Te objawy ma 3/4 ozdrowieńców przez pół roku od choroby. Jakie są konsekwencje COVID-19 u osób leczonych w szpitalu?

Anna Rokicka-Żuk
Większość osób leczonych w szpitalu z powodu COVID-19 odczuwa skutki infekcji przez co najmniej 6 miesięcy od choroby
Większość osób leczonych w szpitalu z powodu COVID-19 odczuwa skutki infekcji przez co najmniej 6 miesięcy od choroby Thanarak Rerknawa/123RF
Ponad 75 proc. osób, które przebyły leczenie COVID-19 w szpitalu, cierpi z powodu co najmniej jednego rodzaju dolegliwości nawet przez pół roku od początku choroby. Najczęstsze objawy występujące u ozdrowieńców, a także tempo spadku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w ich krwi, opisano na łamach „The Lancet”.

Konsekwencje zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 utrzymują się przez długi czas od choroby zwłaszcza u pacjentów, którzy ze względu na ciężki stan musieli zostać poddani hospitalizacji. Jak wynika z danych zebranych w Wuhan, skutki infekcji są odczuwane przez przynajmniej pół roku od momentu jej wystąpienia i dotyczą ponad 3/4 ozdrowieńców.

Ustalono, że osoby wyleczone z COVID-19 odczuwają długoterminowo co najmniej jeden z następujących symptomów:

  • zmęczenie i osłabienie mięśni – odczuwa je 63 procent ozdrowieńców,
  • problemy ze snem – występują u 26 proc. wypisanych ze szpitala,
  • zaburzenia lękowe lub depresja – cierpi na nie 23 proc. byłych pacjentów.

Zbadano także, że poziom przeciwciał neutralizujących nowego koronawirusa we krwi pacjentów szpitalnych spadł w ciągu 6 miesięcy o ponad połowę, a dokładniej – stężenie immunoglubulin SARS-CoV-2 zmniejszyło się o 52,5 procent w porównaniu z okresem szczytu infekcji.

Zobacz także:

U pacjentów, którzy przeszli chorobę w wyjątkowo ciężki sposób, częściej stwierdzano upośledzone funkcjonowanie płuc i nieprawidłowości w ich obrazie, które mogą wskazywać na uszkodzenia tego narządu. Co więcej, u 13 proc. ozdrowieńców, u których stwierdzono normalną pracę nerek przy wypisywaniu ze szpitala, wykazano zmniejszenie ich wydolności podczas półrocznej wizyty kontrolnej.

U 56 proc. osób, których leczenie wymagało mechanicznej wentylacji płuc (5-6 punktów w skali ciężkości infekcji), zaobserwowano zmniejszony przepływ tlenu z płuc do krwi. Sytuacja ta dotyczyła też 29 proc. byłych pacjentów, których poddano tlenoterapii (4 punkty), oraz 22 proc. tych, którzy ze względu na mniej dotkliwy przebieg choroby nie wymagali żadnej z tych procedur (3 punkty).

Ponadto 29 proc. ozdrowieńców, u których nasilenie choroby oceniono na 5-6 punktów, uzyskało też wyniki w 6-minutowym teście wymagającym chodzenia (mierzącym dystans przebyty w tym czasie) plasujące się poniżej normy. Podobne wyniki uzyskało 24 proc. osób z grupy o ciężkości choroby ocenionej na 4 punkty i 22 proc. tych, u których dotkliwości infekcji wynosiła 3 punkty.

Są to pierwsze dane na temat konsekwencji zakażenia w terminie dłuższym niż 3 miesiące i przeprowadzone na stosunkowo dużej grupie osób, bo liczącej w sumie ponad 1,7 tys. ozdrowieńców.

Przedstawione wyniki badania obrazują trudności, z jakimi w codziennym życiu muszą mierzyć się chorzy po przebyciu infekcji nowym koronawirusem. Ze względu na powszechność ich występowania powstają specjalistyczne poradnie dla ozdrowieńców, które umożliwiają leczenie szkód wyrządzonych przez infekcję. Placówki takie już funkcjonują – m.in.:

  • w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w ramach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie,
  • przy Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi,
  • w Centrum Medycznym Boruta w Zgierzu,
  • w Regionalnym Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu,
  • w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie,
  • w Szpitalu Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
  • w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi,
  • w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy,
  • przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu – jako Ośrodek Kompleksowej Opieki Nad Pacjentem z COVID-19.

Źródło:
Study reveals six-month consequences of COVID-19 in patients discharged from hospital News Medical

ZOBACZ: Czy po zakażeniu COVID-19 zyskujemy odporność na koronawirusa?

od 16 lat

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia