Centaurus w Europie. To nowy podwariant Omikronu – czy najnowszy mutant koronawirusa SARS-CoV-2 jest tym najgroźniejszym? Co o nim wiemy?

Anna Rokicka-Żuk
Nowy wariant Omikron BA.2.75, znany tez jako Centaurus, zdaje się rozprzestrzeniać szybciej niż wcześniejsze mutanty koronawirusa SARS-CoV-2.
Nowy wariant Omikron BA.2.75, znany tez jako Centaurus, zdaje się rozprzestrzeniać szybciej niż wcześniejsze mutanty koronawirusa SARS-CoV-2. 123RF
Podczas gdy na świecie dominuje wariant koronawirusa nazwany Omikronem BA.5, nawet większe obawy naukowców budzi kolejny mutant – BA.2.75, czyli Centaurus. Nazwa ta, nadana przez przypadkowego człowieka, sama w sobie stała się viralem. Co wiemy na temat nowego podwariantu – czy jest on tym najgroźniejszym?

Spis treści

Centaurus w Europie – skąd pochodzi nowy wariant koronawirusa?

Podczas gdy na świecie dominację zdobywa BA.5, będąc przyczyną fali reinfekcji COVID-19, szybko dogania go najnowszy mutant tego samego wariantu koronawirusa, czyli Omikronu. To nowy podwariant – BA.2.75, który po raz pierwszy zidentyfikowano Indiach na początku maja 2022 r. i nazwano niedawno Centaurusem.

Już na początku lipca 2022 r informowano, że BA.2.75 wykryto już w kilkunastu krajach na świecie, do których należą m.in.:

  • Australia,
  • Nowa Zelandia,
  • Japonia,
  • Niemcy,
  • Wielka Brytania,
  • Kanada,
  • Stany Zjednoczone,
  • Holandia,
  • Dania,
  • Singapur,
  • Izrael.

Do Izraela wirus trafił wraz z osobami przybywającymi z Indii i Francji. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się i związany z tym fakt, że w Indiach zaczyna wyprzedzać w statystykach starszy podwariant BA.5, może w zawrotnym tempie stać się dominujący na całym świecie.

Omikron BA.2.75 groźniejszy niż poprzednie mutanty

Chociaż nie są jeszcze znane szczegóły na temat zaraźliwości nowego podwariantu BA.2.75, a także nasilenia wywoływanej przez niego infekcji ani zdolności umykania działaniu przeciwciał, kilka ustalonych już faktów budzi szczególne obawy badaczy.

Niepokojąca jest szczególnie duża liczba mutacji w nowym subwariancie, w tym cztery dodatkowe, które występują poza białkiem „S” kolca koronawirusa, a także kilka zmiany w obrębie tego białka, dotycząca domeny wiążącej receptor (RBD). W samym kolcu wykryto aż 36 zmian, a jego geny stanowią tylko 10 procent całego genomu. Takiej liczby mutacji nie posiadała cała informacja genetyczna pierwszego wariantu koronawirusa, jakim był Alfa.

Podwariant Omikron BA.2.75 został zaklasyfikowany 7 lipca jako „wariant monitorowany” przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). O oznacza, że istnieją przesłanki, że może być bardziej zaraźliwy czy związany z cięższą infekcją.

Podwariant ten jest umieszczony na podobnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, przy czym Omikron sklasyfikowano jako VOC – wariant budzący obawy (ang. variant of concern). Jak podaje WHO, stał się on dominującym wariantem już w lutym 2022 roku, przyczyniając się wtedy do ponad 98 procent zachorowań. Co istotne, wcześniejsza Delta osiągnęła mniejszy „zasięg”, bo niespełna 90 procent przypadków w globalnej bazie genomów wirusów oddechowych GISAID.

Skąd pochodzi nazwa Centaurus?

Nazwa podwariantu BA.2.75 koronawirusa, która coraz szerzej funkcjonuje w sieci, nie jest oficjalna, ani tym bardziej nie została uznana przez WHO.

W rzeczywistości nazwa ta wymyślona przez przypadkowego użytkownika Twittera, który napisał w poście 1 lipca 2022 r. „Właśnie nadałem wariantowi BA.2.75 nazwę galaktyki. Nowa nazwa to szczep Centarus.”

Choć niektórzy badacze zajmujący się koronawirusem są oburzeni takim obrotem spraw, Internet rządzi się własnymi prawami i tzw. viralowych, czyli zaraźliwych treści, nie da się zatrzymać. Podobnie zresztą, jak koronawirusa, który staje się coraz bardziej odporny na działanie ochronnych przeciwciał, wytworzonych w organizmie na skutek przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19 czy przechorowania tej infekcji.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia