Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak wyrobić kartę EKUZ, co obejmuje i gdzie obowiązuje?

Edyta Zabielska, CREATIM
Krzysztof Kapica
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym możliwość korzystania za granicą z wybranych świadczeń medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdź, gdzie obowiązuje, co obejmuje i jak ją wyrobić.

EKUZ – co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, co daje i ile jest ważna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ to wydawany bezpłatnie dokument w formie plastikowej karty, potwierdzający możliwość korzystania z opieki zdrowotnej na koszt NFZ poza granicami kraju.

Karta EKUZ jest wydawana osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowa, a także osobom nieubezpieczonym mającym prawo do świadczeń zdrowotnych na podstawie odrębnych przepisów krajowych, np. dzieciom.

EKUZ zapewnia właścicielowi dostęp do wybranych, niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na takich samych warunkach, jakie obowiązują ubezpieczone osoby w danym kraju. Dotyczy to również kosztów leczenia. Jeżeli więc w danym państwie istnieje obowiązek częściowej zapłaty za dany zabieg czy usługę, ubezpieczony również ponosi taki wydatek.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ważna przez 3 lata od daty wydania.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

EKUZ obowiązuje w następujących krajach Unii Europejskiej – oprócz Polski są to:

 • Belgia,
 • Austria,
 • Irlandia,
 • Bułgaria,
 • Wielka Brytania,
 • Chorwacja,
 • Cypr,
 • Malta,
 • Czechy,
 • Rumunia,
 • Finlandia,
 • Hiszpania,
 • Holandia,
 • Niemcy,
 • Grecja,
 • Luksemburg,
 • Portugalia,
 • Dania,
 • Litwa,
 • Słowacja,
 • Estonia,
 • Słowenia,
 • Łotwa,
 • Szwecja,
 • Francja,
 • Węgry,
 • Włochy,
 • kraje EFTA: Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

Karta EKUZ nie obowiązuje na obszarze należących do Danii wysp Faro i Grenlandii oraz należących do Wielkiej Brytanii Wysp: Normandzkich, Mann, Shark, Jetou, Harms, Guersey i Jersey.

Warto przeczytać:

Europejska Karta Zdrowia – co obejmuje ubezpieczenie i ile kosztuje?

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim uprawnia do leczenia w placówkach państwowej służby zdrowia za granicą. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia życia, wypadku, choroby czy innych problemów zdrowotnych, można mieć pewność, że zostanie nam udzielona bezpłatna (lub płatna tylko częściowo) pomoc medyczna. To zapewnia dodatkową formę ochrony i poczucia bezpieczeństwa np. w czasie wakacji.

Samo wyrobienie karty również jest darmowe. Pokrycie wydatków na leczenie jest niezależne od przyczyny owego leczenia. To znaczy, że w ramach EKUZ NFZ mogą zostać opłacone koszty poniesione w wyniku wypadku powstałego w związku z wykonywaną pracą, wypoczynkiem, uprawianiem sportu, w rezultacie zaostrzenia albo nasilenia objawów przewlekłej choroby czy też wystąpienia zatrucia pokarmowego. Co więcej, w EKUZ nie ma górnego limitu kosztów leczenia, tak jak dzieje się to w przypadku polis ubezpieczeniowych.

Warto mieć jednak na uwadze, że ubezpieczenie nie pokrywa wydatków na transport medyczny do Polski. Jest to istotny mankament, biorąc pod uwagę wysokość owych kosztów, które wynosić mogą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co więcej, EKUZ obowiązuje jedynie w wybranych krajach, przy czym niektóre z nich, choć należą do krajów unijnych, nie honorują tej karty. Ponadto w wybranych krajach niektóre usługi medyczne są w części lub pełnopłatne. Jako że EKUZ zapewnia leczenie na takich samych warunkach, jakie mają zapewnione obywatele danego kraju, to jeśli muszą oni zapłacić za dany zabieg, wizytę czy leki, to te same zasady dotyczą przyjezdnych. W takich sytuacjach konieczne jest pokrycie wydatków od razu, trzeba się więc liczyć np. z opcją wydania większości przeznaczonych na wyjazd pieniędzy na lekarzy. Po powrocie do Polski możliwe jest jednak wystąpienie z wnioskiem o zwrot części wydatków.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość leczenia się jedynie w placówkach publicznych, czyli takich, które podpisały umowę z odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W prywatnych ośrodkach i szpitalach EKUZ nie obowiązuje.

Dlatego też przed wizytą u lekarza za granicą należy upewnić się, czy potrzebna pomoc jest darmowa czy też płatna, a także czy specjalista działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe wady, przed podróżą najlepiej wykupić również prywatną polisę ubezpieczeniową, która obejmuje dodatkowe świadczenia, takie jak transport medyczny czy całościowy, a nie częściowy zwrot środków poniesionych na niektóre usługi zdrowotne.

Jak wyrobić kartę EKUZ? Jak złożyć wniosek online? Kto podpisuje wniosek EKUZ dla dziecka?

Aby otrzymać kartę, należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. EKUZ jest wydawana za darmo i każdy członek rodziny (również małoletnie dziecko) otrzymuje osobną kartę. Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć:

 • online, czyli przez internet,
 • w wojewódzkim oddziale NFZ,
 • za pośrednictwem poczty tradycyjnej i mailowej,
 • za pośrednictwem platformy ePUAP do wojewódzkiej delegatury NFZ właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
 • faksem.

Wniosek o wydanie karty EKUZ jest powszechnie dostępny w internecie. Najlepiej jest pobrać go ze strony internetowej dowolnego oddziału NFZ – wzór wniosku jest jeden i obowiązuje na terenie całego kraju. Wybierając portal NFZ, można mieć pewność, że dokument jest aktualną wersją wniosku.

W zależności od celu i długości podróży zagranicznej należy pobrać konkretny dokument. Dostępne są wnioski o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym oraz dla osób wyjeżdżających do pracy. Po wydrukowaniu i wypełnieniu właściwego formularza należy go podpisać i wskazać w dokumencie sposób odbioru karty.

Za osoby, które nie mają możliwości osobistego odbioru EKUZ, mogą zrobić to inne, upoważnione do tego osoby. Aby wskazać odbierającego, należy wypełnić specjalne upoważnienie. Ten sposób jest zazwyczaj stosowany przez pracodawców, którzy składają wnioski dla swych pracowników. Upoważnienie nie jest natomiast wymagane w przypadku EKUZ dla dziecka i współmałżonka.

Karta EKUZ – jakie dokumenty są wymagane do wniosku o kartę?

Osoby podróżujące w celach turystycznych nie mają obowiązku dostarczania dodatkowych dokumentów do wniosku. EKUZ jest wydawany na podstawie informacji znajdujących się w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU). Wyjątkiem są osoby pełnoletnie, które posiadają status członka rodziny i kontynuują naukę. W tym przypadku niezbędne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego naukę, np. legitymacji studenckiej albo uczniowskiej.

Osoby wyjeżdżające w związku z pracą muszą dostarczyć skan dokumentu A1 z ZUS potwierdzający, który kraj pokryje ewentualne wydatki na leczenie. Jeśli wyjeżdża osoba bezrobotna celem poszukiwania pracy, ma obowiązek przedstawić skan dokumentu U2 z urzędu pracy.

Każdy oddział NFZ w przypadku uzasadnionych wątpliwości ma prawo żądać od wnioskodawcy dostarczenia dokumentacji potwierdzającej ubezpieczenie. Może nią być m.in. zgłoszenie do ubezpieczenia wraz z potwierdzeniem opłacenia składki zdrowotnej albo zaświadczenie od pracodawcy. Zaleca się, aby osoby wysyłające wniosek pocztą tradycyjną, również załączały do niego jeden ze wspomnianych wyżej dokumentów. To rozwieje ewentualne wątpliwości co do aktualnego statusu ubezpieczenia w CWU, a tym samym nie wydłuży czasu oczekiwania na wydanie karty.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – czas oczekiwania na wydanie dokumentu

Wyrobienie ubezpieczenia EKUZ jest łatwe i szybkie. Przy osobistym składaniu wniosku w oddziale NFZ karta jest wydawana od ręki. Należy jednak liczyć się z dużymi kolejkami w okresie wakacyjnym. Wiele osób stara się w tym czasie o wydanie karty, dlatego oczekiwanie na swoją kolej może długo potrwać.

Przy złożeniu wniosku lub też odbiorze karty pocztą tradycyjną czas oczekiwania wynosi kilka dni, jednakże w przypadku problemów z dostarczeniem przesyłki albo zaginięcia listu – jeszcze dłużej.

Jak uzyskać pomoc medyczną w ramach EKUZ?

Europejska Karta Zdrowia pozwala otrzymać niezbędną pomoc medyczną. Jak skorzystać z tej możliwości? Przebywając za granicą, należy udać się do placówki publicznej służby zdrowia. Najlepiej wcześniej dowiedzieć się (np. na stronie internetowej NFZ), czy potrzebna nam usługa jest bezpłatna w ramach EKUZ NFZ. W czasie rejestracji, konieczne będzie okazanie karty lekarzowi albo administracji szpitala czy ośrodka zdrowia. Najlepiej mieć także przy sobie dowód tożsamości.

Choroba lokomocyjna. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objaw...

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie