Książka dla dzieci o koronawirusie – pobierz bezpłatnie z internetu. Materiał zawiera odpowiedzi na pytania nurtujące najmłodszych

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Trudno jest rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie, dlatego z pomocą przychodzą dostępne bezpłatnie materiały edukacyjne, które można pobrać za darmo.
Trudno jest rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie, dlatego z pomocą przychodzą dostępne bezpłatnie materiały edukacyjne, które można pobrać za darmo. Victoria_Borodinova/Pixabay.com
Dzieci widzą liczne zmiany, jakie zachodzą w ich dotąd normalnej codzienności. Aby ułatwić rodzicom trudne zadanie, jakim jest wyjaśnienie pociechom m.in.: czym jest koronawirus, jak można się nim zarazić, oraz co się wówczas stanie, powstała kolejna darmowa publikacja pod tytułem „Koronawirus. Książka dla dzieci”. Materiał zawiera zrozumiałe dla najmłodszych odpowiedzi na nurtujące pytania.

„Koronawirus. Książka dla dzieci”

„Koronawirus. Książka dla dzieci” to kolorowa 15-stronnicowa książeczka autorstwa Elisabeth Jenner, Kate Wilson oraz Nira Roberst. Konsultacji merytorycznej udzielił profesor modelowania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej. Barwne obrazki przygotował natomiast niemiecki ilustrator Axel Scheffler.

„Koronawirus. Książka dla dzieci” powstała z inicjatywy brytyjskiego wydawnictwa Nosy Crow, a za jej stworzenie żaden ze współautorów nie otrzymał wynagrodzenia. Bardzo szybko została przetłumaczona na aż 47 języków. Do akcji przyłączyło się również polskie wydawnictwo Poradnia K, a tekst przełożyła Dorota Pomadowska. Rodzima wersja zawiera dodatkowo dwa ciekawe komentarze pediatrów immunologów: dr. hab. med. Wojciecha Feleszki i dr. med. Pawła Grzesiowskiego.

„Przygotowaliśmy publikację w ciągu kilku dni i jesteśmy bardzo zbudowani tym, jak dużo wsparcia dostaliśmy. Bardzo dziękuję ekspertom i wydawnictwu Nosy Crow, które zaprosiło nas do wspólnej akcji. Mam nadzieję, że książka spełni swoje zadanie" – mówi Joanna Bażyńska, prezes Wydawnictwa Poradnia K.

Polecane:

„Koronawirus. Książka dla dzieci”. Co zawiera?

Przygotowany i dostępny bezpłatnie w internecie materiał to ułatwienie dla rodziców, którzy zmagają się z wytłumaczeniem pociechom obecnej sytuacji. W książeczce znajdują się odpowiedzi na następujące nurtujące pytania zadawane przez dzieci:

 • Co to jest koronawirus?
 • Jak można złapać koronawirusa?
 • Co się dzieje, kiedy złapiecie koronawirusa?
 • Dlaczego ludzie martwią się, że złapią koronawirusa?
 • Czy istnieje lekarstwo na koronawirusa?
 • Dlaczego część miejsc, do których zwykle chodzimy, jest teraz zamknięta?
 • Jak to jest przez cały czas siedzieć w domu?
 • Co mogę zrobić, żeby pomóc?
 • Co będzie potem?

Kolorowa forma graficzna z elementami komiksu jest ciekawa i atrakcyjna dla najmłodszych. Bohaterami w książce są dzieci, a więc grupa wiekowa, z którą pociechy mogą się utożsamić. Co ważne nie są one tylko obserwatorami, ale uczestnikami zmienionego przez pandemię życia. Pokazane są emocje, jakie mogą być odczuwane przez najmłodszych, czyli smutek, strach i niepewność. A także przykłady zabaw do zajęcia nadmiaru wolnego czasu.

Polecamy przeczytać: Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

„Koronawirus. Książka dla dzieci”. Skąd można ją pobrać?

Książeczka jest bezpłatna. Można pobrać ją na komputer, laptopa lub telefon w jednym z trzech formatów (pdf, epub i mobi), ze strony internetowej wydawnictwa Poradnia K: Koronawirus. Książka dla dzieci.

Co więcej, to nie jedyna książeczka na temat koronawirusa dostępna bezpłatnie dla rodziców i najmłodszych. Linki do dwóch innych propozycji znajdują się poniżej:

 1. Masz tę moc. Wydawnictwa Olesiejuk.
 2. Cześć. Jestem wirus – kuzyn przeziębienia i grypy. Wydawnictwa Mindheart.

Polecane:

FAQ - Koronawirus u dzieci

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa u dzieci: objawy, przebieg, leczenie.

Czym jest PIMS-TS i jakie są jego objawy?

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2). Inną nazwą stosowaną w odniesieniu do tej jednostki chorobowej jest MIS-C, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).
Choroba ujawnia się u dzieci i młodzieży w każdym wieku po przebytym COVID-19, również bezobjawowo. Symptomy PIMS-TS to:

 • trwająca trzy dni wysoka gorączka, której nie da się zbić ogólnodostępnymi lekami, 
 • wybroczyny w jamie ustnej,
 • zaczerwione oczy,
 • wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała,
 • osłabienie i odwonienie,
 • objawy ze strony układu pokarmowego,
 • odwodnienie.

Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę). W przebiegu PIMS-TS dochodzi do zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca i zmian w naczyniach wieńcowych. Ponieważ choroba atakuje wiele układów w organizmie dziecka, pacjent wymaga jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Czy dzieci muszą nosić maseczki?

Dzieci do lat 4 są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Powyżej tego wieku należy zasłaniać usta i nos maseczką lub zasłonić twarz szalikiem, chustką lub innym elementem ubioru.

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Rozmowa z dzieckiem o koronawirusie będzie wyglądała u każdego zupełnie inaczej. Po pierwsze dlatego, że dzieci w zupełnie inny sposób reagują na zaistniałe zmiany, po drugie zależy to od wieku dziecka i jego dotychczasowej wiedzy o świecie.
Podczas rozmowy należy być pewnym siebie, rzeczowym i szczerym. Nie można składać dzieciom obietnic, co do których spełnienia sami nie mamy pewności (np. to wszystko się zaraz skończy. Zaraz, czyli kiedy? Tego nie wiemy.). Będąc kłębkiem nerwów, rozmowa może odnieść odwrotny skutek niż zamierzony. Dziecko może wtedy przejąć lęk, który odczuwa mama lub tata i przestać czuć się bezpiecznie. Jeśli rodzic nie zna odpowiedzi na pytanie, lepiej przyznać to dziecku podkreślając, że bez względu na okoliczności, zadba o jego bezpieczeństwo najlepiej jak potrafi.

Czy można zarazić dziecko, karmiąc je piersią?

Do chwili obecnej nie potwierdzono obecności wirusa w mleku ciężarnej karmiącej piersią, co oznacza, że karmienie prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia dla niemowląt. Dotąd żaden noworodek nie został zarażony w ten sposób.

Jestem w ciąży i mam covid. Czy moje dziecko po porodzie też będzie miało?

Barierę między płodem a matką stanowi łożysko, które chroni matkę przed antygenami płodu, a płód przed czynnikami zakaźnymi, które mogłyby przedostać się z organizmu matki. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, przedostanie się wirusa SARS-CoV-2 przez łożysko jest uznawane za bardzo mało prawdopodobne.

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

W przypadku izolacji lub kwarantanny dziecka rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Taka sytuacja jest traktowana jak choroba. W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola klubu dziecięcego czy szkoły, do których uczęszcza dziecko w wieku do 8 lat, rodzicom również przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Wówczas należy uzyskać zaświadczenie od dyrektora placówki.

Jak wygląda test na koronawirusa u dzieci?

Test na koronawirusa u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłego. Warto jednak przygotować malucha do takiego badania i powiedzieć krok po kroku jak będzie wyglądało. Do wykonania zalecanego przez WHO genetycznego testu na koronawirusa pobierany jest wymaz z jamy ustnej oraz nosa, czyli górnych dróg oddechowych.
Na 2 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od: spożywania jakiejkolwiek żywności – również cukierków, lizaków, landrynek, żucia gumy, picia – dotyczy to także wody, ssania tabletek odświeżających oddech lub na ból gardła, stosowania aerozoli i kropli do nosa lub gardła, niewskazane są także inhalacje i płukanie zatok, mycia zębów i płukania ust np. płynem odświeżającym lub zwykłą wodą, przyjmowania leków, ponieważ z reguły wiąże się to z popiciem ich płynem,

Czy dzieci przenoszą COVID-19?

Małe dzieci mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2 na inne osoby w takim samym stopniu, co inne grupy wiekowe – nawet w sytuacji, gdy przechodzą zakażenie asymptomatycznie.

Dzieci poniżej 5. roku życia mogą mieć od 10 do nawet 100 razy więcej cząstek koronawirusa w materiale pobranym z gardła i nosa, co oznacza większy ładunek wirusa niż w przypadku starszych maluchów i dorosłych. Odkrycie to sugeruje większe ryzyko zarażenia się COVID-19 od najmłodszych, co zaobserwowano m.in. w przypadku wirusa RSV, inaczej syncytialnego wirusa oddechowego. Wirus ten, który podobnie jak SARS-CoV-2 ma geny (kwasy nukleinowe) w postaci RNA, występuje powszechnie wśród najmłodszych, w tym u niemal u wszystkich maluchów w wieku 2-3 lat.

Koronawirus u dzieci a leczenie

Dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19, które mają łagodne objawy, powinny być leczone w domu według zaleceń lekarza pediatry. Natomiast te z ciężkim przebiegiem choroby wymagają pobytu w szpitalu, na oddziale intensywnej terapii.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

U dzieci częsty jest bezobjawowy przebieg choroby. Zazwyczaj pojawiają się stany zapalne gardła, uszu i nosa oraz tzw. „truskawkowy” lub „malinowy”, czyli zaczerwieniony język. Po 2-3 tygodniach nawet niezauważonej infekcji u niektórych dzieci może wystąpić utrzymująca się ponad 5 dni gorączka, wysypka na tułowiu, obrzęk szyjnych węzłów chłonnych, dłoni i stóp, suchość ust oraz zaczerwienienie spojówek. Objawy te wskazują na wielonarządowy stan zapalny, który wymaga jak najszybszego leczenia, ponieważ zagraża życiu dziecka i może pozostawiać po sobie uszkodzenia mięśnia sercowego.

Symptomy COVID-19 u dzieci mogą przyjmować postać podobną do przeziębienia lub przejawiać się głównie w postaci zmian skórnych. Występują przede wszystkim na stopach, ew. na nogach lub rękach. Zmiany są zazwyczaj niewielkie, mają kolor purpurowo-fioletowy i często pojawiają się na palcach, również wokół paznokci. Są to tzw. „covidowe palce”, które mogą nie goić się nawet przez kilkadziesiąt dni. Oprócz sinych przebarwień na skórze mogą pojawiać się wysypki, obrzęki oraz oznaki niedokrwienia z zakrzepicą naczyń włosowatych w postaci czarnych plam.

Czy dzieci łagodniej znoszą koronawirusa?

Przebieg choroby koronawirusowej u dzieci często jest bezobjawowy lub po prostu wygląda jak zwykłe przeziębienie. Jest wiele hipotez, które nie są udowodnione naukowo, dlaczego dzieci łagodnie znoszą zakażenie koronawirusem. Wśród wysuwanych teorii pojawiają się te, że dzieci mają lepszą odporność i mniej chorób przewlekłych. Jednak nie możemy zapominać, że COVID-19 jest bardzo groźny i niebezpieczny.

Sprawdź, jak przeprowadzić w domu eksperymenty z dziećmi. Porad udziela Karol Wójcicki, popularyzator nauki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia