Co wiemy o chorobie X? Ujawniono przerażające szczegóły. Badacze zawężają potencjalnych sprawców nowej epidemii i podają jej nazwę

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Choć choroba X to hipotetyczny patogen, przygotowania do nowej pandemii trwają już siódmy rok, bo zaczęły się jeszcze przed COVID-19. Kolejna zaraza ma być nie 7, a 20 razy bardziej śmiercionośna niż ostatnia. Naukowcy pracują m.in. nad szczepionką, która według niektórych teorii już dawno jest gotowa. Co wiemy na temat choroby X? Naukowcy zdradzili kolejne szczegóły.

Spis treści

Już nie choroba, a wirus X

Choroba X to hipotetyczny i nieznany jeszcze czynnik chorobotwórczy, który może wywołać nową epidemię lub wręcz pandemię.

Hipotetyczny test na Chorobę X
Naukowcy chcą być gotowi na nową groźną chorobę „X” nie tylko z testami, ale przede wszystkim ze szczepionkami SyhinStas/Getty Images

Patogen o nazwie „Choroba X” został dodany do listy priorytetów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jeszcze w 2018 r., przy czym prace nad nim rozpoczęły się rok wcześniej. Wśród potencjalnych sprawców obok wirusów wymieniano także bakterie czy nawet pierwotniaki, jednak badacze szybko doszli do wniosku, że z największym prawdopodobieństwem będzie to wirus.

Czytaj: „Choroba X” może wywołać kolejną pandemię

Aktualnie naukowcy jeszcze bardziej zawęzili grupę możliwych następców koronawirusa SARS-CoV-2, co opisano „Molecular Biology and Evolution” w styczniu 2024 r. Wytypowano tam 70 najgroźniejszych linii wirusów, czyli ze sobą spokrewnionych grup tych patogenów. Najważniejszy wniosek dotyczy jednak pochodzenia nowej zarazy.

Wcześniej eksperci uważali, że następna pandemia może wyniknąć z choroby odzwierzęcej, czyli „przeskoczenia” drobnoustroju ze zwierzęcia na człowieka, które zazwyczaj rzadko następuje między ludźmi. Obawiali się, że mutacje takich wirusów mogą ułatwić zarażanie się kolejnych osób. Wspomniane badanie pokazało jednak, że wirusy, które mogą się już rozprzestrzeniać między ludźmi z większym prawdopodobieństwem powodują choroby endemiczne. Oznacza to, że ich występowanie jest ograniczone do określonego obszaru lub populacji, a nową epidemię wywoła wirus pochodzący od zwierząt.

Choroba X. Co o niej wiemy?

Autorzy nowej pracy zawężającej poszukiwania choroby X do wirusów twierdzą, że będzie „tak zaraźliwa, jak odra, i tak śmiertelna, co Ebola”. Podczas gdy wirus odry infekuje do 90 proc. osób przebywających w pobliżu chorego i nie mających odporności na niego, wirus Eboli zabija 25-90 procent pacjentów, a w rodzinach umiera połowa jej członków.

Według podawanych aktualnie informacji choroba X:

  • może zabić 20 razy więcej osób niż pandemia COVID-19. Wcześniej podawano, że ofiar będzie 7 razy więcej. Przypomnijmy, że tylko w okresie od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 r. zmarło od 13,3 do 16,6 mln osób na świecie.
  • Choroba X łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi drogą kropelkową – tak samo, jak COVID-19, grypa czy odra.
  • według przewidywań Choroba X ich ma pojawić się w 2025 roku.

Szukając potencjalnie zabójczych wirusów, wskazywano już na potencjalną rolę koronawirusa łuskowca GX_P2V (doniesienia z 3 stycznia 2024 r.). Jest on powiązany z SARS-CoV-2 i w badaniach chińskich określany jako mutant przystosowany do hodowli komórkowej. Jego śmiertelność jest związana z zapaleniem mózgu i ma wynosić 100 procent, co wykazano w badaniach na zmodyfikowanych zwierzętach.

Czym jest epidemia SEERS-25?

Pewnych wskazówek na temat Choroby X mogą też dostarczać informacje na temat globalnych ćwiczeń symulacji pandemii. W ramach jednej z nich, która miała miejsce tuż przed wybuchem COVID-19, brano pod uwagę fikcyjny patogen wywołujący „ciężką epidemią enterowirusowego zespołu oddechowego 2025” (Severe Epidemic Enterovirus Respiratory Syndrome 2025, SEERS-25). Miał to być enterowirus D68 wywołujący zwykle infekcję podobną do przeziębienia i grypy w najmłodszych grupach wiekowych (od niemowląt do nastolatków), która może także przeradzać się w zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Inne możliwe powikłania to ostre wiotkie zapalenie rdzenia oraz osłabienie mięśni i utratę odruchów w kończynach.

Podobieństwo do wirusa SEERS-25 wykazuje istniejący już wirus Nipah o śmiertelności wynoszącej 75 proc. Wywołuje on powikłania neurologiczne zwłaszcza u dzieci. Badania szczepionki mRNA przeciw temu wirusowi są w toku, a preparat u otrzymały już pierwsze osoby.

W innym ze scenariuszy ćwiczono symulację globalnej panedmii wirusem paragrypy kladu X (Parainfluenza Clade X). Choć jest umiarkowanie zaraźliwy i śmiertelny, nie ma na niego leków i szczepionek. Ma przy tym powoli ujawniać swoją obecność w organizmie, co będzie powodować zarażanie innych osób przez chorych bezobjawowych przez długi czas przed wykryciem infekcji.

Plan działania na wypadek kolejnej epidemii lub pandemii, którego pragną przywódcy świata, może być jednak niebezpieczny. Pojawia się bowiem pytanie: czy intensywne prace w wielu laboratoriach na świecie nie spowodują wycieku zmutowanego patogenu? Może to zdarzyć się przypadkiem, ale również celowo, a następstwa takiego ataku terrorystycznego rzeczywiście będą fatalne.

W temacie Choroby X wyrażana jest wręcz przekonanie, że dojdzie do wybuchu epidemii. Jak powiedział Tedros Ghebreyes, dyrektor generalny WHO na tegorocznej konferencji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos „COVID-19 był pierwszą chorobą X i może zdarzyć się znowu”, inni nie mają wiele wątpliwości. Według słów wypowiedzianych jeszcze w lutym 2022 r. przez Billa Gatesa, którego fundacja związana jest z globalnym wprowadzaniem szczepionek, „kolejna pandemia jest prawie pewna”.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia