Opieka koordynowana ułatwi leczenie chorób przewlekłych. Pierwsza umowa została podpisana. Zobacz, czego dotyczy wprowadzana reforma POZ

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wprowadzenie opieki koordynowanej ułatwi dostęp do lekarzy i badań pacjentom z określonymi chorobami przewlekłymi.
Wprowadzenie opieki koordynowanej ułatwi dostęp do lekarzy i badań pacjentom z określonymi chorobami przewlekłymi. jackf/123RF
Pierwsza umowa na świadczenie usług opieki koordynowanej w POZ została podpisana w Katowicach. To drugi etap reformy POZ, który zwiększy możliwości diagnostyczne i dotyczące leczenia u lekarza rodzinnego. Zobacz, jakie choroby obejmuje i jakie badania można już wykonywać dzięki wprowadzanym zmianom.

Co oznacza opieka koordynowana dla pacjenta?

Opieka koordynowana to część reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oznacza szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. W sytuacjach medycznie uzasadnionych lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Pierwszą umowę opiekę koordynowaną w POZ podpisano w piątek w Katowicach.

– To już drugi etap reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Od lipca 2022 roku zwiększyliśmy zakres możliwych badań. Wprowadzenie opieki koordynowanej to dalsze poszerzenie oferty dla pacjenta – powiedział szef MZ w Katowicach.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że leczenie będzie oparte na indywidualnym planie (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Przypomnijmy, że koordynator opieki w POZ po raz pierwszy pojawił się w październiku 2021 r., jednak wtedy jego zadania skupiały się na działaniach profilaktycznych.

Model opieki skupionej na pacjencie sprawdził się już w projekcie pilotażowym.

– Zmiany w POZ wprowadzamy, bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdź też:

Jakie choroby można będzie łatwiej leczyć dzięki reformie POZ?

Koordynacja opieki medycznej nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, bo to na nie, jak uzasadnia MZ, najczęściej chorują Polacy. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Do tej pory na badania te kierował lekarz specjalista.
Chodzi m.in. o:

Więcej informacji można znaleźć na stronie NFZ. Według podanych tam informacji proces transformacji jest kilkuetapowy:

Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. W kolejnym kroku oddział wojewódzki NFZ sprawdzi wnioski i podpisze aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzą swoją ofertę dla pacjentów.

(PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mma/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia