Naukowcy z Wuhan odkryli nowego koronawirusa, który może być...

Naukowcy z Wuhan odkryli nowego koronawirusa, który może być bardzo groźny dla ludzi! NeoCov – co o nim wiemy?

Zdjęcie autora materiału

Strona Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że odkryty przez chińskich naukowców nowy rodzaj koronawirusa wymaga dalszych badań.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że odkryty przez chińskich naukowców nowy rodzaj koronawirusa wymaga dalszych badań. © Alessandro Biascioli/gettyimages

W Republice Południowej Afryki wykryto nowego koronawirusa – NeoCov. Naukowcy z Wuhan podkreślają, że na razie nowo odkryty koronawirus rozprzestrzenia się tylko między nietoperzami, jednak, jeśli dojdzie do jego dalszych mutacji, może przenieść się na ludzi i wywołać śmiertelną chorobę.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że odkryty przez chińskich naukowców nowy rodzaj koronawirusa wymaga dalszych badań.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że odkryty przez chińskich naukowców nowy rodzaj koronawirusa wymaga dalszych badań. © Alessandro Biascioli/gettyimages

NeoCoV – nowy koronawirus. Co o nim wiemy?


Naukowcy z Uniwersytetu w Wuhan wraz z Chińską Akademią Nauk odkryli w Republice Południowej Afryki nowy rodzaj koronawirusa. NeoCoV jest spokrewniony z β koronawirusem (MERS-CoV), który odpowiedzialny jest za rozwój bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano 858 zgonów z powodu infekcji oraz powikłań po zakażeniu MERS.

Naukowcy podkreślają, że na razie nowy rodzaj koronawirusa NeoCoV rozprzestrzenia się tylko między nietoperzami, jednak, jeśli dojdzie do jego mutacji, może zarażać ludzi i wywołać śmiertelną chorobę. Taką informację badacze przekazali w artykule opublikowanym na łamach portalu bioRxiv. Warto dodać, że strona internetowa gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji.

Zwierzęta, zwłaszcza dzikie, są źródłem ponad 75 proc. wszystkich pojawiających się chorób zakaźnych u ludzi, z których wiele wywoływanych jest przez nowe wirusy. Koronawirusy często występują u zwierząt, w tym u nietoperzy, które zostały zidentyfikowane jako naturalny rezerwuar wielu z tych wirusów – zaznaczyła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Badacze z Wuhan zaobserwowali, że nowy koronawirus w przyszłości może atakować ludzi w ten sam sposób co SARS-CoV-2, łącząc się z receptorami ACE2.

Ważną informacją naukowców jest również to, że infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przeciwciałami skierowanymi przeciw wirusom SARS-CoV-2 oraz MERS-CoV. To stanowi duże ryzyko rozwoju śmiertelnej choroby wywołanej przez nowy rodzajkoronawirusa.

Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi – przekazał WHO agencji TASS (Rosyjska Agencja Informacyjna).

WHO dodała, że wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) dokładnie śledzą i interweniują w przypadku pojawienia się nowych zagrożeń ze strony wirusów odzwierzęcych. Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że odkryty przez chińskich naukowców nowy koronawirus wymaga dalszych badań.Źródła:Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Quizy zdrowotne

Wideo