Spis treści
Jaki rower wybrać?
Zanim przystąpimy do regularnych treningów na rowerze, powinniśmy poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego sprzętu. Najlepiej udać się do sklepu z rowerami i poprosić o pomoc wyspecjalizowanego sprzedawcę. Wyróżnia się następujące typy rowerów:
- Rower górski (MTB), który został stworzony z myślą o jeździe w terenie po niestabilnym podłożu. Wyposażony jest on zwykle w szerokie opony i amortyzatory. Wyodrębnia się kilka podtypów rowerów górskich. Najpowszechniejszy z nich jest rower ATB, który przeznaczony jest do jazdy turystycznej.
- Rower szosowy, który przeznaczony jest do jazdy na utwardzonych powierzchniach. Wyposażony jest on w duże koła (28-calowe) i gładkie opony. Charakterystyczną cechą tego roweru jest kierownica, która wymusza na kierującym utrzymywanie areodynamicznej pozycji ciała.
- Rower trekkingowy, który jest połączeniem roweru górskiego z szosowym. Został on stworzony w głównej mierze z myślą o jeździe turystycznej.
- Rower fitness, który jest jednym z najbardziej uniwersalnych typów rowerów. Nadaje się on zarówno do jazdy codziennej, jak i turystycznej.
- Rower miejski, który przeznaczony jest do codziennej jazdy po mieście (jak sama nazwa wskazuje). Jest on bardzo wygodny — podczas jazdy kierowca siedzi w pozycji wyprostowanej.
Osoby, które bardzo często rezygnują z jazdy na rowerze ze względu na warunki atmosferyczne, powinny postawić na rowerek stacjonarny. Wyróżnia się trzy podstawowe rowerki przeznaczone do trenowania w domu:
- Rowerek stacjonarny pionowy, który cieszy się największą popularnością. Podczas jazdy na tym rowerze jesteśmy zmuszeni do utrzymywania pionowej pozycji ciała. Trening na nim rozwija mięśnie ud i pośladków, a także poprawia krążenie i zapobiega chorobom kardiologicznym. Przy czym rowerek pionowy odradzany jest osobom, które mają problem z kręgosłupem. Zdecydowanie nie wchodzi on w grę w przypadku rwy kulszowej.
- Rowerek stacjonarny poziomy, który wymusza półleżącą pozycję ciała. Polecany jest on osobom, którym zależy na wyrzeźbieniu mięśni brzucha.
- Rowerek spinningowy, który przeznaczone jest dla profesjonalistów, rezygnujących z zawodowego jeżdżenia rowerem podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Jazda na rowerze ma wiele korzyści dla zdrowia
Z regularnego treningu na rowerze płynie wiele korzyści dla zdrowia, sylwetki i kondycji fizycznej. Co ciekawe, efektywna jest już nawet krótka przejażdżka rowerem. Polecana jest ona szczególnie osobom, które zmagają się z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jazda rowerem pobudza nasze mięśnie, które do poprawnego funkcjonowania, potrzebują paliwa, pobieranego z komórek tłuszczowych. Efektem ubocznym tego procesu jest znormalizowanie poziomu cukru we krwi. Przejażdżka rowerem polecana jest także osobom z zaburzeniami kardiologicznymi. Ruch — w tym również jazda na rowerze — obniża poziom cholesterolu (LDL), a co za tym idzie minimalizuje ryzyko miażdżycy, która jest jedną z najczęstszych pośrednich przyczyn zgonu wśród osób starszych.
Zobacz też: Czy jazda na rowerze odchudza? Spalisz więcej tłuszczu niż podczas spaceru
Kolejną korzyścią dla zdrowia związaną z jazdą na rowerze jest wspomożenie pracy układu oddechowego. Każda, uprawiana regularnie, aktywność fizyczna zwiększa pojemność płuc, dzięki temu więcej tlenu dostarcza się do organizmu, a jak wiadomo tlen = energia. W ramach ciekawostki można podać, że kolarze zawodowi mają pojemność płuc na poziomie 7-8 litrów.
Jazda na rowerze a odchudzanie
Jazda na rowerze jest efektywnym sposobem na odchudzanie i wymodelowanie sylwetki. Przy czym bardzo ważne jest to, by trenować regularnie według ustalonego wcześniej planu, który powinien być dostosowany do poziomu aktywności fizycznej. Na początek najlepiej zacząć od krótkich przejażdżek na rowerze, jednakże warto pamiętać, by ich minimalny czas wynosił 30 minut. Jest to bardzo ważna zasada, ponieważ dopiero po tym czasie, organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Ponadto, jeśli głównym celem naszych treningów na rowerze jest zgubienie zbędnych kilogramów, to powinniśmy unikać pagórków, wzniesień i innych przeszkód na drodze. Jest to ważne, ponieważ przy spalaniu kalorii podczas jazdy na rowerze bardzo liczy się stałe tempo, a jak wiadomo różne przeszkody, mogą wymuszać na nas przyspieszenie lub zwolnienie.
Dobrym pomysłem jest trening interwałowy na rowerze. Polecany jest on w szczególności osobom, które mają dobrą kondycję fizyczną. Taki trening polega na przeplataniu krótkich okresów intensywnego wysiłku ze znacznie dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku.
Ile kalorii można spalić podczas jazdy na rowerze?
Liczba spalonych kalorii podczas treningu na rowerze uzależniona od wielu czynników m.in. od tempa, przejechanych kilometrów, rodzaju nawierzchni i od typu roweru. Duży wpływ ma także waga i czas przejażdżki rowerowej.
Przykładowo: osoba, która waży ok. 60 kg i poświęci na jazdę rowerem 60 minut, utrzymując stałą prędkość na poziomie 20 km/h spali ok. 450-600 kcal.