Spis treści
Dobry wpływ gier na organizm człowieka
Nie od dziś wiadomo, że gry wideo to nie tylko popularna rozrywka. Ich pozytywny wpływ na organizm ludzki jest dość dobrze zbadany. Wśród zalet okazyjnej zabawy przy komputerze czy konsoli często wymieniane są:
- wypracowanie zdolności samodzielnego i szybkiego podejmowania decyzji,
- poprawa refleksu i koordynacji ręka-oko,
- rozwój myślenia logicznego,
- i nauka ponoszenia konsekwencji za dobre i złe decyzje.
Z kolei gry wieloosobowe uczą często współpracy w grupie i rozumowania strategicznego.
Ważnym aspektem jest sposób, w jaki gry wideo oddziałują na ludzką psychikę. Czy tego typu rozrywka może łagodzić objawy niektórych chorób psychicznych? Naukowcy dowiedli, że tak.
Tetris i gry słowne jako lek na PTSD
Traumatyczne wspomnienia są kluczowym objawem zespołu stresu pourazowego (PTSD). Możliwość zahamowania ich nawrotów jest bardzo ważna w terapii tego typu schorzeń. Grupa 4 naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie postanowiła zbadać wpływ Tetrisa i gier słownych na tego typu objawy. Wyniki badań są zaskakujące.
Sprawdzano, czy zadanie wzrokowo-przestrzenne w formie gry w Tetrisa lub zabawy słowami prowadziłoby do mniejszej liczby nawrotów traumatycznych wspomnień. W tym celu 54 uczestników zostało losowo przydzielonych do trzech grup badawczych:
- Tetrisa (wizualno-przestrzennej),
- gier słownych (werbalnych)
- lub bez zadania.
Obejrzeli oni film, który miał wywołać w nich negatywne, traumatyczne wspomnienia. Następnie zapisali swoje odczucia w dzienniku. Po 4 dniach ich pamięć o tych wydarzeniach została odświeżona, po czym grali w Tetrisa, gry słowne lub nie mieli żadnego zadania przez 10 minut. Swoje odczucia po wszystkim zapisali w drugim dzienniku.
Grupy, które 4 dni po doznaniu głębokiego stresu grały w Tetrisa lub zajęte były zabawami słowem wykazywały stosunkowo mniej powrotów do traumatycznych wspomnień niż ta część badanych, która nie otrzymała żadnego zadania. W związku z tym stwierdzono, że obie te metody skutecznie łagodzą objawy PTSD.
Wywnioskowano też, że gry logiczne, takie jak Tetris czy werbalne gry słowne jeszcze lepiej działają łagodząco na psychikę osoby z traumatycznymi przeżyciami, kiedy są nieco trudniejsze. Mówiąc w prosty sposób, wysiłek intelektualny spycha nieprzyjemne wspomnienia na dalszy tor, dzięki czemu mózgowi łatwiej jest o nich zapomnieć.
Zobacz również: