Używasz takiego mydła? Uważaj, przyciąga komary. Naukowcy wskazali alternatywę, której nie lubią te owady

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 7 lat
Każdy z nas ma swój indywidualny zapach, jednak nie tylko on może bardziej lub mniej przyciągać komary. Jak się okazuje to, jak „lubią” nas te pijące krew pasożyty, zależy też od rodzaju używanego mydła. Oto zaskakujące wyniki eksperymentu.

Spis treści

Co przyciąga komary? To może być mydło!

Komary są przyciągane i odstraszane przez pewne zapachy, jednak długo brakowało badań sprawdzających, jak ma się do tego stosowane mydło. Tymczasem ponad 60 procent wrażeń odbieranych jako woń skóry po umyciu pochodzi właśnie z detergentów, a nie naturalnych związków wydzielanych przez organizm.

Zapach skóry w głównej mierze pochodzi od aromatów kosmetyków. Ważne jest zwłaszcza mydło, które należy do najczęściej stosowanych produktów do ciała
Zapach skóry w głównej mierze pochodzi od aromatów kosmetyków. Ważne jest zwłaszcza mydło, które należy do najczęściej stosowanych produktów do ciała Maridav/Getty Images, idambeer/123RF-małe

Odpowiedź znaleźli naukowcy z Instytutu Politechnicznego i Uniwersytetu Stanowego Wirginii (Virginia Tech), którzy zidentyfikowali rodzaje woni działające na komary, którymi charakteryzują się produkty do mycia ciała i twarzy.

– Przez samą zmianę zapach mydła ktoś, kto już przyciąga komary bardziej niż w przeciętny sposób, może jeszcze bardziej wzmocnić albo zmniejszyć to przyciąganie – powiedział Clément Vinauger, biochemik i główny autor badania, który jest adiunktem w Katedrze Nauk Biomedycznych i Patobiologii Virginia Tech.

W badaniu opisanym w iScience przeanalizowano profile zapachowe skóry uczestników przed i po umyciu różnymi mydłami.

Jaki zapach przyciąga komary?

Aby sprawdzić, jaki zapach przyciąga komary, badacze dali im do wyboru zapachy nieumytej skóry oraz te po umyciu różnymi mydłami. Próbki zebrano za pomocą nylonowego rękawa z przedramion uczestników. Zauważyli jednak przy tym, że nie wszystkie zapachy wywoływały ten sam efekt u wszystkich osób.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Naukowcy odkryli, że większość mydeł przyciągających komary miała zapach owocowy albo kwiatowy.

Bardzo możliwe, że tak samo działają inne kosmetyki o takiej woni, od środków do prania i płukania tkanin, przez dezodoranty i balsamy do ciała, po perfumy. Istotna jest także trwałość tych zapachów, bo im dłużej utrzymują się na ciele, tym dłużej mogą działać w określony sposób komary.

Jakiego zapachu nie lubią komary?

Komary odstraszają niektóre naturalne aromaty. W omawianym badaniu naukowcy zauważyli, że owady te nie lubią zapachu kokosowego.

– To było dla nas bardzo interesujące, ponieważ są w literaturze inne dowody na to, że podwyższenie poziomu niektórych kwasów tłuszczowych, takich jak te znajdujące się w pochodnych oleju kokosowego, może działać jako środek odstraszający komary i inne owady – zdradził Vinauger.

Autor badania podkreśla jednak, że warto wypróbować różne rodzaje mydła (i innych kosmetyków), bo ważny jest efekt połączenia jego aromatu z naturalnym zapachem skóry u danej osoby.

Warto jednak zacząć właśnie od mieszanek z kokosem, który jest idealnym letnim zapachem. Takich kosmetyków nie brak – i nie muszą to być produkty ze sztucznym aromatem. Warto wybrać takie, które mają w sobie naturalny olej kokosowy. Takim przykładem jest tradycyjny olej monoi z wyspy Tahiti. Powstaje z kwiatów bądź pąków gardenii tahitańskiej (Gardenia taitensis, inaczej tiare), który maceruje się w nierafinowanym oleju kokosowym.

Źródło: Virginia Tech researchers conduct proof-of-concept study on mosquito scent preferences Virginia Polytechnic Institute and State University

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia