Spis treści
Gorączka Lassa w Nigerii. Liczba ofiar rośnie
Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło w środę śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki gorączki Lassa, które odnotowano w ciągu pierwszych dwóch tygodni 2025 roku.
Już siedem z trzydziestu sześciu stanów w Nigerii zgłosiło potwierdzone przypadki tej choroby wirusowej. Według NCDC gorączka Lassa dotknęła głównie osoby młode w wieku od 21 do 30 lat.

– Sytuacja jest krytyczna – alarmowało w środę 22 stycznia 2025 r. NCDC.
Epidemia gorączki Lassa w Nigerii trwa od ubiegłego roku, kiedy odnotowano ponad 1187 potwierdzonych przypadków. Zmarło wtedy 190 osób.
Przypadki choroby oprócz Nigerii zostały potwierdzone przez WHO także w innych krajach:
- Beninie,
- Ghanie,
- Gwinei,
- Mali,
- Sierra Leone,
- Liberii.
Jak rozpoznać gorączkę Lassa?
Władze zauważyły, że do leczenia zatwierdzono trzy leki, mające na celu złagodzenie skutków epidemii. Gorączka Lassa to choroba, która jest przenoszona przez kontakt z odchodami szczurów. Może się rozprzestrzeniać z człowieka na człowieka i może powodować śmiertelną gorączkę krwotoczną.
– W około 80 proc. przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach po okresie inkubacji trwającym około 7-15 dni, pojawiają się ostre objawy, wynikające z uszkodzenia wielu narządów. Dochodzi m.in. do pogorszenia stanu ogólnego, gorączki, bólów głowy, gardła, mięśni. Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, biegunka, bóle w klatce piersiowej. Na migdałkach pojawiają się biało-żółte naloty, pęcherzyki oraz owrzodzenia. Mogą wystąpić również objawy krwotoczne – podaje Główny Inspektorat Sanitarny.
Gorączka Lassa występuje głównie w krajach Afryki Zachodniej, gdzie co roku odnotowuje się od 100 tys. do 500 tys. przypadków choroby i około 5 tys. zgonów z nią związanych. Po raz pierwszy w Nigerii została wykryta w 1969 r. w północno-wschodnim stanie Borno. W styczniu 2019 r. rząd Nigerii ogłosił stan wyjątkowy z powodu tej choroby.
Jesienią 2024 roku Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stanu Iowa poinformował o śmiertelnym przypadku gorączki Lassa u pacjenta, który wcześniej wrócił z Afryki Zachodniej. W ciągu ostatnich 55 lat w Stanach Zjednoczonych odnotowano osiem przypadków wirusa Lassa związanych z podróżami.
Źródła:
- Lassa fever World Health Organization
- An update of Lassa fever outbreak in Nigeria Nigeria Centre for Disease Control and Prevention
- GORĄCZKA KRWOTOCZNA LASSA
Źródło: