Lek przeciwbólowy wycofany ze sprzedaży! GIF wstrzymuje go w obrocie na terenie całego kraju. Zobacz, czy masz go w domu

Monika Góralska
Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazało wadę jakościową leku przeciwbólowego Benlek.
Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazało wadę jakościową leku przeciwbólowego Benlek. freepik.com
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Powodem jest wada jakościowa leku Benlek. Sprawdź, czy nie masz tego leku w swojej apteczce.

Spis treści

Lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie. Nie kupisz go w aptece

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymuje w obrocie na terenie całego kraju lek przeciwbólowy. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wstrzymany lek to:

  • Benlek, Metamizolum natricum monohydricum + Thiamini hydrochloridum + Coffeinum, tabletki, 500 mg + 38,75 mg + 50 mg, opakowanie 20 tabletek, GTIN 05909991492977
  • podmiot odpowiedzialny: SOLINEA sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Ciecierzynie.

Jak podaje GIF powodem wycofania jest wada jakościowa produktu, przez co nie spełnia on określonych wymagań. Chodzi głównie o jedną z substancji czynnych leku:

Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru Czystość chromatograficzna tiaminy chlorowodorku - informuje GIF.

Czym jest i jak działa lek Benlek?

Benlek to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Zawiera pochodną pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i spazmolitycznym oraz kofeinę i witaminę B1. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie metamizolu. Z kolei witamina B1 zmniejsza stan zapalny i poprawia metabolizm.

Lek jest stosowany w przypadku występowania silnego bólu różnego pochodzenia i gorączki, gdy zastosowanie innych leków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne. Leku nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni.

Nie jest on przeznaczony również dla pacjentów z ostrą niewydolnością nerek lub wątroby. Należy również zachować ostrożność, gdy lek jest stosowany przez alergików. W rzadkich przypadkach po zażyciu go może wystąpić ciężka reakcja uczuleniowa z towarzyszącym jej obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła oraz skurczem oskrzeli.

Źródło: Decyzja wstrzymania w obrocie Rejestr Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia