Skuteczność szczepionki Pfizera w realnym życiu – efekty zaszczepienia 45 proc. społeczeństwa w Izraelu widoczne zwłaszcza wśród seniorów

Anna Rokicka-Żuk
Efektywność programów szczepień jest inna niż skuteczność szczepionek w badaniach klinicznych i stanowi przedmiot trwających badań
Efektywność programów szczepień jest inna niż skuteczność szczepionek w badaniach klinicznych i stanowi przedmiot trwających badań milkos/123RF
Skuteczność szczepionek w społeczeństwie to nie to samo, co ich efektywność w badaniach. Za sprawą badań przeprowadzonych w Izraelu – kraju o najwyższym wskaźniku szczepień – wiemy już, jak spada dzięki nim liczba zachorowań na koronawirusa, ciężkich przypadków i zgonów na tle populacji. To pierwsze badania, w których wykazano stopień skuteczności szczepionki w realnym życiu zwłaszcza wśród osób powyżej 60. roku życia.

W Izraelu szczepionkę Pfizera przeciw COVID-19 otrzymało w sumie 3,42 mln z 8,88 miliona wszystkich mieszkańców. Pierwszą dawkę preparatu podano 45,3 proc. społeczeństwa, natomiast drugą otrzymało 29,7 proc. obywateli kraju. Jest to państwo o największym wskaźniku szczepień na świecie.

Program szczepień rozpoczęto tam już 20 grudnia 2020 roku, w pierwszej kolejności włączając do niego grupy najbardziej narażone na ciężki przebieg infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – osoby powyżej 60. r.ż., mieszkańców domów opieki, pracowników medycznych oraz pacjentów z ciężkimi chorobami współistniejącymi.

W przeprowadzonych wcześniej badaniach klinicznych III fazy podanie 2 dawek szczepionki Pfizer-BioNTech o nazwie BNT162b2 zapewniało 95 proc. skuteczności pod względem ochrony przed koronawirusem. To jednak nie to samo, co efekty działania całego programu szczepień.

Dowiedz się więcej na temat:

Choć w Izraelu już połowie stycznia odnotowano zmniejszanie się liczby zachorowań na COVID-19 i związanych z nimi hospitalizacji wśród osób starszych, wstępna ocena efektywności szczepień w skali społeczeństwa wymagała bardziej skomplikowanych obliczeń. Podjęli się jej naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna, Uniwersytetu Telawiwskiego i Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion, którzy porównali dane zgromadzone przez Ministerstwo Zdrowia Izraela między marcem 2020 a lutym 2021 roku.

Wykazano, że po upływie 1,5 miesiąca od rozpoczęcia szczepień liczba nowych przypadków infekcji nowym koronawirusem wśród pacjentów wieku 60+ spadła o 49 procent w porównaniu ze stanem sprzed 21 dni. Jednocześnie liczba chorych leczonych na COVID-19 w szpitalu zmalała o 36 proc., a odsetek pacjentów w stanie krytycznym zmniejszył się o 29 procent.

Co istotne, do czasu uzyskania tych wyników zaszczepiono ok. 80 procent wszystkich osób w wieku powyżej 60 lat. Właśnie w tej grupie spadek liczby ciężkich zachorowań był najszybciej zauważalny i największy. Podobne tendencje zaobserwowano w miastach i rejonach, w których większy odsetek osób został zaszczepiony wcześnie.

Spadki te wśród osób młodszych, w wieku 0-59 lat, były z oczywistych powodów mniejsze – o 18 proc. zmalała liczba zachorowań, o 10,5 proc. – liczba hospitalizacji, a o 32 proc. – liczba przypadków ciężkich.

Zauważono ponadto, że rejony, gdzie tempo podawania szczepionek było powolniejsze, należały jednocześnie do obszarów o największym wskaźniku infekcji oraz o najniższym statusie socjoekonomicznym – nawet w sytuacji, gdy szczepionki przeciw koronawirusowi były szeroko dostępne.

Chociaż wyniki tych analiz dotyczą pierwszego okresu podawania szczepionki Pfizera i opublikowano przed recenzją jako przeddruk na platformie medRxiv, są to jak na razie jedyne dane dotyczące efektywności szczepionki Pfizera w warunkach realnego życia. Bez wątpienia stanowią więc cenne źródło informacji nie tylko dla pacjentów i lekarzy, ale także dla naukowców, którzy będą przeprowadzać podobne obliczenia w innych krajach i dla różnych szczepionek.

Źródło:
Patterns of COVID-19 pandemic dynamics following deployment of a broad national immunization program MedRxiv

Przeczytaj także:

ZOBACZ: 94-procentowa skuteczność 2 dawek szczepionki Pfizera w Izraelu

od 16 lat

Akcja #szczepiMYgminy jest objęta Patronatem Honorowym Premiera Mateusza Morawieckiego

#szczepiMYgminy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia