Gorączka u dzieci z COVID-19. Co musisz wiedzieć jako rodzic? Odpowiada wrocławski profesor Leszek Szenborn

Konrad Bałajewicz
Opracowanie:
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Dziecko z dodatnim wynikiem SARS-CoV-2 ma gorączkę, leki nie zbijają jej natychmiast do idealnej temperatury, więc rodzice dzwonią na pogotowie. Maluch trafia do szpitala, z którego wypisywany jest następnego dnia. Czy nie mogłoby po prostu bezpiecznie pozostać w domu? Wyjaśnia prof. Leszek Szenborn z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W przeciwieństwie do covidowych oddziałów dla dorosłych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, które w ostatnich dniach nie miały pełnego obłożenia, w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dzień w dzień niemal wszystkie łóżka są zajęte. Większość przyjmowanych pacjentów jest w dobrym stanie i następnego dnia mogą być wypisani do domu.

– Na dziecięcych oddziałach widać, że obecnie COVID-19 zbiera swoje żniwo wśród najmłodszych. Na ogół nie są to dzieci wymagające leczenia szpitalnego, jakich wiele przyjmowaliśmy podczas poprzednich fal epidemii. Teraz, po wyjaśnieniu sytuacji i uspokojeniu rodziców, często wypisujemy je już następnego dnia. Większość nie powinna w ogóle trafiać do szpitala, z powodzeniem mogłyby być leczone w domu – mówi prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK, wskazując na nadmierny niekiedy niepokój rodziców.

Gorączka u dzieci z COVID-19 – co robić

Pediatra tłumaczy, że najczęściej niepokój ten wywołuje podwyższona temperatura ciała. Niektórzy mierzą ją nieustannie, a nawet budzą dziecko w środku nocy, żeby sprawdzić, czy gorączkuje.

– Przeciętne poglądy na temat szkodliwości gorączki są przesadnie zastraszające. Gorączka, czyli temperatura ciała powyżej 38 st. C mierzona w odbycie, nie jest chorobą, a tylko objawem oraz korzystną w zwalczaniu zakażenia reakcją organizmu. Wykazano, że stosowanie leków przeciwgorączkowych w leczeniu odry miało wpływ na przedłużenie choroby oraz zwiększało częstość występowania powikłań, a paracetamolu w leczeniu ospy wietrznej na wydłużenie przysychania wykwitów w porównaniu z placebo – mówi prof. Szenborn.

W ocenie stanu dziecka rodzice powinni monitorować nie tylko ten jeden parametr, ale przede wszystkim obserwować, jak dziecko się zachowuje: czy jest senne, czy nie chce się bawić, chodzić, jeść, pić, itd. Trzeba zwracać uwagę zwłaszcza na stan nawodnienia (czy dziecko często oddaje mocz i w normalnej ilości) i przyjmowanie wystarczającej ilości płynów, bo gorączkujące dzieci tracą więcej wody. Przy braku chęci do picia i jedzenia dzieci szybko się odwadniają, a wówczas rzeczywiście trzeba im pomóc w szpitalu. Dawajmy chorym dzieciom pić to, co lubią, a nie to, co rodzice uważają za „lecznicze”.

Dzieci różnie reagują na gorączkę. Jedno nawet przy wysokiej czuje się dobrze, u innego złe samopoczucie wywołuje niewielki stan podgorączkowy. Leki przeciwgorączkowe stosujemy celem poprawy komfortu dziecka, a nie osiągnięcia prawidłowej temperatury ciała. Nie trzeba za wszelką cenę zbijać gorączki lekami. Ich przedawkowanie może dziecku bardziej zaszkodzić niż podwyższona w wyniku choroby temperatura.

Rodzice i opiekunowie dzieci powinni wiedzieć, że:

  • poza udarem cieplnym i słonecznym (hypertermia) objawy kliniczne nie korelują z nasileniem gorączki;
  • leczenie gorączki nie zmienia przebiegu choroby, z wyjątkiem przewlekle lub krytycznie chorych dzieci, których rezerwy kaloryczne są na wyczerpaniu;
  • leczenie gorączki nie zapobiega drgawkom gorączkowym.

Objawami alarmowymi są:

  • gorączka utrzymująca się powyżej 3 dni, bez źródła pochodzenia np. ujemnego testu na COVID-19;
  • gorączka z zaburzeniami świadomości;
  • gorączka u dziecka z „toksycznym wyglądem”;
  • gorączka z wysypką krwotoczną;
  • gorączka z dusznością wdechową lub wydechową;
  • gorączka z krwawą biegunką;
  • gorączka z objawami pęcherzowymi na skórze;
  • gorączka u „naprawdę chorego” nastolatka.

„Uspakajającymi” okolicznościami są z kolei: gorączka z objawami choroby przeziębieniowej (katar, zapalenie krtani), z biegunką bez domieszki krwi i bez objawów odwodnienia oraz gorączka z drgawkami bez zaburzeń świadomości.

W omikronowej fali zakażeń często obserwujemy u dzieci podgłośniowe zapalenie krtani (pseudokrup), które powoduje niepokojące rodziców napady duszności i kaszel.

– Nie ma potrzeby z tego powodu wpadać w panikę – uspokaja szef Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK. – Mamy wypracowaną bardzo skuteczną metodę leczenia, która może być zastosowana w domu. Nie trzeba stosowania antybiotyku.

Podstawowym lekiem jest doustne, jednorazowe podanie sterydu – deksametazonu w jednorazowej dawce 0,15–0,6 mg/kg masy ciała (m. c.). Dawkę 0,15 mg/kg m. c. – w przypadku łagodnego; dawkę 0,3 mg/kg m. c. – średniego; a dawkę 0,6 mg/kg m. c. – ciężkiego przebiegu krupu. Maksymalnie 8 mg. Efekty są zauważalne po 30 minutach od podania. Rzadko istnieje potrzeba podania drugiej dawki leku. Ponieważ niektóre dzieci mają rodzinną skłonność do występowania tej choroby jako reakcji na zakażenie wirusowe, rodzice, którzy doświadczyli wcześniej takich kłopotów, powinni zostać zaopatrzeni przez lekarza w ten lek i przechowywać go w domu. Ci, którzy mają nebulizatory lub inhalatory mogą zastosować budezonid w nebulizacji w dawce 2 mg (w polskich warunkach 2 mg budezonidu to 4 ml preparatu do nebulizacji zawierającego 500 μg/ml budezonidu, czyli 2 pojemniczki).

Profesor podkreśla, że inna jest jednak sytuacja dzieci cierpiących na choroby przewlekłe, zakażonych koronawirusem. Ich stan znacznie częściej przeradza się w ciężki i wymaga bezwzględnie leczenia w warunkach szpitalnych. Także w przypadku przewlekle chorych maluchów zachowanie rodziców często może wprawić w zdumienie:

– Spora część nie tylko się nie szczepi, żeby chronić swoje dzieci, to znajdują się tacy, którzy odmawiają zgody na leczenie przeciwciałami monoklonalnymi, która to metoda jest nowatorska i wymaga specjalnej zgody rodziców, ale niesie jednak nadzieję na ograniczenie następstw zakażenia – ubolewa prof. Szenborn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Znalezione w necie o restrykcjach covidowych:

"Zniosly Anglia, Irlandia, Holandia, Dania i jeszcze kilka panstw w Europie, wiele Stanow w US..

Austria flag_at odracza obowiązek szczepień w kwietniu zamiast w lutym;

- Niemcy flag_de porzucają pomysł;

- Hiszpania flag_es chce zaufać naturalnej odporności, zaklasyfikować Covida jako grypę i nadal odrzuca przepustkę;

- W Anglii england życie wraca do normy, bez przepustki i bez maski

- W Czechach flag_cz porzucono ideę obowiązku szczepień

- WHO sprzeciwia się powtarzaniu dawek przypominających;

- Izrael flag_il nie wymaga już czwartej dawki, zbyt wielu odmawia;

- W Quebecu trzecia dawka nie jest już zalecana osobom po 70. roku życia, skutki uboczne są zbyt liczne i zbyt duże.

- Szwajcariaflag_ch przywołuje „początek końca” pandemii z wariantem Omicron;

- BOŚNIA-HERCEGOWINA flag_ba STAJE SIĘ PIERWSZYM KRAJEM EUROPEJSKIM, KTÓRYM ODRZUCA WSZELKIE FORMY PASZPORTÓW COVID.

- Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych właśnie zablokował uprawnienia do szczepień lub testów COVID-19 prezydenta Joe Bidena dla wielkiego biznesu. Polityka, którą konserwatywni sędziowie uznali za niewłaściwe narzucenie życia i zdrowia wielu Amerykanów

- Chiny flag_cn i Rosja flag_ru wyszły ze środków zdrowotnych, a nawet ze szczepień od pierwszego kwartału 2021 r. Należy zauważyć, że Chiny i Rosja opracowały swoją szczepionkę, klasyczną szczepionkę, a nie terapię genową, dlatego ich szczepionka jest odrzucone przez państwo francuskie.

- Indie flag_in ograniczyły Covid-19 poprzez zaprzestanie szczepień i dystrybucję bezpłatnego zestawu do leczenia uzależnień Ziverdo (cynk, iwermektyna i DOksycyklina). »"
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia