Spis treści
W Polsce potrzeba więcej lekarzy
W czwartek na antenie Radia Olsztyn minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o kształceniu przyszłych lekarzy. Przyznał, że w Polsce „potrzeba od razu do 60 tys. lekarzy”.
– Od 2016 roku, czyli od kiedy rządzimy, zwiększyliśmy liczbę studentów na pierwszym roku studiów lekarskich o ponad 60, blisko 70 procent. Doszliśmy do liczby ponad 10 tys., blisko nawet 11 tys. studentów, z poziomu około 6 tys., więc są efekty naszej pracy – mówił szef resortu.
Jednocześnie podkreślił, że jego zdaniem „jedyny sposób na uzupełnienie tego (braku lekarzy - red.), to jest otwieranie kierunków lekarskich w nowych miejscach takich, gdzie to jest możliwe”.
Będą nowe kierunki lekarskie na uczelniach
Minister Edukacji i Nauki zachęca do podejmowania studiów medycznych. Minister poinformował, że powstaną nowe kierunki lekarskie w mniejszych ośrodkach, jak np. w:
- Elblągu,
- Płocku,
- Siedlcach.
Zapowiedział też, że wkrótce kierunek lekarski będzie uruchomiony w Kaliszu. Przyznał, że choć w mniejszych ośrodkach kierunek lekarski studiuje po 50-60 osób, to w sumie przełoży się na większą ilość lekarzy w kraju.
Studia doktoranckie w Olsztynie dla najlepszych lekarzy
Minister Czarnek zapowiedział, że w ramach Akademii Kopernikańskiej w Olsztynie powstanie szkoła, w której najlepsi lekarze będą podejmowali studia doktoranckie. Doktoryzowanie w ramach Akademii Kopernikańskiej, jak zaznaczył, być może będzie możliwe od semestru zimowego w przyszłym roku akademickim. Wcześniej, bo od października, mogą w ramach Akademii Kopernikańskiej, będą działać studia w Warszawie.
– Zaczniemy na pewno od szkoły doktorskiej w zakresie ekonomii i zarządzania. Tu jest wielkie zaangażowanie Narodowego Banku Polskiego – powiedział minister Czarnek
Siedzibę ta szkoła będzie miała w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej nieopodal Teatru Roma. Kierunek teologiczno-filozoficzny ma działać w Krakowie, a „być może również szkoła prawa w Lublinie”.
Źródło: