Ostatni sezon na grypę (od września 2018 do marca 2019 r.) spowodował dużo wyższą niż w poprzednich latach liczbę przypadków śmiertelnych. Łącznie z powodu grypy zmarło w tym czasie 118 osób. To prawie 4 razy więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim sezonie, kiedy zanotowano 32 zgony z powodu grypy.
Grypa 2018/2019: 4 razy więcej ofiar śmiertelnych
W styczniu 2019 r. w Polsce na grypę zmarło 8 osób, w lutym 2019 r. liczna ofiar śmiertelnych wirusa grypy zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie doprowadzając do 81 zgonów. W marcu zaś do tej pory grypa uśmierciła 29 osób. W sezonie 2017/18 zarejestrowano 32 zgony z powodu grypy, a w 2016/2017 – 12.
Według najnowszych meldunków epidemiologicznych dotyczących zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce statystyki przedstawiają się następująco:
Główny Inspektorat Sanitarny podał natomiast, że od 16 do 22 marca 2019 roku zarejestrowano łącznie 133,758 tys. zachorowań na grypę (i zakażenia grypopodobne). Wynik ten jest wyraźnie mniejszy niż w analogicznym okresie w 2018 roku, kiedy zanotowano łącznie ponad 206 tys. przypadków grypy.
1,8 mln Polaków zachorowało na grypę od początku 2019 roku
Według ostatniego meldunku epidemiologicznego NIZP-PZH od początku 2019 roku do połowy marca grypę zdiagnozowano u ponad 1,8 mln Polaków. To mniej niż w analogicznym okresie w poprzednim sezonie, kiedy doszło do ponad 2,2 mln zachorowań na grypę w Polsce.
Służby sanitarne potwierdzają, że obecne statystyki dotyczące grypy w naszym kraju nie wskazują na to, by trzeba było zalecać zaostrzenie nadzoru epidemiologicznego.
Lekarze z kolei ostrzegają przed powikłaniami po grypie, do których może doprowadzić lekceważenie pierwszych objawów choroby (tj. ból mięśni i stawów, męczący, suchy kaszel, a także ogólne osłabienie i ból głowy).
Niewyleczona grypa może aż 6-krotnie zwiększać ryzyko zawału i prowadzić do wielu poważnych chorób (m.in. zapalenia płuc, ostrej niewydolności nerek, a nawet… utraty słuchu).
Ryzyko zarażenia wirusem grypy można ograniczyć poprzez regularne szczepienia przeciwko grypie. Zaleca się je przede wszystkim seniorom, kobietom w ciąży oraz wszystkim, którzy narażeni są na częsty kontakt z osobami z osłabioną odpornością (od personelu medycznego i pensjonariuszy domów opieki po nauczycieli i wykładowców).
Dlaczego nieleczona grypa może być niebezpieczna?
Zobacz również
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny/NIZP-PZH