Jesienna strategia walki z epidemią koronawirusa przyjęta na początku września przez Ministerstwo Zdrowia obejmuje m.in. utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego:
- trzeci i najwyższy poziom obowiązuje w 9 szpitali wielospecjalistycznych, w których przygotowano ponad 2 tys. miejsc dla pacjentów z COVID-19,
- drugi poziom to 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, gdzie znajduje się ok. 4 tys. łóżek,
- pierwszy poziom zabezpieczenia obejmuje placówki będące w tzw. sieci szpitali.
W sumie przewiduje się zabezpieczenie ok. 6 tysięcy miejsc w szpitalach wielospecjalistycznych oraz na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych w całym kraju.
Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój epidemii w Polsce powinno to wystarczyć, jednak jej przebieg może się zmienić, a poziom zabezpieczenia szpitalnego w poszczególnych województwach już teraz jest bardzo zróżnicowany.
Warto przeczytać również:
Jak wynika z informacji uzyskanych przez analityków serwisu agencyjnego MondayNews w urzędach wojewódzkich, regiony mają do dyspozycji zazwyczaj po kilkaset łóżek szpitalnych, a ich liczba jest na bieżąco dostosowywana do aktualnych potrzeb i sytuacji. Na deficyt miejsc najbardziej narażone są obecnie obszary najbiedniejsze oraz najbardziej zaludnione. W najtrudniejszej sytuacji znajdują m.in. Mazowsze i Śląsk.
Sprawdź liczbę miejsc szpitalnych dla chorych z COVID-19 w poszczególnych województwach w naszej galerii:
ZOBACZ: Koronawirusowe absurdy. Ekspert: dr n. med. Paweł Grzesiowski. specjalista pediatra, immunolog