Gdzie może zabraknąć łóżek dla chorych z COVID-19? Liczba miejsc w województwach – zobacz aktualne dane!

Anna Rokicka-Żuk
Poziom zabezpieczenia szpitalnego w poszczególnych regionach kraju jest obecnie zróżnicowany, jak wynika z danych uzyskanych w urzędach wojewódzkich przez serwis agencyjny MondayNews. Na deficyt łóżek w szpitalach dla osób z koronawirusem lub podejrzeniem zakażenia narażone są m.in. Mazowsze i Śląsk, a ogólnie problem ten może w największym stopniu dotyczyć terenów najbiedniejszych oraz najbardziej zaludnionych.Sprawdź, jaka jest aktualna liczba miejsc szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 w poszczególnych województwach.
Poziom zabezpieczenia szpitalnego w poszczególnych regionach kraju jest obecnie zróżnicowany, jak wynika z danych uzyskanych w urzędach wojewódzkich przez serwis agencyjny MondayNews. Na deficyt łóżek w szpitalach dla osób z koronawirusem lub podejrzeniem zakażenia narażone są m.in. Mazowsze i Śląsk, a ogólnie problem ten może w największym stopniu dotyczyć terenów najbiedniejszych oraz najbardziej zaludnionych.Sprawdź, jaka jest aktualna liczba miejsc szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 w poszczególnych województwach. Fot: Mariusz Kapala/ Gazeta Lubuska
Czy jesienią zabraknie miejsc w szpitalach dla chorych z COVID-19? Choć rząd uspokaja, że liczba łóżek będzie wystarczająca, dane z poszczególnych urzędów wojewódzkich wskazują na możliwość ich niedoboru. Sprawdź, jak wygląda aktualna sytuacja w kraju i w których województwach zbyt mała liczba miejsc szpitalnych może stać się problemem.

Jesienna strategia walki z epidemią koronawirusa przyjęta na początku września przez Ministerstwo Zdrowia obejmuje m.in. utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego:

  • trzeci i najwyższy poziom obowiązuje w 9 szpitali wielospecjalistycznych, w których przygotowano ponad 2 tys. miejsc dla pacjentów z COVID-19,
  • drugi poziom to 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, gdzie znajduje się ok. 4 tys. łóżek,
  • pierwszy poziom zabezpieczenia obejmuje placówki będące w tzw. sieci szpitali.

W sumie przewiduje się zabezpieczenie ok. 6 tysięcy miejsc w szpitalach wielospecjalistycznych oraz na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych w całym kraju.

Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój epidemii w Polsce powinno to wystarczyć, jednak jej przebieg może się zmienić, a poziom zabezpieczenia szpitalnego w poszczególnych województwach już teraz jest bardzo zróżnicowany.

Warto przeczytać również:

Jak wynika z informacji uzyskanych przez analityków serwisu agencyjnego MondayNews w urzędach wojewódzkich, regiony mają do dyspozycji zazwyczaj po kilkaset łóżek szpitalnych, a ich liczba jest na bieżąco dostosowywana do aktualnych potrzeb i sytuacji. Na deficyt miejsc najbardziej narażone są obecnie obszary najbiedniejsze oraz najbardziej zaludnione. W najtrudniejszej sytuacji znajdują m.in. Mazowsze i Śląsk.

Sprawdź liczbę miejsc szpitalnych dla chorych z COVID-19 w poszczególnych województwach w naszej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dopingowe wpadki Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia