Skuteczność szczepionki Pfizera w realnym życiu – efekty zaszczepienia 45 proc. społeczeństwa w Izraelu widoczne zwłaszcza wśród seniorów

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Efektywność programów szczepień jest inna niż skuteczność szczepionek w badaniach klinicznych i stanowi przedmiot trwających badań
Efektywność programów szczepień jest inna niż skuteczność szczepionek w badaniach klinicznych i stanowi przedmiot trwających badań milkos/123RF
Skuteczność szczepionek w społeczeństwie to nie to samo, co ich efektywność w badaniach. Za sprawą badań przeprowadzonych w Izraelu – kraju o najwyższym wskaźniku szczepień – wiemy już, jak spada dzięki nim liczba zachorowań na koronawirusa, ciężkich przypadków i zgonów na tle populacji. To pierwsze badania, w których wykazano stopień skuteczności szczepionki w realnym życiu zwłaszcza wśród osób powyżej 60. roku życia.

W Izraelu szczepionkę Pfizera przeciw COVID-19 otrzymało w sumie 3,42 mln z 8,88 miliona wszystkich mieszkańców. Pierwszą dawkę preparatu podano 45,3 proc. społeczeństwa, natomiast drugą otrzymało 29,7 proc. obywateli kraju. Jest to państwo o największym wskaźniku szczepień na świecie.

Program szczepień rozpoczęto tam już 20 grudnia 2020 roku, w pierwszej kolejności włączając do niego grupy najbardziej narażone na ciężki przebieg infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – osoby powyżej 60. r.ż., mieszkańców domów opieki, pracowników medycznych oraz pacjentów z ciężkimi chorobami współistniejącymi.

W przeprowadzonych wcześniej badaniach klinicznych III fazy podanie 2 dawek szczepionki Pfizer-BioNTech o nazwie BNT162b2 zapewniało 95 proc. skuteczności pod względem ochrony przed koronawirusem. To jednak nie to samo, co efekty działania całego programu szczepień.

Dowiedz się więcej na temat:

Choć w Izraelu już połowie stycznia odnotowano zmniejszanie się liczby zachorowań na COVID-19 i związanych z nimi hospitalizacji wśród osób starszych, wstępna ocena efektywności szczepień w skali społeczeństwa wymagała bardziej skomplikowanych obliczeń. Podjęli się jej naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna, Uniwersytetu Telawiwskiego i Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion, którzy porównali dane zgromadzone przez Ministerstwo Zdrowia Izraela między marcem 2020 a lutym 2021 roku.

Wykazano, że po upływie 1,5 miesiąca od rozpoczęcia szczepień liczba nowych przypadków infekcji nowym koronawirusem wśród pacjentów wieku 60+ spadła o 49 procent w porównaniu ze stanem sprzed 21 dni. Jednocześnie liczba chorych leczonych na COVID-19 w szpitalu zmalała o 36 proc., a odsetek pacjentów w stanie krytycznym zmniejszył się o 29 procent.

Co istotne, do czasu uzyskania tych wyników zaszczepiono ok. 80 procent wszystkich osób w wieku powyżej 60 lat. Właśnie w tej grupie spadek liczby ciężkich zachorowań był najszybciej zauważalny i największy. Podobne tendencje zaobserwowano w miastach i rejonach, w których większy odsetek osób został zaszczepiony wcześnie.

Spadki te wśród osób młodszych, w wieku 0-59 lat, były z oczywistych powodów mniejsze – o 18 proc. zmalała liczba zachorowań, o 10,5 proc. – liczba hospitalizacji, a o 32 proc. – liczba przypadków ciężkich.

Zauważono ponadto, że rejony, gdzie tempo podawania szczepionek było powolniejsze, należały jednocześnie do obszarów o największym wskaźniku infekcji oraz o najniższym statusie socjoekonomicznym – nawet w sytuacji, gdy szczepionki przeciw koronawirusowi były szeroko dostępne.

Chociaż wyniki tych analiz dotyczą pierwszego okresu podawania szczepionki Pfizera i opublikowano przed recenzją jako przeddruk na platformie medRxiv, są to jak na razie jedyne dane dotyczące efektywności szczepionki Pfizera w warunkach realnego życia. Bez wątpienia stanowią więc cenne źródło informacji nie tylko dla pacjentów i lekarzy, ale także dla naukowców, którzy będą przeprowadzać podobne obliczenia w innych krajach i dla różnych szczepionek.

Źródło:
Patterns of COVID-19 pandemic dynamics following deployment of a broad national immunization program MedRxiv

Przeczytaj także:

ZOBACZ: 94-procentowa skuteczność 2 dawek szczepionki Pfizera w Izraelu

od 16 lat

Akcja #szczepiMYgminy jest objęta Patronatem Honorowym Premiera Mateusza Morawieckiego

#szczepiMYgminy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia