Spis treści
Legionella wykryta w przedszkolu w Warszawie
W przedszkolu publicznym numer 20 przy ulicy Sempołowskiej w Warszawie wykryto bakterię Legionella. Placówka jest czynna, a sanepid wydał zalecenia.
– Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii Legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia – przekazał w mediach społecznościowych GIS.
Po raz kolejny podkreślono, że Legionellą nie można zarazić się od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę.
– Do zakażenia dochodzi tylko poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody – dodano.
W przedszkolach do zakażenia może dojść tylko podczas brania prysznica.
Legionella u zwierząt. Zwróć uwagę, czy twój zwierzak ma te objawy
Bakterie Legionella mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt – mówią lekarze. Przebywanie w środowiskach, w których wykryto bakterię, narażają pupili na zakażenie. Jakie objawy...
Legionella w przedszkolu. Zalecenia GIS
Choć Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca zamknięcia placówki, to wydał zalecania, które mają pomóc uniknąć zakażenia bakterią Legionelli w takich miejscach jak przedszkola.
Zalecenia GIS dla przedszkola:
- Natryski mają być zamknięte przez 7 dni.
- Należy rozkręcić prysznice i je zdezynfekować.
- Badania należy powtórzyć po 7 dniach.
Placówka przekazała, że w środę (6.09.2023) zostanie również przeprowadzone tzw. przegrzanie wody, czyli podgrzanie jej do temperatury 70 st. Celsjusza, w której bakteria ginie.
Legionelloza w Polsce. Jak uniknąć zakażenia? GIS wydał zalecenia
Legionelloza zatacza coraz szersze kręgi. Choroba wywołana przez bakterie Legionelli budzi strach już nie tylko na Podkarpaciu, ale w całej Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia, które ...
Legionella w Polsce. Ponad 160 przypadków zachorowań, 21 osób nie żyje
Dotychczas w Polsce odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń bakterią Legionella. Najwięcej chorych osób odnotowano w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Pozostałe przypadki dotyczą innych powiatów. Jak podał w środę (06.09.2023) dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka, zmarło już 21 osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły, odnotowano choroby współistniejące.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ maak/
Oto, jak COVID-19 zmienił organizmy naszych dzieci. Niepokojące dane
Pandemia COVID-19 w znaczący sposób wpłynęła na różne obszary naszego życia. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak odbiła się na zdrowiu najmłodszych. Okazało się, że zmiana codziennych nawy...
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Źródło: