Czym jest pigułka gwałtu? Jak działa i czy da się ją wykryć? Ta wiedza może Cię ochronić przed przemocą seksualną

Marta Siesicka-Osiak
Najskuteczniejszą ochroną przed pigułką gwałtu jest pilnowanie swojego napoju podczas zabawy. Na rynku dostępne są również testy wykrywające dodanie do trunku GHB lub ketaminy.
Najskuteczniejszą ochroną przed pigułką gwałtu jest pilnowanie swojego napoju podczas zabawy. Na rynku dostępne są również testy wykrywające dodanie do trunku GHB lub ketaminy. Darya Sannikova / Pexels
Szacuje się, że prawie 90 proc. Polek doświadczyło w swoim życiu molestowania seksualnego, a ponad 37 proc. było zmuszonych do udziału w aktywności seksualnej, na którą nie wyraziły zgody. Skala zjawiska jest ogromna. Jedną z form zmuszenia do niechcianej relacji intymnej jest użycie pigułki gwałtu, która odbiera ofierze możliwość stawiania oporu, pamięć, a często przytomność. Jak rozpoznać, że ktoś próbuje nas odurzyć i jak uchronić się przed skutkami przyjęcia GHB?

Spis treści

Czym jest pigułka gwałtu i jak działa?

Pigułka gwałtu, nazywana także tabletką gwałtu lub koktajlem gwałtu (ang. date rape drug) to substancja psychoaktywna, zazwyczaj z grupy depresantów, działających uspokajająco, przeciwlękowo, spowalniająco i nasennie na ośrodkowy układ nerwowy. Podanie narkotyku z sprawia, że:

  • osoba staje się bardziej uległa i ma trudności z wyrażeniem sprzeciwu,
  • osłabia i uniemożliwia stawianie oporu fizycznego,
  • doprowadza do całkowitej lub częściowej utraty przytomności,
  • osłabia zahamowania odurzonej osoby, sprawiając, że może zgodzić się na aktywność seksualną, której normalnie, by nie podjęła.

Sprawdź też: Plaster gwałtu zamiast pigułki. Przestępcy mają nowe metody

Wśród środków najczęściej wykorzystywanych do produkcji pigułki gwałtu znajdują się m.in.:

  1. GHB – kwas gamma-hydroksymasłowy to lekowa postać neuroprzekźnika występującego w organizmie. Ma postać bezbarwnej, bezwonnej cieczy. Spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego, sprawiając, że osoba odurzona jest oszołomiona, zdezorientowana i senna. W mniejszych dawkach może powodować nudności i wymioty, w większych utratę przytomności, drgawki oraz trudności w widzeniu i utratę pamięci z okresu, kiedy znajdowało się pod wpływem narkotyku. Często powstaje w warunkach domowych, co sprawia, że jest wyjątkowo niebezpieczny. Jego spożycie może prowadzić do śmierci. Wykrycie go we krwi jest możliwe zaledwie do 8 godzin, w moczu utrzymuje się do 12 godz.
  2. Ketamina to środek znieczulający o szybkim, natychmiastowym działaniu, który powoduje uczucie odprężenia. Ma postać białego proszku, który może zmieniać smak napoju. Sprawia, że osoba odurzona staje się zdezorientowana i uległa. Może prowadzić do utraty przytomności i utraty wspomnień, z tego co działo się pod wypływem narkotyku. Podana w dużych dawkach może powodować problemy z oddychaniem, które mogą zagrażać życiu.
  3. Do odurzenia ofiar może być wykorzystywany także alkohol oraz inne związki organiczne jak flunitrazepam (pochodna benzodiazepiny o silnym działaniu nasennym, w połączeniu z alkoholem powoduje kilkugodzinną amnezję) czy wodzian chloralu (jeden z najstarszych leków o działaniu nasennym i uspokajającym) oraz narkotyki, takie jak np. heroina, która przez swoje silne działanie ubezwłasnowolnia ofiarę.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w taksówce? Ważne zasady!

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w taksówce? Ważne zasady!

Powszechnie panująca opinia, że kobiety to słaba płeć, naraża je na niebezpieczeństwo. Sprawia, że to właśnie one częściej stają się ofiarami napadów, kradzieży i ataków na tle seksualnym. Do takich z...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Jak ochronić się przed pigułką gwałtu?

Najskuteczniejszą ochroną jest nie pozostawianie swojego napoju bez nadzoru podczas zabawy. Na rynku dostępne są również testy wykrywające dodanie do trunku GHB lub ketaminy – mają one postać niewielkiej karty, na której wystarczy umieścić kroplę napoju, aby sprawdzić czy nie został zanieczyszczony.

Zagraniczni producenci oprócz testów, sprzedają też specjalne osłonki na szklanki, mające uchronić przed dodaniem do nich narkotyków:

Pojawia się coraz więcej rozwiązań mających na celu pomoc w wykrywaniu narkotyków w drinkach, są to m.in. inteligentne słomki czy lakiery do paznokci. Niestety większość tych rozwiązań jest jeszcze w fazie tworzenia lub jest niedostępna w sprzedaży.

Ukłucia igłą w klubach i na dyskotekach. Czym to może grozić?

Ukłucia igłą w klubach i na dyskotekach. Czym to może grozić?

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi letnie wyjazdy i wyjścia do klubów i dyskotek. Lepiej jednak zachować czujność i nie dać się ponieść zabawie, bo może się to źle skończyć. W brytyjskich i francuski...

Monika Góralska
Monika Góralska

Co robić, gdy dojdzie do podania pigułki gwałtu? Nie zwlekaj – szukaj natychmiast pomocy

Najczęstszym sposobem podania narkotyku potencjalnej ofierze napaści seksualnej, jest rozpuszczenie go w jej drinku. Dlatego podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas spożywania napojów w miejscach publicznych jest trzymanie go cały czas w zasięgu wzorku i nieprzyjmowanie trunków od osób trzecich.

Jeśli nagle poczujemy się, jak po spożyciu alkoholu, mimo że go nie piliśmy, możemy mieć niemal pewność, że ktoś dosypał nam czegoś do napoju. Także silniejsze niż zwykle działanie procentowego trunku jest powodem do niepokoju. Uczucie dezorientacji i problemy z pamięcią, także powinny natychmiast wzbudzić naszą czujność.

Osoba, która podejrzewa, że mogła zostać odurzona powinna reagować natychmiast, powiadamiając o tym osoby, z którymi przyszła oraz rodzinę. Bezzwłocznie powinna wezwać pogotowie ratunkowe i udać się w bezpieczne miejsce w towarzystwie bliskich osób. Lekarze zbadają stan poszkodowanej osoby i wykonają badania krwi, aby zidentyfikować substancji, która została podana.

W przypadku utraty przytomności i/lub pamięci, od razu po jej odzyskaniu należy udać się na oddział ratowniczy lub do lekarza specjalisty, w celu wykonania badań krwi i sprawdzenia czy nie doszło do napaści seksualnej. Dlatego przed udaniem się na wizytę nie należy brać kąpieli. Badanie lekarskie powinno zostać wykonane w ciągu maksymalnie 48 godzin od zajścia, ponieważ może być bardzo ważnym dowodem w sprawie.

Lekarz nie tylko zabezpieczy ewentualne ślady dokonanego czynu, ale odkazi i opatrzy rany oraz poda środki przeciwbólowe. Po skończonym badaniu, powinien wystawić świadectwo lekarskie. Jeśli doszło do napaści seksualnej lub sytuacja odcisnęła piętno na naszym zdrowiu psychicznym, warto skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej, którą można uzyskać w organizacjach należących do Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ile kosztuje wizyta u psychologa? Cena za pierwszą konsultację i kolejne spotkania

Ile kosztuje wizyta u psychologa? Cena za pierwszą konsultację i kolejne spotkania

– Ile kosztuje wizyta u psychologa? – o to pytają Polacy, którzy coraz częściej zgłaszają się do gabinetów terapeutycznych. Coraz częstszymi gośćmi prywatnych gabinetów terapeutycznych są dzieci i mło...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródło:What you should know about date rape drugs Medical News Today

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Pacjenta
Warszawa, ul. Młynarska 46
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia