Spis treści
Kiedy i za co przyznawane są Nagrody Nobla?
W poniedziałek 2 października rozpoczął się tydzień noblowski, nazywany „Noble Calling” podczas którego komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają laureatów Nagród Nobla w sześciu dziedzinach.
Nagrody Nobla 2023 ogłaszane są w sześciu dziedzinach, ale może zdarzyć się tak, że w jednym obszarze nauki nagrodę otrzymuje więcej niż jedna osoba. Oto dziedziny nauki, w których każdego roku przyznaje się Nagrodę Nobla:
- 2 października (poniedziałek) – fizjologia i medycyna,
- 3 października (wtorek) – fizyka,
- 4 października (środa) – chemia,
- 5 października (czwartek) - literatura,
- 6 października (piątek) – pokojowa Nagroda Nobla,
- 9 października (poniedziałek) – nauki ekonomiczne.
Werdykty są zaplanowane zgodnie z powyższym harmonogramem każdego dnia ok. 11.45 czasu środkowoeuropejskiego.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
W poniedziałek 2 października ogłoszono, że Katalin Karikó i Drew Weissman zostają laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie medycyny i fizjologii.
Laureaci zostali nagrodzeni za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.
Według danych PAP laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich, która wynosi około 4,41 mln zł. Laureaci otrzymają również złoty medal oraz kaligrafowany dyplom.
Kim są laureaci Nagrody Nobla 2023?
Katalin Karikó to biochemiczka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, a pochodząca z Węgier. Studiowała na Uniwersytecie w Segedynie, gdzie uzyskała stopień doktora. Następnie wraz z rodziną przeniosła się do USA, gdzie kontynuowała prace nad mRNA. W 1998 roku rozpoczęła się współpraca Katalin Karikó z immunologiem Drew Weissmanem.
Efektem ich wspólnej pracy było zmodyfikowanie zasad azotowych nukleozydów, co ograniczyło powstawanie stanu zapalnego wywołanego przez iniekcję RNA. Wspólnie opatentowali to rozwiązanie i planowali opracowywanie leków opartych na RNA.