Spis treści
Moda na muchomora kwitnie w sieci. GIS zapowiada zakaz sprzedaży tych grzybów
W ciągu ostatnich kilku lat internet opanowała istna „moda” na muchomora czerwonego. Wielu influencerów co roku o tej porze w mediach społecznościowych zamieszcza posty z filmikami i przepisami promującymi jedzenie tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia grzybów. Amatorzy jedzenia muchomorów przekonują, że grzyby te mają wiele właściwości leczniczych i wykazują działanie przeciwbólowe, wzmacniające organizm czy zwiększające uważność.
Jednak trzeba podkreślić, że muchomor czerwony jest toksyczny i zawiera substancje o działaniu psychoaktywnym i odurzającym. Spożywanie go może doprowadzić do wystąpienia omamów, zaburzeń pracy mózgu i serca, uzależnienia, a nawet do zatrucia i śmierci.
W internecie można znaleźć i kupić nie tylko suszone muchomory czerwone, ale także wiele przetworów z ich zawartością takich jak maści, nalewki czy kapsułki.
W rozmowie z radiem ZET Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski stwierdził, że obecnie sprzedawcy „działają w luce prawnej i nie można im postawić żadnych zarzutów”.
– Na początku listopada sprzedaż muchomora czerwonego, który zawiera groźne dla życia substancje, będzie zakazana – zapowiedział Paweł Grzesiowski.
Inspektor oznajmił, że substancje psychoaktywne znajdujące się w muchomorze czerwonym zostaną umieszczone na liście specyfików zakazanych. Dzięki temu rozprowadzanie muchomora czerwonego w jakiejkolwiek postaci będzie zakazane i nielegalne.
Dlaczego muchomor jest niebezpieczny? Jakie są objawy zatrucia muchomorem?
Muchomor czerwony (Amanita muscaria) jest grzybem trującym, ponieważ zawiera toksyczne alkaloidy takie jak kwas ibotenowy i muscymol oraz inne toksyczne i działające odurzająco związki. Grzyb ma też właściwości halucynogenne, ponieważ zawiera substancje psychoaktywne. Jednak to właśnie z tego powodu jest on często zbierany w lasach lub kupowany w sieci.
Jednak spożywanie go nawet w małych ilościach i po obróbce termicznej jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najbardziej toksyczny jest spożywany na surowo. Gotowanie jedynie częściowo neutralizuje jego trujące właściwości. Spożycie wywołuje wiele niebezpiecznych dla zdrowia objawów takich jak:
zaburzenia jelitowo-żołądkowe: obfite biegunki, wymioty, silne bóle brzucha,
zaburzenia pracy serca,
pobudzenie i lęk,
halucynacje i omamy,
zaburzenia widzenia,
zawroty głowy,
silne zmęczenie,
trudności w oddychaniu,
omdlenia.
Spożywany nawet w tzw. mikrodawkach sprawia, że toksyny kumulują się w organizmie i dodatkowo uzależnia. Stopniowo uszkadza więc narządy wewnętrzne, głównie wątrobę, serce i nerki, a także mózg. Z tego powodu może dojść do nieodwracalnych i niebezpiecznych dla życia i zdrowia zmian prowadzących nawet do śmierci.