LDH – badanie dehydrogenazy mleczanowej. Wskazania, przebieg badania LDH i normy

Justyna Śmigaruk
Nadmiar dehydrogenazy mleczanowej (LDH) w miejscu jej powstawania (czyli np. w sercu, mózgu, nerkach, wątrobie) może doprowadzić do uszkodzenia tkanek i martwicy.
Nadmiar dehydrogenazy mleczanowej (LDH) w miejscu jej powstawania (czyli np. w sercu, mózgu, nerkach, wątrobie) może doprowadzić do uszkodzenia tkanek i martwicy. Jarun Ontakrai (123rf.com)
LDH (dehydrogenaza mleczanowa) to enzym uczestniczący w przemianach glukozy. Gdy komórki ulegają uszkodzeniu, LDH przedostaje się do krwi. Badanie LDH pozwala wykryć wiele procesów chorobowych toczących się w organizmie. Dehydrogenaza mleczanowa podwyższona występuje też w kilku sytuacjach niezwiązanych z chorobą. Zobacz, na czym polega badanie LDH.

LDH – czym jest dehydrogenaza mleczanowa?

LDH, czyli substancja zwana dehydrogenazą mleczanową, jest enzymem działającym w procesach przekształcania glukozy. Dzięki niej pirogronian zmienia się w mleczan lub odwrotnie. LDH występuje w kilku odmianach, w zależności od jej lokalizacji. LDH1 oraz LDH2 znajduje się głównie w mięśniu sercowym, LDH3 w płucach, LDH4 w nerkach, ale także w łożysku i trzustce, natomiast LDH5 głównie w wątrobie i mięśniach szkieletowych.

LDH znajduje się w komórkach ciała, choć łatwo i często przenika także do krwi. Dzieje się tak w wyniku kilku zjawisk:

 • zachwianie równowagi jonowej krwi,
 • obumieranie komórek,
 • zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych.

Na podstawie pomiaru stężenia LDH we krwi pacjenta oraz ustalenia jego odmiany można zlokalizować wstępnie wewnętrzne uszkodzenia. Dlatego dehydrogenaza mleczanowa stanowi istotny parametr w diagnostyce bardzo wielu różnych chorób.

LDH badanie – wskazania

LDH informuje o tym, że niektóre z komórek organizmu ulegają uszkodzeniu. Badanie LDH wykonuje się w następujących sytuacjach:

 • podejrzenie białaczki,
 • podejrzenie niedokrwistości hemolitycznej,
 • podejrzenie zawału, niewydolności, zapalenia mięśnia sercowego,
 • diagnoza chorób dróg żółciowych,
 • miopatie (uszkodzenia mięśni szkieletowych),
 • diagnostyka chorób płuc (np. rak płuca),
 • podejrzenie różnorodnych chorób nowotworowych,
 • podejrzenie ostrego zapalenia trzustki.

Dowiedz się więcej na temat:

LDH – przygotowanie do badania i jego przebieg

Dehydrogenaza mleczanowa jest parametrem mierzonym z surowicy krwi. Materiał do badania pobierany jest tak samo, jak przed morfologią – z żyły zgięcia łokciowego. Pacjent powinien być na czczo co najmniej 8 godzin przed badaniem. Na wynik nie czeka się dłużej, niż jeden dzień.

Enzym LDH można zbadać na NFZ (ze skierowaniem od lekarza) lub prywatnie, w cenie około 10 złotych. Bardzo często wykonuje się badanie LDH w pakiecie z CPK (kinaza fosfokreatynowa) lub AST (aminotransferaza asparaginianowa).

LDH – normy i interpretacja wyniku

LDH we krwi zdrowej osoby osiąga niskie wartości. LDH podwyższone świadczy o uszkodzeniu komórek, z czego można wnioskować o toczącym się w organizmie stanie chorobowym.

Norma dla dorosłych niezależnie od płci: poniżej 480 j.m./l

Na podstawie poziomu dehydrogenazy mleczanowej lekarz może też ustalić stopień zaawansowania choroby.

W chwili, gdy dochodzi do uszkodzenia komórek, poziom LDH w organizmie bardzo wyraźnie rośnie. Wzrost występuje w takich stanach, jak anemia, atrofia mięśniowa, udar mózgu, mononukleoza zapalna, zator tętnic w płucach. Także nadmierne spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków (np. aspiryna) powoduje podwyższone LDH. Lekko podwyższony wynik jest też charakterystyczny dla kobiet w ciąży, noworodków oraz sportowców po intensywnym wysiłku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia