Piękne, ale niebezpieczne. Tych grzybów wkrótce nigdzie nie kupisz. GIS zapowiada zakaz sprzedaży muchomora czerwonego

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Te grzyby są piękne, wręcz bajkowe, a o tej porze roku łatwo dostępne w lasach. Można je też bez problemu kupić w internecie w różnej postaci. Niebezpieczna moda na toksyczne muchomory czerwone kwitnie, influencerzy przekonują, że są one zdrowe i mają właściwości lecznicze. Wkrótce jednak ich sprzedaż będzie zakazana, jak zapowiada Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Spis treści

Moda na muchomora kwitnie w sieci. GIS zapowiada zakaz sprzedaży tych grzybów

W ciągu ostatnich kilku lat internet opanowała istna „moda” na muchomora czerwonego. Wielu influencerów co roku o tej porze w mediach społecznościowych zamieszcza posty z filmikami i przepisami promującymi jedzenie tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia grzybów. Amatorzy jedzenia muchomorów przekonują, że grzyby te mają wiele właściwości leczniczych i wykazują działanie przeciwbólowe, wzmacniające organizm czy zwiększające uważność.

Muchomor czerwony zawiera silnie toksyczne substancje. Jego spożycie może doprowadzić do wystąpienia omamów, psychozy, uszkodzenia narządów i śmierci.
Muchomor czerwony zawiera silnie toksyczne substancje. Jego spożycie może doprowadzić do wystąpienia omamów, psychozy, uszkodzenia narządów i śmierci.
Jan Van Bizar/pixabay.com

Jednak trzeba podkreślić, że muchomor czerwony jest toksyczny i zawiera substancje o działaniu psychoaktywnym i odurzającym. Spożywanie go może doprowadzić do wystąpienia omamów, zaburzeń pracy mózgu i serca, uzależnienia, a nawet do zatrucia i śmierci.

W internecie można znaleźć i kupić nie tylko suszone muchomory czerwone, ale także wiele przetworów z ich zawartością takich jak maści, nalewki czy kapsułki.

W rozmowie z radiem ZET Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski stwierdził, że obecnie sprzedawcy „działają w luce prawnej i nie można im postawić żadnych zarzutów”.

– Na początku listopada sprzedaż muchomora czerwonego, który zawiera groźne dla życia substancje, będzie zakazana – zapowiedział Paweł Grzesiowski. 

Inspektor oznajmił, że substancje psychoaktywne znajdujące się w muchomorze czerwonym zostaną umieszczone na liście specyfików zakazanych. Dzięki temu rozprowadzanie muchomora czerwonego w jakiejkolwiek postaci będzie zakazane i nielegalne.

Powraca śmiertelnie niebezpieczny trend! Zbierasz grzyby - uważaj!

Powraca śmiertelnie niebezpieczny trend! Zbierasz grzyby - uważaj!

Czerwone muchomory wyróżniają się wśród innych grzybów i przyciągają wzrok swoim niesamowitym wyglądem. Mimo że w każdym atlasie grzybów przestrzega się przed ich spożyciem, bo są one trujące, to jedn...

Monika Góralska
Monika Góralska

Dlaczego muchomor jest niebezpieczny? Jakie są objawy zatrucia muchomorem?

Muchomor czerwony (Amanita muscaria) jest grzybem trującym, ponieważ zawiera toksyczne alkaloidy takie jak kwas ibotenowy i muscymol oraz inne toksyczne i działające odurzająco związki. Grzyb ma też właściwości halucynogenne, ponieważ zawiera substancje psychoaktywne. Jednak to właśnie z tego powodu jest on często zbierany w lasach lub kupowany w sieci.

Jednak spożywanie go nawet w małych ilościach i po obróbce termicznej jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najbardziej toksyczny jest spożywany na surowo. Gotowanie jedynie częściowo neutralizuje jego trujące właściwości. Spożycie wywołuje wiele niebezpiecznych dla zdrowia objawów takich jak:

  • zaburzenia jelitowo-żołądkowe: obfite biegunki, wymioty, silne bóle brzucha,

  • zaburzenia pracy serca,

  • pobudzenie i lęk,

  • halucynacje i omamy,

  • zaburzenia widzenia,

  • zawroty głowy,

  • silne zmęczenie,

  • trudności w oddychaniu,

  • omdlenia.

Spożywany nawet w tzw. mikrodawkach sprawia, że toksyny kumulują się w organizmie i dodatkowo uzależnia. Stopniowo uszkadza więc narządy wewnętrzne, głównie wątrobę, serce i nerki, a także mózg. Z tego powodu może dojść do nieodwracalnych i niebezpiecznych dla życia i zdrowia zmian prowadzących nawet do śmierci.

Mykolog: ten grzyb odpowiada za 90 proc. śmiertelnych zatruć! Po jednym można umrzeć

Mykolog: ten grzyb odpowiada za 90 proc. śmiertelnych zatruć! Po jednym można umrzeć

Muchomor zielonawy, znany też jako muchomor sromotnikowy, odpowiada za 90 proc. śmiertelnych zatruć grzybami na świecie. Czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia – powiedzia...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia