Test na koronawirusa metodą genetyczną – złoty stanadard w diagnostyce COVID-19
Metodą umożliwiającą kliniczne rozpoznanie zakażenia nowym koronawirusem jest badanie genetyczne, inaczej molekularne. Potwierdzenie diagnozy o zakażeniu nowym koronawirusem wymaga wykrycia materiału genetycznego SARS-CoV-2 w postaci kwasu nukleinowego z próbki pobranej od pacjenta, które zostanie potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa. Jest to tzw. złoty standard wykrywania koronawirusa.
To drugie badanie, nazwane „pan-coronavirus test”, przeprowadzane jest metodą RT-PCR, i określane też jako badanie techniką NAAT lub badanie genetyczne. Jego wykonanie trwa kilka godzin i jest możliwe tylko w specjalnych warunkach, a liczba takich testów jest ograniczona przez ilość koniecznych do tego materiałów. Dlatego przez długi czas nie było ono dostępne komercyjnie.
Przeprowadzenie badania genetycznego na indywidualne życzenie jest obecnie możliwe nie tylko w prywatnych placówkach lub punktach pobrań i kosztuje 350-500 złotych.
Od listopada 2020 roku badanie RT-PCR przestało być jednak jedynym sposobem potwierdzania infekcji. Rozpoznanie choroby może odbywać się również na podstawie wyników szybkich testów antygenowych (immunologicznych), które wykrywają we krwi przeciwciała skierowana w wirusa SARS-CoV-2.
Na czym polegają testy molekularne?
Koronawirus SARS-CoV-2 należy do grupy RNA-wirusów, u których informacje genetyczne są zapisane w postaci nici RNA. Stwierdzenie jego obecności w organizmie polega na przeprowadzeniu testów genetycznych z wymazu pobranego z górnych i dolnych dróg oddechowych.
Koronawirusa SARS-CoV-2 można rozpoznać na podstawie sekwencji genów z RNA dopiero wtedy, gdy zostanie ona „przepisana” na nić DNA. Dlatego do przeprowadzenia badania przydatne są jedynie czułe metody wykrywania niewielkich ilości RNA, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym – real-time RT-PCR (real-time reverse-transcription polymerase chain reaction). Aby uzyskać wyniki, potrzebny jest materiał kontrolny z nowym koronawirusem.
Badania w kierunku obecności koronawirusa są przeprowadzane wyłącznie u osób, które są podejrzane o zarażenie się SARS-CoV-2, tj. takich, które wykazują objawy zakażenia lub ciągu ostatnich 2 tygodni mogły mieć z styczność z chorą osobą.
Przeprowadzenie badania genetycznego zajmuje zwykle kilka godzin, a w przypadku potwierdzenia obecności koronawirusa w próbce test musi być powtórzony.
Aktualne informacje na temat sposobu zlecania testów na koronawirusa znajdują się tutaj:
Wykrywanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w testach laboratoryjnych i kasetkowych
Na rynku dostępne są też szybsze i wygodniejsze testy na koronawirusa SARS-CoV-2, polegające na wykrywaniu skierowanych przeciwko niemu immunoglobulin (przeciwciał). Są to wykonywane z krwi testy immunologiczne, dostępne jako badania laboratoryjne prowadzone metodami ELISA oraz CLIA, a także w postaci szybkich testów kasetkowych wykorzystujących metodę immunochromatografii. Te ostatnie, które z wyglądu przypominają testy ciążowe, umożliwiają jedynie wykrycie immunoglobulin IgM i IgG, co sygnalizuje możliwość zakażenia SARS-CoV-2.
Ponieważ przeciwciała powstają w organizmie z pewnym opóźnieniem, nie można ich wykryć w początkowej fazie rozwoju infekcji koronawirusem, gdy jedyną metoda diagnostyki jest badanie RT-PCR. Testy te są jednak znacznie lepszą opcją niż pomiary temperatury, które wciąż traktuje się jako rodzaj badania przesiewowego.
Dowiedz się więcej na temat testów wykrywających przeciwciała anty-SARS-CoV-2:
Gdzie można wykonać test genetyczny (molekularny) na koronawirusa?
Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia na dzień 25 listopada 2020 roku w Polsce funkcjonuje 256 laboratoriów przeprowadzających testy metodą RT-PCR w kierunku zakażenia koronawirusem. Ich adresy można znaleźć na Lista laboratoriów COVID.
MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<
ZOBACZ: Wadliwe testy anty-SARS-CoV-2 za miliony