Nowe technologie szkodzą dzieciom poniżej 18. miesiąca życia! Urządzenia elektroniczne z ekranami mogą powodować zaburzenia rozwoju u dzieci

Marianna Leśniewicz
123rf.com/Tatiana Dyuvbanova
Wstępne badania sugerują, że spędzanie czasu przed ekranem tableta lub telewizora przez dziecko, a także niewystarczająca ilość czasu spędzanego na zabawie z rodzicami mają związek z objawami podobnymi do zaburzeń autystycznych w późniejszym okresie dzieciństwa.

Autorzy badania, które zostało opublikowane w JAMA Pediatrics przez naukowców z Drexel University's College of Medicine i Dornsife School of Public Health wykazali, że istnieje związek pomiędzy opóźnieniami w rozwoju dziecka a czasem spędzanym przez nie przed ekranami urządzeń elektronicznych. Wyniki tych odkryć są istotne zwłaszcza teraz, w krytycznym momencie rozwoju pandemii koronawirusa, gdy dzieci spędzają czas w domu a ich rodzice mogą lepiej kontrolować to, czym się one zajmują.

„Istnieje wiele badań, które dowodzą korzyści interakcji rodzic-niemowlę dla późniejszego rozwoju dziecka, a także związku częstego oglądania ekranu z opóźnieniami rozwojowymi” – powiedział Karen F. Heffler, z Drexel University's College of Medicine

Czytaj też: Twoje dziecko ogląda bajki o superbohaterach? Może mieć problemy z zachowaniem i nauką w wieku nastoletnim. Uważaj na brutalne treści w TV

Nowe technologie najbardziej szkodzą dzieciom w wieku poniżej 18 miesięcy!

Na potrzeby analizy przebadano grupę 2152 dzieci w wieku 12, 18 i 24 miesięcy. Autorzy publikacji zapytali ich opiekunów o czas spędzany na oglądaniu telewizji przez dzieci, a także poświęcany na wspólne zabawy z dorosłymi i czytanie książek. Na podstawie tych informacji badacze szukali związku między interakcjami społecznymi z rodzicami, oglądaniem telewizji oraz objawami podobnymi do zaburzeń autystycznych w wieku 2 lat.

Naukowcy przekonują, że nawet jedna przeczytana książka nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie neuronów w naszym mózgu. Okazuje się, że systematyczne czytanie może mieć wiele innych walorów zdrowotnych.

Dlaczego warto czytać książki? Jaki wpływ na organizm ma reg...

Biorąc pod uwagę czynniki tj. płeć, rasa, wiek matki i ewentualny przedwczesny poród, zespół naukowców odkrył, że oglądanie ekranów urządzeń elektronicznych w wieku 12 miesięcy przez dziecko zwiększało prawdopodobieństwo zaburzeń podobnych do autyzmu o 4%. Przy czym u dzieci, które spędzały więcej czasu na zabawach z rodzicami, prawdopodobieństw tych zaburzeń było o 9% mniejsze.

Odkrycia potwierdzają zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, która przestrzega przed korzystaniem z urządzeń elektronicznych z ekranami przez dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy, chyba że są one wykorzystywane do rozmów wideo.

Według Centers for Disease Control and Prevention jedno na 54 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, przy czym występują one cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Wcześniejsze badania dowodzą, że około 50 do 80% przypadków autyzmu ma podłoże genetyczne, ale czynniki niegenetyczne są jeszcze słabo poznane.

Zobacz: Bezpieczny Black Friday, czyli jak nie dać się złapać w zakupową pułapkę. Na co konsumenci powinni uważać w tym dniu

„Odkrycia te wzmacniają nasze zrozumienie znaczenia czasu spędzanego na zabawach między rodzicami a dziećmi w stosunku do czasu spędzanego przed ekranem” – dr David S. Bennett, profesor psychiatrii w College of Medicine.

Naukowcy apelują: ograniczajmy dzieciom czas spędzany przed ekranami!

Autorzy badania zwracają jednak uwagę, że nie wykazało ono związku z ryzykiem zaburzeń autystycznych, ale jedynie objawów podobnych do tych ze spektrum autyzmu.

Naukowcy zapowiadają, że przyszłe badania skoncentrują się na przyczynie obecnego odkrycia. Należy bowiem sprawdzić, czy to elektroniczne urządzenia powodują zwiększenie prawdopodobieństwa objawów podobnych do autystycznych, czy może dzieci z takimi predyspozycjami mają większą potrzebę oglądania ekranów urządzeń elektronicznych.

„Instytucje zdrowia publicznego i pediatrzy mają doskonałą okazję, aby edukować rodziców i możliwie zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów zaburzeń autystycznych u dzieci, co powinno obejmować zwiększenie interakcji społecznych i ograniczenie oglądania ekranów we wczesnym wieku”. David S. Bennett, profesor psychiatrii w College of Medicine.

Tymczasem autorzy badania sugerują, aby rodzice dbali o to, by dzieci do 18. miesiąca życia unikały spędzania czasu przed ekranem, a dzieci do 5. roku życia – ograniczały ten czas do maksymalnie 1 godziny dziennie. Naukowcy zachęcają, aby rodzice towarzyszyli przy tym swoim pociechom i pomogli im zrozumieć to, co widzą.

Źródło: 1.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia