Zdrowie po polsku, czyli na co chorują Polacy? [RAPORT]

Monika Piorun
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przedstawił najnowszy raport dotyczący sytuacji zdrowotnej ludności Polski. Co z niego wynika? Sprawdźcie, w jakiej kondycji zdrowotnej plasują się Polacy na tle innych narodów!
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przedstawił najnowszy raport dotyczący sytuacji zdrowotnej ludności Polski. Co z niego wynika? Sprawdźcie, w jakiej kondycji zdrowotnej plasują się Polacy na tle innych narodów! Kamil Macniak/123RF
Śmiertelnie niebezpiecznym wrogiem Polaków są choroby układu krążenia, które wraz z nowotworami złośliwymi stanowią główną przyczynę przedwczesnych zgonów obywateli naszego kraju. Co jeszcze nie wychodzi nam na zdrowie? Najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazuje, jakie czynniki najbardziej skracają długość życia obywateli naszego kraju.

Przeciętny Polak żyje 74 lata. Polka może przeżyć go średnio o 8 lat. Najmniejsze szanse na doczekanie do takiego wieku mają mężczyźni z Piotrkowa Trybunalskiego, a największe – z Rzeszowa. Jeśli chodzi o kobiety, to najdłużej w Polsce żyją mieszkanki Białegostoku (84 lata), najkrócej – Rudy Śląskiej (79 lat).

Niestety, jeśli chodzi o długość życia, to w tej klasyfikacji Europejczycy zostawiają nas daleko w tyle. Przeciętny Europejczyk żyje aż 4 lata dłużej niż Polak. W przypadku kobiet dysproporcja ta jest nieco mniejsza. Polki żyją średnio 2 lata krócej niż inne Europejki.

Na mapie demograficznej Polski czarnym punktem jest województwo łódzkie. Statystycznie żyje się tam najkrócej w Polsce. Na najdłuższe życie mają z kolei szanse mieszkańcy Podkarpacia.

Na co umierają Polacy? Raport NIZP-PZH

Wśród chorób, które stanowią główną przyczynę zgonów wśród Polaków, dominują choroby układu krążenia. Z ich powodu ginie najwięcej mężczyzn w Polsce. Wśród kobiet największym zabójcą są z kolei nowotwory złośliwe. Polki umierają przede wszystkim na raka piersi.

Niestety w ostatnich latach statystyki dotyczące umieralności z tego powodu są wyższe w porównaniu do innych krajów w Europie. Niemal połowa Polek nigdy w życiu nie wykonała żadnego badania diagnostycznego, które mogłoby wykluczyć ryzyko choroby lub dać szansę na rozpoznanie na wczesnym etapie, kiedy są duże szanse na wyleczenie.

Co jeszcze zabija najczęściej mieszkańców naszego kraju? Jak nam szkodzi smog? Ile osób umiera z powodu chorób, do których może doprowadzić oddychanie zanieczyszczonym powietrzem? Dlaczego w naszym kraju jest więcej samobójców niż ofiar wypadków drogowych? Jak bardzo skraca nasze życie nadużywanie alkoholu i palenie papierosów? Więcej informacji znajdziecie w naszej galerii (rozwińcie zdjęcia na górze strony).

Źródło:
Raport pt. “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia