Spis treści
Szczepionka przeciwko HPV to szczepionka przeciwko rakowi
Od 1 września powszechny program szczepień przeciwko HPV został rozszerzony i obejmuje dzieci od 9 do 14 lat. Zmiany umożliwiają też wykonanie szczepień we wszystkich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej realizujących szczepienia ochronne i w szkołach podstawowych.
W rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce przyznał, że umieralność na raka szyjki macicy jest w naszym kraju bardzo duża. Według niego to skutek późnego wdrożenia programu szczepień.
Zobacz też: Szczepienia HPV – zmiana zaleceń WHO
– Około trzy i pół tysiąca kobiet choruje w Polsce na raka szyjki macicy z czego dwa tysiące umiera. Nowotwór wykrywany jest bardzo późno. Wykonanie tego szczepienia powoduje, że w 98-99 proc. nie rozwija się, nie występuje przewlekłe zakażenie wirusem HPV, który w konsekwencji powoduje nowotwór – mówił dr Sutkowski.
Pytany o bezpieczeństwo tego szczepienia ekspert przywołuje duże badania przeprowadzone w Australii.
– W Australii od 2006 r. wykonano szczepienia populacyjne w grupach dziewcząt, a później w grupach chłopców (...) i ta szczepionka uzyskała status niezwykle bezpiecznej – podkreślił.
Szczepienie HPV w szkołach. Program ruszył wraz z początkiem roku szkolnego
Dzieci będą mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciw HPV za darmo w swoich szkołach. Program, który ruszył wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, dotyczy określonej grupy młodych osób. Zob...
Zaszczep swoje dziecko przeciwko HPV bezpłatnie w szkole
Zainteresowana udziałem w programie szczepień szkoła powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin – jeden lub kilka. Jeśli szkoła nie wie, z którą przychodnią powinna się skontaktować, informacji udzieli lokalny Sanepid. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV oferowane uczniom szkół podstawowych jest bezpłatne i dobrowolne – rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić.
Pytany o to dr Sutkowski przyznał, że szczepienia obowiązkowe przynoszą „wyszczepialność na poziomie dziewiećdziesięcioprocentowym”. Ponieważ te szczepienia są zalecane, potrzebna jest dobra kampania informacyjna.
Od 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), dwuwalentnej i dziewięciowalentnej, w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.
Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV – 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.
Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa. Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.
Chciała mieć piękne paznokcie, a dostała raka. W trakcie manicure zaraziła się HPV
Grace Garcia z Kalifornii w czasie wykonywania manicure w salonie została skaleczona przez kosmetyczkę, gdy ta wycinała jej skórki. Rana nie goiła się prawidłowo, a po jakimś czasie w jej miejscu poja...
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: