Spis treści
Centaurus w Europie – skąd pochodzi nowy wariant koronawirusa?
Podczas gdy na świecie dominację zdobywa BA.5, będąc przyczyną fali reinfekcji COVID-19, szybko dogania go najnowszy mutant tego samego wariantu koronawirusa, czyli Omikronu. To nowy podwariant – BA.2.75, który po raz pierwszy zidentyfikowano Indiach na początku maja 2022 r. i nazwano niedawno Centaurusem.
Już na początku lipca 2022 r informowano, że BA.2.75 wykryto już w kilkunastu krajach na świecie, do których należą m.in.:
- Australia,
- Nowa Zelandia,
- Japonia,
- Niemcy,
- Wielka Brytania,
- Kanada,
- Stany Zjednoczone,
- Holandia,
- Dania,
- Singapur,
- Izrael.
Do Izraela wirus trafił wraz z osobami przybywającymi z Indii i Francji. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się i związany z tym fakt, że w Indiach zaczyna wyprzedzać w statystykach starszy podwariant BA.5, może w zawrotnym tempie stać się dominujący na całym świecie.
Omikron BA.2.75 groźniejszy niż poprzednie mutanty
Chociaż nie są jeszcze znane szczegóły na temat zaraźliwości nowego podwariantu BA.2.75, a także nasilenia wywoływanej przez niego infekcji ani zdolności umykania działaniu przeciwciał, kilka ustalonych już faktów budzi szczególne obawy badaczy.
Niepokojąca jest szczególnie duża liczba mutacji w nowym subwariancie, w tym cztery dodatkowe, które występują poza białkiem „S” kolca koronawirusa, a także kilka zmiany w obrębie tego białka, dotycząca domeny wiążącej receptor (RBD). W samym kolcu wykryto aż 36 zmian, a jego geny stanowią tylko 10 procent całego genomu. Takiej liczby mutacji nie posiadała cała informacja genetyczna pierwszego wariantu koronawirusa, jakim był Alfa.
Podwariant Omikron BA.2.75 został zaklasyfikowany 7 lipca jako „wariant monitorowany” przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). O oznacza, że istnieją przesłanki, że może być bardziej zaraźliwy czy związany z cięższą infekcją.
Podwariant ten jest umieszczony na podobnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, przy czym Omikron sklasyfikowano jako VOC – wariant budzący obawy (ang. variant of concern). Jak podaje WHO, stał się on dominującym wariantem już w lutym 2022 roku, przyczyniając się wtedy do ponad 98 procent zachorowań. Co istotne, wcześniejsza Delta osiągnęła mniejszy „zasięg”, bo niespełna 90 procent przypadków w globalnej bazie genomów wirusów oddechowych GISAID.
Skąd pochodzi nazwa Centaurus?
Nazwa podwariantu BA.2.75 koronawirusa, która coraz szerzej funkcjonuje w sieci, nie jest oficjalna, ani tym bardziej nie została uznana przez WHO.
W rzeczywistości nazwa ta wymyślona przez przypadkowego użytkownika Twittera, który napisał w poście 1 lipca 2022 r. „Właśnie nadałem wariantowi BA.2.75 nazwę galaktyki. Nowa nazwa to szczep Centarus.”
Choć niektórzy badacze zajmujący się koronawirusem są oburzeni takim obrotem spraw, Internet rządzi się własnymi prawami i tzw. viralowych, czyli zaraźliwych treści, nie da się zatrzymać. Podobnie zresztą, jak koronawirusa, który staje się coraz bardziej odporny na działanie ochronnych przeciwciał, wytworzonych w organizmie na skutek przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19 czy przechorowania tej infekcji.
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Z wizytą u Zenka Martyniuka. Tak wyglądają jego domy. Jeden luksusowy, drugi rodzinny
- QUIZ Ze starych polskich seriali. Odgadniesz je po jednym zdjęciu?
- Tak wyglądają Paddy i Angelo z Kelly Family. Oto, jak zmienili się autorzy "An Angel"
- Fabienne, Etiennette i Vivienne piękne córki Michała Wiśniewskiego