To podstępna choroba. Gdy pojawia się ból może być już za późno. Spójrz w lustro, a zobaczysz ją na twarzy. Takie objawy dają chore nerki

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdy zaczynają boleć może być już za późno, aby je uratować. Wtedy pozostaje dializa lub przeszczep. Dlatego lepiej rozpoznać chorobę zawczasu, a wystarczy spojrzeć w lustro. Choroby nerek mogą być widoczne na twarzy. Te objawy świadczą o tym, że nerki nie dają sobie rady i potrzebują pomocy.

Spis treści

Po czym poznać, że nerki są chore?

Starsza kobieta przegląda się w lustrze
Czy choroby nerek widać na twarzy? Po tych objawach poznasz, że twoje nerki są w kiepskim stanie. Ekaterina Demidova/gettyimages.com

Nerki to filtr naszego organizmu. Codziennie oczyszczają one z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii ok. 1500 litrów krwi. Wytwarzają mocz, utrzymują prawidłowy poziom płynów ustrojowych, a także wpływają na równowagę kwasowo-zasadową, utrzymują zdrowe kości. Pomagają też kontrolować ciśnienie krwi, biorą udział w wytwarzaniu hormonów i produkcji czerwonych krwinek.

Czy choroby nerek widać na twarzy? Po tych objawach poznasz, że twoje nerki chorują

Nerki chorują po cichu, bo nie bolą. Ich miąższ nie posiada nerwów czuciowych. Dlatego choroby nerek są podstępne i często przez długi czas nie dają żadnych objawów lub są one bardzo mało charakterystyczne. Ciężko jest więc je rozpoznać, a specyficzne objawy występują dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi już do niewydolności tego narządu. Mimo że z jedną nerką da się żyć to jednak gdy obie chorują, a choroba nie zostanie w porę wykryta zazwyczaj, obie ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Wtedy konieczne są już dializy lub przeszczep.

Choroby nerek – te objawy zobaczysz na twarzy

Najczęściej występujące choroby nerek to zakażenie układu moczowego, przewlekła choroba nerek i kamica nerkowa. Wśród nich jedynie kamica nerkowa daje specyficzne objawy w postaci silnego bólu, gdy kamień dostaje się do przewodu moczowego. Jednak nie zawsze tak się dzieje, ponieważ kamień w nerce jeśli się nie przesuwa, ani nie powiększa, to nie wywołuje bólu lub ból jest nieznaczny i zwykle utożsamiany z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Choroby nerek prowadzą do gromadzenia się toksyn i zatrucia organizmu, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak:

  • osłabienie i męczliwość,
  • bladość skóry,
  • obrzęki łydek i wokół kostek,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • obniżona odporność,
  • zaburzenia rytmu serca.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi ci skierowanie do nefrologa. Aby zdiagnozować chorobę nerek, należy wykonać badania takie jak badanie krwi, które sprawdzi poziom kreatyniny i mocznika. Na ich podstawie wylicza się wskaźnik filtracji kłębuszkowej GFR, który jest parametrem służącym do oceny wydolności pracy nerek.

Czytaj też: Mężczyzna z nerką od zmodyfikowanej genetycznie świni opuścił szpital. To pierwszy taki przeszczep na świecie

Lekarz zleci też wykonanie badania moczu na obecność białka, krwinek czerwonych i białych, glukozy oraz bakterii. Często wykonuje się także USG układu moczowego lub tomografię komputerową.

Po czym poznać, że nerki są chore? Te objawy chorób nerek widać na twarzy!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia