Spis treści
Czym jest tabletka „dzień po” i jak działa?
Tabletka „dzień po” stosowana jest jako awaryjna antykoncepcja w przypadku, gdy wszystkie inne metody antykoncepcji zawiodą. Chroni ona kobietę przed niechcianą ciążą, ale nie jest standardową metodą antykoncepcyjną i nie powinno się jej stosować zbyt często. Taka pigułka zawiera duże ilości hormonów hamujących lub opóźniających owulację i w ten sposób uniemożliwiających zapłodnienie. W pigułkach dzień po stosowane są głównie:
- lewonorgestrel – tabletki zawierające ten składnik są skuteczne do 72 godzin po stosunku,
- octan uliprystalu – można je zastosować nawet do 120 godzin po stosunku.
Tabletki „dzień po” mają wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, bo wynosi ona aż 98 proc. Nie są jednak obojętne dla zdrowia, ponieważ mogą wywołać działania niepożądane w postaci bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów i zaburzeń cyklu miesiączkowego. Z tego względu, a także dlatego, że zawierają one dużo większą dawkę hormonów niż standardowe tabletki antykoncepcyjne, powinny być stosowana tylko sporadycznie, a przed jej przyjęciem należy wykonać badania ginekologiczne i skonsultować ich wyniki z lekarzem.
Zobacz także:
Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po”?
Pigułka tego typu stosowana jest doraźnie, najlepiej jednorazowo i w sytuacji awaryjnej, gdy zawiedzie zastosowana w czasie stosunku metoda antykoncepcyjna, a więc w następujących sytuacjach: