Opieka koordynowana ułatwi leczenie chorób przewlekłych. Pierwsza umowa została podpisana. Zobacz, czego dotyczy wprowadzana reforma POZ

Anna Rokicka-Żuk
Wprowadzenie opieki koordynowanej ułatwi dostęp do lekarzy i badań pacjentom z określonymi chorobami przewlekłymi.
Wprowadzenie opieki koordynowanej ułatwi dostęp do lekarzy i badań pacjentom z określonymi chorobami przewlekłymi. jackf/123RF
Pierwsza umowa na świadczenie usług opieki koordynowanej w POZ została podpisana w Katowicach. To drugi etap reformy POZ, który zwiększy możliwości diagnostyczne i dotyczące leczenia u lekarza rodzinnego. Zobacz, jakie choroby obejmuje i jakie badania można już wykonywać dzięki wprowadzanym zmianom.

Co oznacza opieka koordynowana dla pacjenta?

Opieka koordynowana to część reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oznacza szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. W sytuacjach medycznie uzasadnionych lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Pierwszą umowę opiekę koordynowaną w POZ podpisano w piątek w Katowicach.

– To już drugi etap reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Od lipca 2022 roku zwiększyliśmy zakres możliwych badań. Wprowadzenie opieki koordynowanej to dalsze poszerzenie oferty dla pacjenta – powiedział szef MZ w Katowicach.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że leczenie będzie oparte na indywidualnym planie (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Przypomnijmy, że koordynator opieki w POZ po raz pierwszy pojawił się w październiku 2021 r., jednak wtedy jego zadania skupiały się na działaniach profilaktycznych.

Czytaj też: Od 1 marca ważne zmiany w przychodniach. Ci pacjenci wejdą do lekarza bez kolejki

Model opieki skupionej na pacjencie sprawdził się już w projekcie pilotażowym.

– Zmiany w POZ wprowadzamy, bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdź też:

Jakie choroby można będzie łatwiej leczyć dzięki reformie POZ?

Koordynacja opieki medycznej nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, bo to na nie, jak uzasadnia MZ, najczęściej chorują Polacy. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Do tej pory na badania te kierował lekarz specjalista.
Chodzi m.in. o:

Więcej informacji można znaleźć na stronie NFZ. Według podanych tam informacji proces transformacji jest kilkuetapowy:

Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. W kolejnym kroku oddział wojewódzki NFZ sprawdzi wnioski i podpisze aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzą swoją ofertę dla pacjentów.

(PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mma/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia