Spis treści
Toksyczna substancja w suchych szamponach
Brytyjski producent kosmetyków Unilever, po przeprowadzeniu wewnętrznego dochodzenia w firmie, wydał decyzję o dobrowolnym wycofaniu wybranych produktów dostępnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ze względu na „potencjalnie podwyższony poziom benzenu” firma wycofuje niektóre suche szampony w aerozolu marki Dove, TRESemme, Nexxus, Bed Head, Suave i Rockaholic. Konsumenci mogą je oddać i otrzymać zwrot kosztów.
Sprawdź też: Rakotwórczy związek w kosmetykach na trądzik. Mają jeden składnik
Dotyczy to konkretnych serii kosmetykówwyprodukowanych przed październikiem 2021 r., do których należą m.in.: Dove Dry Shampoo Ultra Clean, Suave Professionals Dry Shampoo Refresh and Revive, Nexxus Dry Shampoo Refreshing Mist, Tresemme Dry Shampoo Volumizing, Tresemme Dry Shampoo Fresh and Clean, Bed Head Rockaholic Dirty Secret Dry Shampoo.
Firma zapewniła, że nie ma żadnych informacji o „niepożądanych skutkach” związanych z wycofywanymi produktami. W oświadczeniu na oficjalnej stronie producenta czytamy:
W oparciu o niezależną ocenę zagrożeń dla zdrowia można oczekiwać, że codzienne narażenie na benzen w wycofanych produktach na poziomach wykrytych podczas testów nie spowoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Unilever US wycofuje te produkty z dużej ostrożności.
Równocześnie producent zapewnia, że ostrzeżenie nie dotyczy innych produktów firmy Unilever, które mogą być bezpiecznie stosowane.
Czym jest benzen i jaki ma wpływ na zdrowie?
Benzen to organiczny związek chemiczny, który jest węglowodorem aromatycznym. Ma on postać bezbarwnej, łatwopalnej cieczy i jest uzyskiwany jako produkt uboczny w czasie oczyszczania ropy naftowej. Jest stosowany jako rozpuszczalnik i używany do wytwarzania wielu produktów przemysłowych, takich jak nylon i tworzywa sztuczne. Jest on substancją rakotwórczą uwalnianą do powietrza również przez dym papierosowy oraz spalanie węgla, ropy i benzyny. Na co dzień jesteśmy więc narażeni na wdychanie tej szkodliwej substancji.
Jednak długotrwały kontakt z wysokimi poziomami benzenu jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Benzen powoduje zmniejszenie liczby czerwonych krwinek wytwarzanych przez szpik kostny, prowadząc do anemii. Może również uszkadzać układ odpornościowy poprzez zmianę poziomu przeciwciał we krwi, a także zaburzać pracę układu hormonalnego.
Jak ostrzega amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA): W niewielkich ilościach przez długi czas benzen może zmniejszać tworzenie się komórek krwi. Długotrwałe narażenie na benzen poprzez wdychanie, przyjmowanie doustne i wchłanianie przez skórę może być przyczyną rozwoju nowotworów, takich jak białaczka i inne zaburzenia krwi.
Ekspozycja na wysoki poziom benzenu w ciągu kilku godzin może doprowadzić do zatrucia i wystąpienia objawów takich jak:
- senność,
- zawroty i bóle głowy,
- dezorientacja,
- nieregularne bicie serca,
- drżenie mięśni,
- wymioty.
Jak benzen trafił do szamponu?
Suchy szampon dostępny jest w postaci aerozolu. Do jego produkcji używany jest butan, który tak jak benzen, jest gazem uzyskiwanym jako produkt uboczny podczas rafinacji ropy naftowej. Nieprawidłowe oczyszczenie butanu sprawia, że może on zawierać inne składniki ropy naftowej, takie jak benzen. Puszki z aerozolem zawierającym suchy szampon najprawdopodobniej zostały skażone właśnie w taki sposób tą niebezpieczną substancją, która trafiła do kosmetyku przez przypadek. W oświadczeniu Unilever podało, że źródłem skażenia kosmetyków benzenem był właśnie butan, a firma współpracuje z jego dostawcą w celu rozwiązania tego problemu.
W ciągu ostatnich 2 lat FDA wycofało inne kosmetyki w sprayu z powodu możliwego zanieczyszczenia benzenem takie jak odżywki do włosów, dezodoranty, antyperspiranty i filtry przeciwsłoneczne. W zeszłym roku również firma Procter & Gamble wycofała ponad 30 produktów do pielęgnacji włosów w aerozolu, w tym suche szampony i odżywki, ostrzegając, że zawierają one wysoki poziom benzenu.
Natomiast firma L’Oréal została oskarżona przez 32-letnią Amerykankę o to, że jej kosmetyki były przyczyną zachorowania przez nią na raka macicy. Kobieta już jako nastolatka używała chemicznych produktów do włosów tej marki. W wieku 28 lat zachorowała na nowotwór i musiała poddać się operacji histerektomii, czyli usunięcia macicy. W związku z tym nie może mieć dzieci. Opowiadając swoją historię chce przestrzec inne osoby, zwłaszcza młode kobiety, przed zagrożeniami związanymi ze stosowaniem kosmetyków.
Aby więc zmniejszyć ekspozycję na ewentualne szkodliwe substancje znajdujące się w kosmetykach, w przypadku używania produktów w sprayu należy stosować je jak najrzadziej i w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Natomiast po użyciu aerozolu dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Najlepiej jednak zrezygnować z ich stosowania lub zamienić je na kosmetyki w innej postaci.