Codzienna czynność, przy której często popełniamy błędy. Jak prawidłowo robić siku? Oto 5 wskazówek, jak robić to dobrze

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Siku to automatyczna czynność, nad którą się nie zastanawiamy – w końcu powtarzamy ją od lat kilka razy dziennie. Jednak kiedy przyjrzymy się temu tematowi bliżej, to może się okazać, że nie wszyscy robimy to prawidłowo. Wiele osób popełnia błąd podczas oddawania moczu, a niektóre z nich mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Sprawdź, jak poprawnie sikać.

Spis treści

Jak prawidłowo oddawać mocz? 5 rad, jak należy robić siku

Sikanie to jedna z najprostszych czynności, jakie codziennie robimy. Nic bardziej mylnego. Mimo że „na jedynkę” chodzimy do toalety kilka razy dziennie, to bardzo często robimy to źle. Błędy przy oddawaniu moczu nie są obojętne dla naszego zdrowia i mogą prowadzić do problemów z układem moczowym. Jak ich uniknąć?

Prawidłowe sikanie – dlaczego jest takie ważne?

Mikcja to medyczne określenie oddawania moczu. Polega ona na oddaniu na zewnątrz za pomocą cewki moczowej uryny, która zebrała się w pęcherzu. Mocz, który gromadzi się w pęcherzu, napiera na jego ścianki. Mózg otrzymuje informację o potrzebie opróżnienia pęcherza i wiemy, że należy udać się do toalety.

Kobieta siedząca na toalecie z papierem toaletowym
Sikanie z pozoru może się wydawać prostą czynnością, przez to, że jest powtarzana wielokrotnie w ciągu dnia. Sprawdź, jakie są zdrowe nawyki podczas robienia siku. KittisakJirasittichai/Getty Images

To, jak często sikamy, zależy m.in. od ilości wypijanych w ciągu doby płynów. Nieprawidłowe sikanie może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu, rozwinięcia się pęcherza nadreaktywnego czy też nietrzymania moczu. Jeżeli zaobserwujemy u siebie coś niepokojącego podczas sikania, zgłośmy się do lekarza.

Ile razy dziennie powinno się sikać?

Przeciętnie człowiek oddaje mocz sześć lub siedem razy dziennie, choć sikanie od czterech do dziesięciu razy dziennie może być uznane za zdrowe, jeśli ta częstotliwość nie zakłóca komfortu życia danej osoby. To, ile razy udajemy się do toalety, zależy to od osoby, ilości spożywanych płynów i innych czynników. Są to:

  • rozmiar pęcherza,
  • wiek,
  • ilość przyjmowania płynów,
  • warunków medycznych, takich jak cukrzyca i infekcje dróg moczowych (UTI),
  • spożywania alkoholu i kofeiny,
  • przejmowane leki,
  • ciąża.

Ciąża to wyjątkowy stan pod wieloma względami. Zmiany hormonalne i nacisk na pęcherz również mogą zwiększyć częstotliwość oddawania moczu. Może się ona utrzymywać do ośmiu tygodni po porodzie.

Sprawdź również:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zyga
O kwa. Inspirujący tytuł i ani słowa o tym, że trzeba mówić psi, psi, psi.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia