Pierwsza ofiara śmiertelna niedawno odkrytego wirusa Alaskapox. Zmarł mężczyzna, u którego objawy pojawiły się kilka miesięcy temu

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wirus Alaskapox (AKPV) ma prawdopodobnie charakter odzwierzęcy i występuje głównie u ssaków stanu Alaska, sporadycznie przenosząc się na ludzi.
Wirus Alaskapox (AKPV) ma prawdopodobnie charakter odzwierzęcy i występuje głównie u ssaków stanu Alaska, sporadycznie przenosząc się na ludzi. Natalia Kokhanova/Getty Images
Na Alasce zmarł starszy mężczyzna, który został zarażony niedawno odkrytą chorobą wywoływaną przez wirus Alaskapox. Według władz nie do końca wiadomo, jak doszło do zakażenia, ale uważa się, że znaczenie może mieć fakt, że zmarły opiekował się w swoim domu bezdomnym kotem, który go podrapał.

Spis treści

Jest pierwsza ofiara zakażenia wirusem Alaskapox

Mężczyzna z półwyspu Kenai na południu stanu leczony był w szpitalu i zmarł pod koniec stycznia. Departament zdrowia Alaski podał w piątek, że w przeszłości miał on osłabiony układ odpornościowy z powodu zażywanych leków, co prawdopodobnie przyczyniło się do ciężkiej postaci choroby.

Był on jedną z zaledwie siedmiu osób, u których potwierdzono zakażenie Alaskapox od 2015 r., kiedy po raz pierwszy zidentyfikowano ten wirus u osoby dorosłej. Wszyscy poprzedni pacjenci nie wymagali leczenia i przeszli infekcję w łagodny sposób.

Wirus Alaskapox (AKPV), co tłumaczyć można jako wirus ospy alaskańskiej, należy do tej samej rodziny pokswirusów rodzaju Orthopoxvirus, co wirus ospy małpiej i ospy krowiej. Wywoływana przez niego choroba ma prawdopodobnie charakter odzwierzęcy i występuje głównie u ssaków stanu Alaska, sporadycznie przenosząc się na ludzi. Objawy obejmują:

  • zmiany skórne,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • ból mięśni.
Pierwszy zgon na mpox. Wirus małpiej ospy mutuje. Czy trzeba się bać?

Pierwszy zgon na mpox. Wirus małpiej ospy mutuje. Czy trzeba się bać?

W Japonii potwierdzono właśnie pierwszy zgon na tę wirusową chorobę, którą nazywano wcześniej małpią ospą. Wirus mpox jest obecny w krajach całego świata, również w Polsce. Niestety, staje się coraz g...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak objawia się zakażenie wirus ospy alaskańskiej?

Zmarły mężczyzna we wrześniu 2023 r. zauważył czerwony guzek pod pachą i otrzymał antybiotyki, jednak stan jego zdrowia pogorszył się: nasilił się ból barku i ramienia, pojawiły się zmiany skórne przypominające ospę. Chociaż jego stan poprawił się po tygodniu leczenia, wkrótce pojawiła się niewydolność oddechowa i nerkowa, co doprowadziło do jego śmierci.

Na razie nie ma dowodów na to, że AKPV może być przenoszony między ludźmi, ale departament zdrowia Alaski zalecili chorym dodatkowe zabezpieczenie zmian skórnych bandażami. Chociaż kot, którym opiekował się zmarły mężczyzna został przebadany na obecność AKPV i uzyskał wynik negatywny, epidemiolożka dr Julia Rogers z Wydziału Zdrowia Publicznego ostrzega, że wirus zakaża głównie zwierzęta.

– Podczas zastawiania pułapek i polowania mieszkańcy Alaski powinni zachować ostrożność podczas kontaktów z małymi (dzikimi) ssakami. Podczas wyciągania małych ssaków z pułapek ludzie powinni nosić rękawiczki, a następnie umyć ręce oraz upewnić się, że kontaktu z nimi nie mają ich własne zwierzęta domowe – powiedziała Rogers cytowana przez Alaska Public Media.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia