„Jeden palec dla medyka”. Dlaczego należy zostawić niepomalowany paznokieć? Czy lakier może zaburzyć wynik badania pulsoksymetrem?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Warstwa lakieru pokrywająca paznokcie może sfałszować wynik pomiaru dokonywanego pulsoksymetrem.
Warstwa lakieru pokrywająca paznokcie może sfałszować wynik pomiaru dokonywanego pulsoksymetrem. ivabalk/123rf
Jeden niepomalowany paznokieć może ułatwić medykom pracę. Dlaczego? Ponieważ da możliwość podłączenia pulsoksymetru – urządzenia monitorującego wysycenie krwi tlenem oraz tętno. Pomalowane paznokcie, w szczególności żelem, mogą uniemożliwić prawidłową pracę urządzenia, a tym samym – premonitory stanu zdrowia pacjenta.

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenia zakładane na palec, służące do bezbolesnego pomiaru wysycenia krwi tlenem przy jednoczesnym pomiarze tętna. Jest elementem podstawowego wyposażenia szpitalnego, ale od początków pandemii COVID-19 coraz częściej stanowi także część zawartości domowych apteczek.

Stał się pomocny dla osób chorujących w domu, ponieważ umożliwia wykrycie niskiej saturacji krwi, która jest częstym powikłaniem zarówno w objawowym, jak i bezobjawowym przebiegu infekcji koronawirusem.

Wynik saturacji podawany jest w procentach – prawidłowe wysycenie krwi tlenem wynosi 95-98 proc., a u osób po 70. roku – 94-98 proc. Poziom wynoszący mniej niż 90 proc. świadczy o potencjalnym niedotlenieniu i powinien być pilnie skonsultowany z lekarzem.

Apel medyka

Aby prawidłowo przeprowadzić pomiar, urządzenie należy umieścić na palcu dłoni. Jednak wynik może zostać sfałszowany, bądź w ogóle nie zostać odczytany, jeśli paznokieć, na którym znajdzie się pulsoksymetr, będzie pokryty warstwą lakieru.

Lekarz znany w mediach społecznościowych jako Tomasz Rezydent wystosował apel do kobiet, w którym prosi o zwrócenie uwagi na kwestię malowania paznokci.

O ile z lakierem sobie poradzimy, to paznokcie żelowe stanowią dramat. Niech ten jeden paluszek nie ma żelu i będzie pomalowany np. lakierem bezbarwnym – wtedy nawet jak będziecie Panie w domu, czy nie daj boże w szpitalu, można dobrze sczytać saturację. Przy barwnych, kolorowych pazurkach większość pulsaków ma problem i mogą przekłamywać podawane wartości lub w ogóle nie pokazywać wyniku – pisze lekarz.

O tym, aby zrezygnować z malowania paznokci, są także informowane ciężarne kobiety szykujące się do porodu. W przypadku dojścia do komplikacji i konieczności przeprowadzenia nieplanowanego cesarskiego cięcia, może być konieczne monitorowanie stanu pacjentki. Wówczas lakier pokrywający paznokcie jest w stanie utrudnić pomiar tętna i saturacji za pomocą pulsoksymetru.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia