Miękkie wędrówki to zdrowy trend z TikToka dla tych, którzy nie przepadają za sportem

Gabriela Fedyk
Chodzenie może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia
Chodzenie może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia freepik
Dwie angielskie tiktokerki, Emily Thornton i Lucy Hird, propagują nowy sportowy trend – miękkie wędrówki. Video z ich konta softgirlswhohike stały się viralem. Czym są miękkie wędrówki? Dla niektórych to „tylko chodzenie”, dla innych idealny rodzaj ruchu, który nie ma w sobie nic z konkurencji. Podpowiadamy, jakie korzyści z wynikają z miękkich wędrówek.

Spis treści

„Miękkie dziewczyny, które wędrują”. Kim są tiktokerki od miękkiego wędrowania?

Emily Thornton i Lucy Hird to autorki tiktokowego konta @softgirlswhohike i twórczynie terminu miękkie wędrówki. Dziewczyny pochodzą z Yorkshire, ale obecnie mieszkają w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Znają się ponad 10 lat – poznały się w 2011 roku w amatorskiej grupie teatralnej.

„Miękkie wędrowanie” powstało podczas jednej z ich wspólnych wycieczek. Dziewczyny zgodziły się, że miło jest zejść ze szlaku, aby przeczytać tablice informacyjne czy historyczne albo pooglądać grzyby, które je zaintrygowały.

– Zdałyśmy sobie sprawę, że jesteśmy po tej samej stronie z tym, jak widzimy wędrówki.

Na swoim koncie na TikToku @softgirlswhohike zaczęły zamieszczać filmiki, które oznaczały hasztagiem #softhiking, czyli miękkie wędrówki. Hasztag szybko zaczął się rozprzestrzeniać i podchwycili go też inni twórcy internetowi. Autorki tworzą TikToki, które są kroniką ich podróży. Miękko wędrując przez Wielką Brytanię, odkrywają jej przyrodę i zakątki. Filozofia, która im przyświeca, to „wędrowanie nie musi być trudne”.

Na czym polegają miękkie wędrówki?

Zadyszka, zmęczenie, a może nawet zwerbalizowanie zdenerwowania na taką sytuację kilkoma dosadnymi słowami – tego nie powinniśmy doświadczyć w miękkich wędrówkach. W jednym z filmików Emily i Lucy wyjaśniają, czym jest „soft hiking”, czyli miękkie wędrówki. Jak można to opisać? To sposób wędrowania, który jest zorientowany na przyjemne spędzanie czasu i radość z możliwości z obcowania z przyrodą, we własnym tempie, bez przekraczania swoich fizycznych granic, słuchając swojego ciała. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wielkiej kondycji.

@softgirlswhohike o miękkich wędrówkach:

Miękkość przyjęła się w social mediach jako trend i estetyka. Polega na zajmowaniu się tym, co wprawia nas w dobry nastrój, poświęcaniu czasu sobie i robieniu tego, co nas odżywia – nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. Miękkość wędrówek Thornton i Hird to przeciwwaga dla aktywności fizycznych, które są zorientowane na wynik, osiągnięcia i przekraczanie własnych limitów. To aktywność fizyczna dla tych, którzy po prostu chcą przebywać na świeżym powietrzu i cieszyć się tym – bez dodatkowych wyzwań, np. na określone tempo.

– Wędrowanie nie musi być trudne. Miękka wędrówka polega na czystej radości ze spędzania czasu w przyrodzie i poruszania ciała – wyjaśniają tiktokerki. – Ważne jest, aby robić przerwy, jeść i tak naprawdę rozglądać się w swoim otoczeniu. Znajdź trochę czasu, aby zejść ze szlaku i być obecnym w danej chwili. Nie ma potrzeby, aby się spieszyć.

Miękkie wędrowanie, czyli korzyści z chodzenia i cieszenia się otoczeniem

Miękka wędrówka to firma aktywności fizycznej zbliżona do spaceru i chodzenia jako formy ruchu. Jej celem nie jest jednak spalanie określonej ilości kalorii czy osiągnięcia konkretnych celów w naszym wyglądzie. Chodzi o samą radość bycia w ruchu na zewnątrz. Nie znaczy to jednak, że radość i zadowolenie to jedyne korzyści, jakie płyną z miękkich wędrówek.

Korzyści miękkich wędrówek to m.in.:

  • poprawa pracy układu krążenia i mózgu,
  • łagodzenie objawów depresji,
  • poprawa wytrzymałości kości,
  • obniżenie poziomu „hormonu stresu” – kortyzolu,
  • zwiększenie kreatywności.

Chodząc na miękkie wędrówki, odrywamy się od ekranów, przez co naprawdę możemy oczyścić nasze umysły. Nasze oczy odpoczywają, wzrasta odporność organizmu i lepiej śpimy. Wszystko to przychodzi do nas mimochodem, w miękkości wędrówki.

Miękkie wędrówki to po prostu chodzenie?

Trend promowany przez @softgirlswhohike spotka się głównie z pozytywnymi reakcjami, choć zdarzają się też te sceptyczne. Niektórzy zastanawiają się, po co powstało kolejne określenie na… spacer czy chodzenie.

– A więc spacer – napisała jedna osoba pod video tiktokerek z wyjaśnieniem definicji.

– To może się liczyć jako wiesz... po prostu chodzenie – dodał ktoś inny.

– To smutne, że miękkie wędrówki muszą być rzeczą. Wędrówki to po prostu chodzenie na zewnątrz, w naturze. Nienawidzę elitaryzmu, który towarzyszy tak wielu wędrowcom.

Etykietowanie wszystkiego stało się normą, ale autorki miękkich wędrówek bronią swojej koncepcji. Thornton i Hird twierdzą, że jest ważna, bo przypomina ludziom, że nie muszą być tymi superprofesjonalnymi turystami, aby cieszyć się wędrówką. Popierają je w tym w komentarzach osoby, które doświadczyły negatywnych przeżyć podczas wędrówek grupowych, gdzie ich kondycja lub stan zdrowia był dla nich pewną barierą, aby móc w pełni cieszyć się momentem wspólnego chodzenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o swoje stopy

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia