Tajemnicza choroba zabiła już 89 osób! Wysłano grupę zadaniową WHO, która zbada próbki od chorych w Afryce

Monika Góralska
Nieznana, śmiertelna choroba wywołuje objawy podobne do cholery, jednak nią nie jest.
Nieznana, śmiertelna choroba wywołuje objawy podobne do cholery, jednak nią nie jest. stockasso/123rf.com
W Sudanie Południowym nowa, nieznana wcześniej choroba zabiła już 89 osób. Wstępne analizy wykluczyły cholerę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała do Afryki grupę zadaniową, która pobierze próbki od chorych i zbada je w celu zidentyfikowania tajemniczej choroby.

Grupa zadaniowa WHO została wysłana do Fangak w stanie Jonglei w Sudanie Południowym, gdzie na niezidentyfikowaną chorobę zmarło już 89 osób. Ministerstwo Zdrowia Sudanu już w zeszłym tygodniu informowało o nieznanej chorobie, która zabija tamtejszych mieszkańców. Lokalne władze medyczne zawiadomiły również, że po zbadaniu pobranych od chorych próbek wykluczyły zakażenie cholerą.

Objawy tajemniczej choroby

Władze Sudanu Południowego informowały, że ofiarami nieznanej choroby są głównie osoby starsze i dzieci, a jej objawy przypominają objawy cholery takie jak gorączka, biegunka, wymioty, bóle stawów, osłabienie, utrata apetytu. Jednak wstępne analizy pobranych od pacjentów próbek wykluczyły cholerę jako przyczynę tych symptomów.

Zespół naukowców WHO ma trudności z dotarciem do ogniska choroby. Badacze musieli polecieć na miejsce helikopterem z powodu powodzi, które obecnie nękają mieszkańców stanu Jonglei w Sudanie Południowym i są uznawane za największe jakie od 60 lat nawiedziły ten kraj.

Zobacz także:

Skąd wzięła się nieznana choroba?

W wypowiedzi dla lokalnych mediów komisarz okręgu Fangak Boutrus Biel powiedział, że tajemnicza choroba może być przenoszona przez wodę i wiązać się z wyciekiem ropy naftowej w tym rejonie. Obecnie tę część Sudanu nawiedziły ogromne powodzie, które powodują zanieczyszczanie wody i zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.

Z powodu żywiołu 35 tys. osób w Sudanie Południowym zostało przesiedlonych. W związku z tym w rejonach dotkniętych kataklizmem panuje chaos, pojawiają się też konflikty związane z utrudnionym dostępem do żywności i placówek medycznych. Prowadzi to do niedożywienia ludności oraz łatwiejszego rozprzestrzeniania się chorób takich jak np. malaria. Powodzie są wynikiem zmian klimatycznych i mogą mieć również związek z pojawieniem się nieznanej wcześniej śmiertelnej choroby w tym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia