Spis treści
Wzrost zakażeń Krakenem. To koronawirus Omikron XBB1.5
To już trzeci rok z koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Choć statystyki zachorowań nie są w Polsce wysokie, naukowcy ostrzegają, że to wciąż nie koniec pandemii.
Powodem do niepokoju jest gwałtowny wzrost zakażeń wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2 w Państwie Środka oraz pojawienie się jego nowego wariantu. To szczep Omikrona o symbolu XBB1.5, któremu nadano nazwę Kraken. Ta wersja wirusa szybko rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych i dotarł również do Europy. „Zamiast sądzić, że to już koniec i porzucać działania ochronne, bo najgorsze jest już za nami, lepiej, by każdy z nas zachował czujność” – zalecają naukowcy na łamach „The Lancet”.
Sprawdź: Zarażenie trzema wirusami naraz? To możliwe – uświadamia wirusolog.
Jak czytamy w prestiżowym piśmie medycznym, przed nami kolejna, groźna faza pandemii, wymagająca odpowiedniej uwagi. Widać to na przykładzie Chin, gdzie po odejściu od strategii „zero covid” związanej z licznymi zaostrzeniami, w tym kwarantanną i lokalnym lockdownem, w wielu regionach wzrasta liczba zakażeń oraz zgonów z powodu COVID-19. Z oficjalnych danych władz chińskich wynika, że w okresie od 8 grudnia do 12 stycznia odnotowano tam prawie 60 tys. zgonów związanych z COVID-19. Większość zmarłych była w wieku co najmniej 80 lat.
Podejrzewa się przy tym, że faktyczna liczba zgonów w Chinach jest większa, gdyż do statystyk wlicza się jedynie osoby zmarłe z powodu niewydolności oddechowej bezpośrednio związanej z wirusem SARS-CoV-2. Jak zwróciła uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jest to zbyt wąskie kryterium. Konieczny jest dostęp do bardziej szczegółowych statystyk.
Czytaj również: Zachorowania na grypę i RSV będą raportowane. Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązek sprawozdawania zachorowań wywołanych tymi wirusami
Według badaczy z Uniwersytetu Pekińskiego do 11 stycznia 2023 r. wirusem tym zostało zakażonych 900 mln Chińczyków, czyli 64 proc. populacji. Jak poinformowało BBC News, najwięcej zakażonych było w prowincji Gansu (91 proc. populacji), Junnan (84 proc.) oraz Qinghai (80 proc.). Wkrótce może być ich jeszcze więcej, gdy ludność zacznie się przemieszczać w związku z obchodzonym 23 stycznia Nowym Rokiem Księżycowym.
W Chinach przeciwko COVID-19 do lipca 2022 r. przynajmniej jedna dawką zaszczepiło się 96,6 proc. populacji – wynika z danych niedawno opublikowanych przez „Nature Medicine”. Chińska szczepionka jest jednak znacznie mniej skuteczna niż preparaty stosowane w USA i Europie. W Chinach nie ma wciąż biwalentnej (dwuskładnikowej) szczepionki, chroniącej przed nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2.
Zobacz: Po infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 kilkakrotnie częściej rozwijają się choroby autoimmunologiczne.
Na dodatek nie zaszczepiła się znaczna część osób starszych, najbardziej narażonych na infekcje i powikłania COVID-19. Według informacji Chińskiej Narodowej Komisji ds. Zdrowia do listopada 2022 r. zaszczepiło się 69 proc. osób powyżej 60. roku życia i tylko 40 proc. tych, którzy ukończyli 80 lat.
Sprawdź także:
Nowe warianty koronawirusa zagrożeniem w Europie
W Chinach występują głównie subwarianty BA.5.2 oraz BF.7. Według zapewnień Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) Europejczycy są już na nie odporni. Zagrożeniem jest jednak wspomniany wcześniej, bardziej zakaźny subwariant Omikrona XBB1.5. Do końca grudnia 2022 r. stanowił on 40,5 proc. zakażeń COVID-19 wśród Amerykanów, choć dotąd nie było sygnałów o tym, by powodował więcej ciężkich przypadków tej choroby. Według innych informacji w krajach Europy Zachodniej ma stanowić 3-5 proc. krążących szczepów koronawirusa SARS-CoV-2.
XBB.1.5 to kolejny potomek Omikronu w grupie XBB, który powstał na skutek rekombinacji dwoch subwariantów BA.2 – wyjaśnia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiemy o nim, że silniej wiąże się z receptorem na komórkach i jest bardziej zakaźny niż wcześniejsze warianty – stwierdza na Twitterze.
– Czy oznacza to kolejną falę? Można obstawiać że niedługo zacznie dominować, jednak ciężko w tym momencie spekulować o zagrożeniu. Czy XBB.1.5 powoduje cięższą chorobę? Jest to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Zwiększenie siły wiązania z receptorem w przypadku wariantu B.2.75 wiązało się z cięższą chorobą u zwierząt, jednak nie potwierdzono tego u ludzi – dodaje prof. Pyrć.
Nie wiadomo jednak, kiedy można się spodziewać kolejnego wzrostu liczby zakażeń na naszym kontynencie. Jeśli do niej dojdzie, może mieć to miejsce w kolejnych miesiącach.
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski przypomina, że choć minęły trzy lata od pierwszych raportów o epidemii zapaleń płuc w Wuhan, zagrożenie COVID-19 wciąż występuje, bo nie wszystko udało się zrealizować w walce z pandemią.
– W tym czasie udało się wykryć wirusa, opracować testy, szczepionki, leki. Nie udało się zaszczepić 90 proc. populacji, nie poprawiono jakości powietrza w budynkach, wycofano testy. Ludzkość zapomina, wirus rządzi… – ostrzega dr Paweł Grzesiowski na Twitterze.
Zdaniem profesora Pyrcia należy monitorować zmienność koronawirusa, ale nie straszyć. Warto używać też najbardziej skutecznej ochrony dróg oddechowych w postaci maseczek FFP2/3 oraz wykonywać szczepienia przypominające, szczególnie w przypadku osób z grup największego ryzyka zakażenia COVID-19. (PAP)
Zbigniew Wojtasiński
zbw/ agt/ arz
Polecamy ponadto
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
kup teraz

SPACE + Termometr VITAMMY
termometr bezdotykowy z czasem pomiaru 1 s, elektr…
kup teraz

Govee H5179 | Termometr i higrometr | Wi-Fi, wyświetlacz
Govee H5179 | Termometr i higrometr | Wi-Fi, wyświ…
kup teraz

Esschert Design Termometr naścienny, cynk, 30 cm, OZ10
Esschert Design Termometr naścienny, cynk, 30 cm, …
kup teraz

Termometr/Higrometr HAMA TH5130, czarny
Termometr/Higrometr HAMA TH5130, czarny
kup teraz

GIO Simply Termometr INNOGIO
termometr bezdotykowy, mierzący temperaturę ciała,…
kup teraz

VITAMMY NANO 1 Termometr NOVAMED
termometr do mierzenia temperatury ciała, czytelny…
kup teraz

BC19BW Niebieski Termometr ALECTO
termometr do mierzenia temperatury ciała, elastycz…
kup teraz

VITAMMY NANO 3 Termometr NOVAMED
termometr do mierzenia temperatury ciała, elastycz…
kup teraz

BC19GS Szary Termometr ALECTO
termometr do mierzenia temperatury ciała, elastycz…
kup teraz

BC19GN Zielony Termometr ALECTO
termometr do mierzenia temperatury ciała, elastycz…
kup teraz

BC19RE Różowy Termometr ALECTO
termometr do mierzenia temperatury ciała, elastycz…
kup teraz

GIOfast GIO-515 Termometr INNOGIO
termometr bezdotykowy z czasem pomiaru 1 s, elektr…
kup teraz

IRT6515 Thermoscan 6 Termometr BRAUN
wyświetlacz kodowany barwami dla łatwiejszej inter…
kup teraz

BNT300 Termometr BRAUN
termometr czołowy zarówno z funkcją dotykową jak i…
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz