Nowy wariant koronawirusa został odkryty we Francji. Ma 46 mutacji i 37 delecji (usuniętych fragmentów) w swoim genetycznym kodzie. Wiele z nich dotyczy białka kolca „S”, za pomocą którego wirus infekuje komórki organizmu i które jest celem działa szczepionek przeciw COVID-19.
Oficjalne oznaczenie wariantu nadane przez WHO to B.1.640.2, ale od początku funkcjonuje łatwiejsza jego nazwa – IHU. To skrót od pierwszych liter Méditerranée Infection University Hospital Institute w Marsylii, gdzie po raz pierwszy odnotowano pojawienie się tej wersji wirusa. Doniesienia na ten temat pojawiły się jako przeddruk na platformie MedRxiv 29 grudnia 2021 roku.
Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy nowy wariant koronawirusa będzie tak problematyczny, jak Delta czy Omikron. Zanim zyska greckie oznaczenie zgodnie oficjalną nomenklaturą i tym samym zostanie wpisany na listę wariantów budzących obawy lub zainteresowanie (w skrócie: VOC oraz VOI), naukowcy muszą stwierdzić, czy jest bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji, powoduje cięższy COVID-19 albo w większym stopniu wymyka się działaniu układu odpornościowego.
Wariant IHU prawdopodobnie nie jest nowszy od Omikrona, który pochodzi z Afryki Południowej i szerzył się tam pod koniec listopada 2021 r. Natomiast pierwszy przypadek IHU odkryto we Francji w połowie listopada, a osobą tą był mieszkaniec południowej części Francji, który wrócił z Kamerunu (Afryka Środkowa). Dwa dni później otrzymał pozytywny wynik testu wymazu na COVID-19. Wariant wykryto jak dotąd u 12 osób.
Według WHO wariant IHU nie stał się jeszcze istotnym zagrożeniem, znajduje się jednak pod obserwacją. Jak twierdzą przedstawiciele organizacji, jest za wcześnie i dostępnych jest zbyt mało danych, by spekulować na temat cech nowego wariantu.
Przeczytaj także:
Źródła:
New ‘IHU’ B.1.640.2 Covid-19 Coronavirus Variant Detected In France Forbes
WHO Official Downplays Coronavirus Variant Found in France Bloomberg