Od dziś możesz bezpłatnie zaszczepić się na COVID-19. Nowe szczepionki dotarły do punktów szczepień. Sprawdź, jak się zapisać

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Szczepienie na COVID-19 nową szczepionką można wykonać w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub w aptekach, które zawarły umowę z NFZ na realizację szczepień zalecanych. freepik.com
Od piątku 25 października 2024 można bezpłatnie zaszczepić się nową szczepionką przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zastrzyki może przyjąć każdy, kto skończył 12 lat. Skierowania były wystawiane od ubiegłego tygodnia. Można się zapisać m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta.

Spis treści

Od dziś możesz bezpłatnie zaszczepić się na COVID-19. Jak się zapisać?

Szczepienie na COVID-19 nową szczepionką można wykonać w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub w aptekach, które zawarły umowę z NFZ
Szczepienie na COVID-19 nową szczepionką można wykonać w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub w aptekach, które zawarły umowę z NFZ na realizację szczepień zalecanych. freepik.com

18 października rozpoczęło się wystawianie skierowań na szczepienie przeciwko COVID-19, a od dziś 25 października 2024 można już zapisać się na szczepienie nową szczepionką ukierunkowaną na obecnie panującą mutację koronawirusa JN.1.

Od 25 października 2024 r. dostępna jest szczepionka Spikevax JN.1, działająca na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron. Może się nią zaszczepić się każda osoba, która skończyła 12 lat. Jest to szczepionka jednodawkowa – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania, które dostępne będzie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl. Dostępność terminów w e-rejestracji na IKP zależy od ich umieszczenia w systemie e-zdrowie przez placówki wykonujące szczepienia.

Ich automatyczne wystawianie rozpoczęło się 18 października. Centrum e-Zdrowia poinformowało, że jeżeli po 25 października na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP nie będzie widoczne nowe e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z placówką, w której pacjent przyjął ostatnią dawką.

Zobacz też: Darmowe leki dla seniorów i dzieci na receptę od wszystkich lekarzy

Szczepienia wykonywane będą w:

  • przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
  • w aptekach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.

Szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP) w przypadku wykonania go w aptece podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez Ministra Zdrowia. Jeśli wykonane będzie w POZ, to jego koszt nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.

Podmioty uprawnione do realizacji szczepień zapotrzebowanie na szczepionki mogą składać do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) od 22 października br. Resort zaznaczył, że szczepionki powinny być zamawiane zgodnie z bieżącymi potrzebami z uwzględnieniem wskazania ich nazwy i liczby dawek.

– Może być wprowadzony tygodniowy limit dostaw do punktu szczepień/podmiotu leczniczego w zależności od wielkości zamówienia – poinformował.

Do składania zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19 przeznaczone dla kobiet w ciąży uprawnione są wyłącznie przychodnie POZ.

Na COVID-19 zaszczepisz się sezonowo jak na grypę. Wystarczy jedna dawka

Szczepienie jest jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki – podkreśliło Ministerstwo Zdrowia w komunikacie w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025. Od ostatniej dawki szczepienia przeciwko COVID-19 zaleca zachowanie co najmniej 3 miesięcy odstępu.

Resort przekazał, że szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą: osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj.:

  • otyłością (BMI powyżej 25),
  • cukrzycą,
  • przewlekłą chorobą płuc,
  • przewlekłą chorobą nerek,
  • chorobą układu sercowo-naczyniowego,
  • zaburzeniami neurorozwojowymi,
  • aktywną chorobą nowotworową,
  • chorobą immunosupresyjną,
  • leczeniem immunosupresyjnym.

W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku powyżej 12 lat. Otrzymają one jednodawkową szczepionkę Spikevax JN.1 0,5 ml.

– Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym „żywych”, inaktywowanych, a także szczepionek zalecanych kobietom w ciąży – podkreślił resort.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia