Komórki nowotworowe żywią się kwasem hialuronowym. Nowe odkrycie daje szansę na skuteczne leczenie raka trzustki

Monika Góralska
Rak trzustki to rzadki, ale niezwykle agresywny nowotwór, który zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium. Jego leczenie jest bardzo trudne, a szanse na przeżycie 5 lat od uzyskania diagnozy wynoszą zaledwie 6-10 proc.
Rak trzustki to rzadki, ale niezwykle agresywny nowotwór, który zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium. Jego leczenie jest bardzo trudne, a szanse na przeżycie 5 lat od uzyskania diagnozy wynoszą zaledwie 6-10 proc. gettyimages.com
Od lat naukowcy wiedzą, że kwas hialuronowy obecny jest w guzach trzustki. Jednak dopiero najnowsze badania wykazały, że znany głównie jako składnik kosmetyków kwas hialuronowy, jest pożywką dla komórek nowotworowych namnażających się w trzustce. Odkrycie daje nadzieję na opracowanie skuteczniejszych metod leczenia raka trzustki.

Spis treści

Naukowcy z University of Michigan Health Rogel Cancer Center odkryli, że kwas hialuronowy jest nie tylko budulcem, z którego składa się guz nowotworowy, ale też pożywką dla komórek nowotworowych. Odkrycie daje nadzieję na opracowanie nowych, skutecznych metod leczenia raka trzustki.

Jaki związek mają komórki nowotworowe z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest znany jako składnik kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Wykorzystuje się go również w medycynie estetycznej np. do wypełniania zmarszczek i ust. Jednak składnik ten naturalnie występuje niemal w każdej części naszego ciała, ponieważ jest składnikiem tkanki łącznej oraz płynów ustrojowych i ścian naczyń krwionośnych. W największej ilości występuje w skórze, a także w stawach i oczach.

Guzy trzustki składają się z tkanki łącznej, w której obecny jest kwas hialuronowy, oraz komórek nowotworowych i nienowotworowych komórek odpornościowych. Guz nowotworowy tworzy swego rodzaju mikrośrodowisko w otoczce z kwasu hialuronowego, który ma właściwości przyciągające i wiążące wodę, wpływa on także na gęstość guza. Właściwości te sprawiają, że wewnątrz guza wytwarzane jest duże ciśnienie, poprzez nacisk gromadzącej się za pomocą kwasu hialuronowego wody na żyły i tętnice przebiegające przez guz. Brak przepływu krwi oraz wysokie ciśnienie sprawiają, że składniki leków są wyrzucane na zewnątrz i nie mają możliwości dotrzeć do wnętrza guza, co uniemożliwia leczenie. Guz twardnieje, co sprawia, że żyły zapadają się, a przepływ krwi jest ograniczony.

Czym żywią się komórki nowotworowe?

Naukowców zastanawiało jak w takim razie komórki nowotworowe mogą przetrwać i się namnażać, tworząc guz, jeśli nie pozyskują składników odżywczych z krwi? Okazuje się, że kwas hialuronowy jest nie tylko budulcem dla guza nowotworowego, ale też pożywką dla komórek rakowych.

„Kwas hialuronowy wpływa nie tylko na guzy, tworząc ich ​​gęstość, co utrudnia leczenie. To dosłownie łańcuch cukrów. Z perspektywy czasu wydaje się sensowne, że złośliwe komórki również żywią się kwasem hialuronowym”. – powiedział jeden z autorów badania, dr Costas Lyssiotis.

Wynik badania napawają naukowców ogromnym optymizmem. Dzięki temu odkryciu w przyszłości będzie można opracować skuteczniejsze metody leczenia raka trzustki.

Objawy raka trzustki

Rak trzustki jest rzadkim nowotworem, ale jednym z najbardziej agresywnych. Ryzyko zachorowania na raka trzustki wzrasta wraz z wiekiem, a największe występuje u osób powyżej 70. roku życia. Jednak jest on również zależny od stylu życia i może rozwinąć się w wyniku otyłości, palenia tytoniu, picia alkoholu lub diety bogatej w mięso i tłuszcz.

Rak trzustki może rozwijać się latami nie dając żadnych objawów lub mało specyficzne symptomy takie jak:

  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • wzdęcia,
  • nudności i wymioty,
  • żółtaczka

.

Z tego względu zwykle wykrywany on jest w zaawansowanym stadium, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie. Odkrycie naukowców z University of Michigan Health Rogel Cancer Center daje nadzieję na opracowanie nowych metod leczenia tego nowotworu.

Źródło:
Hyaluronic acid fuels pancreatic cancer cell growth eLife

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia