Jak można radzić sobie z dentofobią?

Materiał informacyjny AS-Dental
Dentofobia to dość częsta przypadłość, z którą zmaga się wiele osób, nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Obiektem strachu u dotkniętego tą przypadłością człowieka jest dentysta. W związku z tym, ludzie cierpiący na to zaburzenie, bardzo często decydują się omijać gabinet stomatologiczny szerokim łukiem. Ma to negatywny wpływ na stan zdrowia nie tylko ich jamy ustnej, ale również całego organizmu, ponieważ nieleczone choroby zębów potrafią odbić się echem w całym organizmie. Czy w takim razie istnieje jakieś rozwiązanie, które pomoże zwalczyć ten strach lub przynajmniej go zminimalizować? Czy może ludzie z dentofobią skazani są na unikanie dentysty? W tym artykule opiszemy jedną z często pomijanych opcji leczenia, jaką są zabiegi w znieczuleniu ogólnym.

Przezwyciężenie wieloletniego, narastającego lęku nie jest łatwe ani szybkie. Wymaga to współpracy zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza. Pacjent musi rozumieć potrzebę opieki stomatologicznej i negatywne konsekwencje jej unikania. Dentysta musi najpierw spróbować zrozumieć pacjenta, a nie zmuszać go do robienia rzeczy, na które nie jest gotowy. Przykładowo na pierwszej wizycie może jedynie dokonać przeglądu lub ewentualnie wyleczyć niewielki ubytek, bez rozpoczynania całego planu leczenia od endodoncji czy ekstrakcji. Ponadto dentysta musi dokładnie wyjaśnić pacjentowi, poszczególne etapy leczenia. Niepewność, co się wydarzy, zwiększa niepokój i tak już zestresowanego pacjenta. Ważne jest także nawiązanie kontaktu z pacjentem i zrozumienie jego obaw.

Po dokładnym wywiadzie, dentysta może zaproponować różne metody leczenia, jednak bez wątpienia zabieg w znieczuleniu ogólnym będzie dla pacjenta najmniej stresujący. Wykonuje się je poprzez wprowadzenie pacjenta w stan uśpienia. Pacjent w trakcie znieczulenia zapada w głęboki sen i nie odczuwa bólu. Tym samym pacjent nie musi w żaden sposób przejmować się przebiegiem zabiegu ani bólem, ponieważ będzie w stanie uśpienia, podczas gdy dentysta może wykonać niezbędne do wyleczenia go czynności.

Czy każdy gabinet stomatologiczny oferuje znieczulenie ogólne?
Otóż nie – wybranie odpowiedniego dentysty jest tutaj dla pacjenta kluczowe, ponieważ większość gabinetów nie posiada w swojej ofercie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Gdzie znajduje się taki dentysta? Rzeszów to miasto, gdzie mieści się gabinet AS Dental, który oprócz znieczulenia ogólnego posiada w swojej ofercie wszystkie usługi stomatologiczne, niezbędne do wykonania skutecznego i kompleksowego leczenia. W przypadku strachu przed dentystą, komfortowa atmosfera, którą oferują, może okazać się kluczowa dla pacjenta, który się z nim zmaga.

Inne sposoby na walkę z dentofobią

Oprócz wspomnianych wyżej narzędzi do walki z lękiem stomatologicznym, z pomocą przychodzą także najnowocześniejsze technologie dostępne w gabinecie stomatologicznym. Nowoczesne metody znieczulenia, takie jak leki czy sedacja wziewna podtlenkiem azotu, pozwalają nie tylko zrelaksować się i zmniejszyć stres, ale w niektórych przypadkach umożliwiają także bezbolesne, kompleksowe leczenie stomatologiczne podczas jednej wizyty. Warto z nich korzystać, co nie tylko zwiększa komfort psychiczny, ale także swobodę działania naszego stomatologa wykonującego leczenie stomatologiczne. Owocna współpraca daje szansę na wymazanie z pamięci nieprzyjemnych doświadczeń, dzięki czemu strach przed dentystą maleje z każdą kolejną wizytą.

Podsumowanie

Dentofobia nie musi być przeszkodą w dbaniu o zdrowie swoich zębów. Znieczulenie ogólne to jedno z rozwiązań, które pomaga pacjentom pokonać lęk przed wizytą u dentysty i zapewnić sobie zdrowy uśmiech. Warto rozważyć tę opcję i znaleźć odpowiedni gabinet stomatologiczny, który oferuje znieczulenie ogólne jako część swojej oferty. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem i utrzymać zdrowie swoich zębów przez wiele lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia