Toruń. Elita chirurgów spotyka się w Jordankach
W Toruniu od środy trwa jubileuszowy 70. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. W uroczystej inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki uczestniczyli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który jest też honorowym patronem wydarzenia, a także marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, również chirurg. Do soboty, w CKK Jordanki oraz Teatrze im. Wilama Horzycy, odbywać się będą sesje tematyczne poświęcone krajowym i światowym osiągnięciom w poszczególnych działach i specjalnościach oraz technikach chirurgicznych. Swoje wystąpienia zapowiedziało 150 najwyższej klasy specjalistów z całego kraju, a także zza zagranicy.
Jednocześnie trwają warsztaty online, warsztaty praktyczne oraz kursy szkoleniowe w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Prezes towarzystwa prof. Marek Jackowski, który jest też naczelnym lekarzem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, odebrał z rąk marszałka Piotra Całbeckiego okolicznościowy medal wybity przez samorząd województwa z okazji stulecia powrotu Kujaw i Pomorza do wolnej Polski oraz przypadającej w tym roku setnej rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich chirurgów - Ludwika Rydygiera. Towarzystwo Chirurgów Polskich otrzymało go, jako instytucja będąca godnym kontynuatorem dzieła Rydygiera.
Polecamy
Czym jest Versius?
Versius jest robotycznym systemem chirurgicznym najnowszej generacji, wyprodukowanym przez brytyjską firmę CMR Surgical. Na rynku jest on dostępny od około 3-4 lat. Opracowano go z myślą o zaspokajaniu potrzeb zarówno pacjentów, chirurgów, jak i całych zespołów lekarzy. Ma on ich wspierać podczas przeprowadzania zabiegów minimalnie inwazyjnych. Umożliwia on pracę zgodnie z preferencjami danego operującego, przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich zalet robotyki. Jego w pełni przegubowe narzędzia, bezpośrednie odwzorowanie układu dłoń - narzędzie oraz zintegrowana, stabilna wizualizacja 3D HD w systemie Versius, zapewniają doskonałą precyzję, kontrolę, zręczność oraz głębię widzenia, co pozwala chirurgom przeprowadzać zabiegi łatwiej i dokładniej.
Pierwszy taki robot w Polsce
Pierwszy i póki co jedyny taki system robotyczny Versius znajduje się w łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica. Od niespełna trzech tygodni tamtejsi chirurdzy mogą już na nim przeprowadzać zabiegi. Zainteresowanie robotem jest bardzo duże i kwestią czasu jest to, kiedy pojawi się on w kolejnych placówkach medycznych.
Polecamy
- Trzecia dawka szczepionki. Jakie skutki uboczne? Czy jest konieczna dla ozdrowieńców?
- To już pewne. Będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kiedy i dla kogo?
- Szef sprawdzi czy pracownik jest zaszczepiony. Będzie mógł zwolnić niezaszczepionych?
- Kiedy czeka nas IV fala koronawirusa? Wiceminister zdrowia odpowiada
Versius stosowany jest przede wszystkim w takich dziedzinach medycyny, jak urologia, ginekologia, chirurgia ogólna, czy też torakochirurgia (chirurgia klatki piersiowej). Jest on praktycznie bezinwazyjny, więc nie pozostawia szpecących blizn na ciele i nie uszkadza narządów. Pacjenci operowani przy jego pomocy szybciej dochodzą do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.