Test na koronawirusa. Kto i w jakich sytuacjach może zlecić test na COVID-19? Nowe zasady od 20 listopada

Martyna Jaros
Nowe zasady zlecania testów na koronawirusa obowiązują 20 lostopada
Nowe zasady zlecania testów na koronawirusa obowiązują 20 lostopada Darko Stojanovic/Pixabay.com
Od 20 listopada br. nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić wykonanie testu na koronawirusa. Sprawdź, komu również przysługują takie uprawnienia.

Samodzielny pacjent z objawami zgłasza się do lekarza POZ

Pacjent, który zaobserwował u siebie objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, powinien pilnie skontaktować się z lekarzem celem umówienia wizyty osobistej w przychodni zdrowia lub teleporady (ta forma jest preferowana).

Od 20.11.2020 r. wykonanie testu na koronawirusa, bez względu na liczbę objawów typowych dla zakażenia SARS-CoV-2, może zlecić lekarz świadczący usługi:

  • podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. POZ),
  • nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. NPL),
  • w ramach długoterminowej opieki w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych (tzw. ZOL)
  • z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Lekarz, który nie pracuje w ramach NFZ, nie może: zlecić wykonania testu na koronawirusa, decydować o izolacji oraz jej zakończeniu

Z ostatniej chwili:

Molekularny test na koronawirusa zostaje zlecony przez specjalistę za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Pacjent otrzyma informację o mobilnych punktach pobrań, w których badanie może zostać wykonane. Listę tzw. drive thru można sprawdzić na stronie: Lista punktów mobilnych

Pacjent powinien dotrzeć do mobilnego punktu pobrań samochodem. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany bez opuszczania auta. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego i numeru PESEL. Test na koronawirusa jest bezpłatny

Pobrana próbka trafia do laboratorium, a po zbadaniu, wynik testu na koronawirusa zostanie wprowadzony do systemu. Jest widoczny dla lekarza, pacjenta (można sprawdzić go na Internetowym Koncie Pacjenta), oraz umieszczany w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Wynik testu na koronawirusa może być:

  • negatywny – co oznacza, że nie wykryto SARS-CoV-2.
  • pozytywny – co oznacza wykrycie zakażenia SARS-CoV-2. Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – co oznacza, że pobrana próbka była niezdatna do przeprowadzenia badania. Należy powtórzyć je jak najszybciej.
  • nierozstrzygający – co oznacza, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu. Należy go powtórzyć po 24-48 h.

WAŻNE! Jeżeli wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, lekarz poinformuje o tym pacjenta. Co więcej, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 października, lekarz POZ ma uprawnienia, by skierować chorego do izolacji domowej lub izolatorium, bądź leczenia szpitalnego.

W przypadku osób skierowanych na izolację domową lekarz ma obowiązek skontaktować się z chorym nie później niż w 8. dobie izolacji, celem oceny stanu zdrowia pacjenta. Porada osobista lub teleporada służy także podjęciu decyzji o ewentualnym przedłużeniu czasu trwania izolacji. O jej zakończeniu decyduje lekarz.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Co gdy, pacjent jest niesamodzielny i ma objawy?

Jeżeli na teleporadę do lekarza POZ zgłosi się niesamodzielny pacjent z objawami świadczącymi o zakażeniu koronawirusem, sprawa wygląda nieco inaczej.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem, w przypadku pacjenta, który nie jest w stanie przemieszczać się samodzielnie, lekarz może zlecić wykonanie testu w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 zespołowi karetki wymazowej. Informacja o wyniku testu na koronawirusa jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Gdy wynik okaże się pozytywny, lekarz ma uprawnienia, by skierować pacjenta do domowej izolacji. Gdy stan zdrowia tego wymaga, może także decydować o podjęciu hospitalizacji, jednocześnie organizując transport pacjenta do najbliższego szpitala zakaźnego.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia