Szansa na krok w dorosłość
Stowarzyszenie AS oraz Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem Spektrum A postanowiły dać osobom neuroróżnorodnym szansę na naukę samodzielnego życia. Tak narodził się pomysł przygotowania mieszkania dla młodych osób, które pod czujnym, ale dyskretnym okiem trenerów, będą poznawały różne aspekty codziennego funkcjonowania bez pomocy opiekunów.
Pomoc osobom z autyzmem to nie tylko wspieranie ich terapeutyczne, ale też stwarzanie warunków do ćwiczeń. Dużym problemem tej grupy jest brak samodzielności. Chętnie wchodzą w role osób nieporadnych, które trzeba we wszystkim wyręczać – wyjaśnia Monika Kłeczek, pomysłodawczyni inicjatywy i prezeska Stowarzyszenia AS.
I dodaje, że wieloletnia stała terapia jest bardzo ważna, jednak do usamodzielniania nastolatków i młodych osób potrzeba czegoś więcej.
Z prowadzonych przez nas wyjazdów terapeutycznych wiemy, że w sytuacji oderwania od rodziny, osoby z autyzmem po prostu muszą być samodzielne i nieźle im się to udaje. Poczucie sprawczości powoduje, że stają się odpowiedzialni. Jest to wielki krok w dorosłość – mówi.
Pałac Subkultury – tu zaczyna się samodzielność
Aby ten krok w dorosłość był możliwy, w Bielsku-Białej zostaje oddane do użytku 4-osobowe mieszkanie dla osób będących w spectrum autyzmu. W trakcie pobytu w nim, kursanci będą samodzielnie robili zakupy, przyrządzali posiłki i uczestniczyli w zajęciach sportowych oraz terapeutycznych. Ich opiekunami będą wysokofunkcjonujące osoby ze spektrum autyzmu.
Mieszkanie usamodzielniające nazwaliśmy Pałacem Subkultury, ponieważ z jednej strony mieści w kamienicy z zabytkową wieżyczką w Bielsko-Białej, a z drugiej jest to rodzaj manifestu, że spectrum autyzmu jest formą odmienności, a nie chorobą – wyjaśnia Adam Wrzesiński, trener umiejętności społecznych i pierwszy w Polsce terapeuta integracji sensorycznej z diagnozą ze spektrum autyzmu.
Zwraca też uwagę na to, że około 1 proc. społeczeństwa to ludzie ze spektrum autyzmu. Zatem każdy z nas zna osobiście taką osobę lub spotkał się z nią w pracy czy szkole.
Jest to tzw. niepełnosprawność ukryta, więc nie jest odbierana jako niepełnosprawność, ale brak taktu, złe wychowanie. Tymczasem zachowania te nie wynikają ze złej woli. Chcemy, aby osoby ze spectrum bym zauważone, tym bardziej, że mamy umiejętności i talenty, które mogą być przydatne w życiu społecznym i zawodowym – dodaje Adam.
Właśnie ruszają zapisy na turnusy treningu samodzielności, które mogą trwać od 2 do 14 dni. Więcej o zapisach można dowiedzieć się, kontaktując się z Adamem Wrzesińskim poprzez e-mail: adamwrzesinski9@gmail.com.