Co oznacza opieka koordynowana dla pacjenta?
Opieka koordynowana to część reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która oznacza szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. W sytuacjach medycznie uzasadnionych lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
Pierwszą umowę opiekę koordynowaną w POZ podpisano w piątek w Katowicach.
– To już drugi etap reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Od lipca 2022 roku zwiększyliśmy zakres możliwych badań. Wprowadzenie opieki koordynowanej to dalsze poszerzenie oferty dla pacjenta – powiedział szef MZ w Katowicach.
Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że leczenie będzie oparte na indywidualnym planie (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Przypomnijmy, że koordynator opieki w POZ po raz pierwszy pojawił się w październiku 2021 r., jednak wtedy jego zadania skupiały się na działaniach profilaktycznych.
Czytaj też: Od 1 marca ważne zmiany w przychodniach. Ci pacjenci wejdą do lekarza bez kolejki
Model opieki skupionej na pacjencie sprawdził się już w projekcie pilotażowym.
– Zmiany w POZ wprowadzamy, bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Sprawdź też:
Jakie choroby można będzie łatwiej leczyć dzięki reformie POZ?
Koordynacja opieki medycznej nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, bo to na nie, jak uzasadnia MZ, najczęściej chorują Polacy. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Do tej pory na badania te kierował lekarz specjalista.
Chodzi m.in. o:
- pakiet badań tarczycowych: anty-TPO, anty-TSHR, anty-TG;
- EKG wysiłkowe;
- Holter EKG (24, 48, 72 godz.);
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
- ECHO serca.
Więcej informacji można znaleźć na stronie NFZ. Według podanych tam informacji proces transformacji jest kilkuetapowy:
Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. W kolejnym kroku oddział wojewódzki NFZ sprawdzi wnioski i podpisze aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzą swoją ofertę dla pacjentów.
(PAP)
Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mma/ arz
Źródło: