Jak chronić się przed nowotworem? Niezbędne są trzy elementy. Połączenie tych działań zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o 61 procent!

Marta Siesicka-Osiak
W świetle ostatnich badań suplementacja witaminy D w połączeniu z kwasami omega-3 i odpowiednią dawką ruchu może okazać się istotna w profilaktyce nowotworowej u osób starszych.
W świetle ostatnich badań suplementacja witaminy D w połączeniu z kwasami omega-3 i odpowiednią dawką ruchu może okazać się istotna w profilaktyce nowotworowej u osób starszych. microgen/GettyImages
Czy właściwa dieta i odpowiednia dawka ruchu mogą chronić przed zachorowaniem na raka? Badanie przeprowadzone na ponad 2 tysiącach europejskich seniorów pokazało, że tak. Naukowcy udowodnili, że połączenie suplementacji diety odpowiednimi witaminami i tłuszczami przy codziennej aktywności fizycznej może zmniejszać ryzyko rozwoju inwazyjnego nowotworu u osób po 70. roku życia życia nawet o 61 procent. Wyjaśniamy, jakie działania zwiększają ochronę przed chorobą.

Jak chronić się przed rakiem? Weź zdrowie w swoje ręce!

Zachorowalność na nowotwory wzrasta wraz z wiekiem i jest drugą najczęstszą przyczyną śmiertelności osób starszych. Dlatego naukowcy poszukują sposobu na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka przez seniorów.

Dotychczasowe badania mechanistyczne potwierdziły pozytywny wpływ suplementacji witaminą D, jaki i kwasami omega-3 oraz aktywności fizycznej na zdrowie osób starszych w kontekście zapadalności na nowotwory.

Witamina D hamuje wzrost komórek nowotworowych, natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 mogą hamować przemianę zdrowych komórek w te nowotworowe. Ćwiczenia mogą za to zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka poprzez redukcję stanu zapalnego i poprawę działania układu odpornościowego.

Brakowało jednak wyników badań klinicznych, które bezpośrednio potwierdziłyby te ustalenia. Ponadto nigdy nie sprawdzano, jakie działanie przyniesie jednoczesne wprowadzenie tych trzech elementów. Dlatego grupa badawcza DO-HEALTH postanowiła uzupełnić te luki w wiedzy naukowej.

Potrójna skuteczna ochrona przed nowotworami: witamina D, omega-3 i ćwiczenia

Międzynarodowy zespół naukowców prowadził przez trzy lata badania w pięciu krajach europejskich (Austrii, Francji, Niemczech, Portugalii i Szwajcarii). Udział w nich wzięło 2157 osób, których średnia wieku wynosiła 74,9 lata. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym „Frontiers in Aging ”.

Uczestnicy badania zostali przydzieleni losowo do ośmiu różnych grup w celu przetestowania korzyści płynących ze zmian wprowadzonych do ich codziennego życia pojedynczo lub grupami.

Osoby otrzymujące suplementy diety przyjmowały dzienną dawkę 2000 IU witaminy D3 i/lub 1000 mg kwasów omega-3, natomiast te wykonujące prosty program ćwiczeń domowych (ang. simple home exercise program, SHEP) ćwiczyły trzy razy w tygodniu. Aktywność fizyczna obejmowała proste ruchy, takie jak siadanie i wstawanie z krzesła, stanie na jednej nodze, ćwiczenia ramion z elastyczną taśmy oraz nóg na stepperze.

Uczestników przydzielono do grup o następującym programie działań:

  1. witamina D, kwasy omega-3 i ćwiczenia
  2. witamina D3 i kwasy omega-3,
  3. witamina D3 i ćwiczenia,
  4. kwasy omega-3 i ćwiczenia,
  5. witamina D3,
  6. kwasy omega-3,
  7. ćwiczenia,
  8. placebo zamiast suplementów.

Analiza wyników pokazała, że każdy z 3 elementów terapii wprowadzony osobno miał niewielki pozytywny wpływ na zdrowie badanych, choć nie zapewniał spektakularnych efektów. Jednak połączenie wszystkich działań dało zaskakująco dobry wynik –ryzyko zachorowania na raka zostało zmniejszone o 61 procent.

Jest to pierwsze randomizowane kontrolowane badanie, które pokazuje, że połączenie codziennej suplementacji witaminy D3 i kwasów omega-3 oraz prostego programu ćwiczeń w domu może być skuteczne w zapobieganiu inwazyjnemu rakowi wśród ogólnie zdrowych i aktywnych dorosłych w wieku 70 lat i starszych – podsumowuje wyniki badań dr Heike Bischoff-Ferrari, koordynatorka DO-HEALTH i główna badaczka projektu w Zurychu.

Badacze podkreślają, że ich ustalenia mogą pomóc w opracowaniu wieloskładnikowej strategii zapobiegania rakowi.

Nasze wyniki, choć oparte na wielu porównaniach i wymagające powtórzenia, mogą okazać się korzystne dla zmniejszenia obciążenia nowotworami. Przyszłe badania powinny zweryfikować korzyści płynące z leczenia skojarzonego w profilaktyce raka, a także rozszerzyć się na dłuższe obserwacje poza 3-letni czas trwania oceniany w tym badaniu – mówią autorzy badania.

Dowiedz się więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia