Spis treści
Czym jest tabletka „dzień po” i jak działa?
Tabletka „dzień po” stosowana jest jako awaryjna antykoncepcja w przypadku, gdy wszystkie inne metody antykoncepcji zawiodą. Chroni ona kobietę przed niechcianą ciążą, ale nie jest standardową metodą antykoncepcyjną i nie powinno się jej stosować zbyt często. Taka pigułka zawiera duże ilości hormonów hamujących lub opóźniających owulację i w ten sposób uniemożliwiających zapłodnienie. W pigułkach dzień po stosowane są głównie:
- lewonorgestrel – tabletki zawierające ten składnik są skuteczne do 72 godzin po stosunku,
- octan uliprystalu – można je zastosować nawet do 120 godzin po stosunku.
Tabletki „dzień po” mają wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, bo wynosi ona aż 98 proc. Nie są jednak obojętne dla zdrowia, ponieważ mogą wywołać działania niepożądane w postaci bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów i zaburzeń cyklu miesiączkowego. Z tego względu, a także dlatego, że zawierają one dużo większą dawkę hormonów niż standardowe tabletki antykoncepcyjne, powinny być stosowana tylko sporadycznie, a przed jej przyjęciem należy wykonać badania ginekologiczne i skonsultować ich wyniki z lekarzem.
Zobacz także:
Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po”?
Pigułka tego typu stosowana jest doraźnie, najlepiej jednorazowo i w sytuacji awaryjnej, gdy zawiedzie zastosowana w czasie stosunku metoda antykoncepcyjna, a więc w następujących sytuacjach:
- stosunek seksualny bez zabezpieczenia,
- zsunięcie się lub pęknięcie prezerwatywy w czasie stosunku,
- pominięcie przyjęcia przez kobietę tabletki antykoncepcyjnej,
- stosunek przerywany w czasie dni płodnych,
- wypadnięcie z macicy wkładki wewnątrzmacicznej,
- oderwanie się plastra antykoncepcyjnego.
Należy pamiętać, że tabletka „dzień po” nie powoduje poronienia. Hamuje jedynie owulację oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy. Jeśli jednak doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka nie jest w stanie zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.
10 najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jaki rodzaj wybr...
Tabletka „dzień po” na receptę czy bez?
Tabletki „dzień po” od lipca 2017 roku można kupić wyłącznie na receptę, którą może wypisać lekarz ginekolog lub lekarz rodzinny. Można również skorzystać z e-recepty, którą wyda lekarz w czasie teleporady. Jednak tego typu usługi prowadzą jedynie prywatne ośrodki lub gabinety lekarskie, więc są one płatne, a dodatkowo mniej bezpieczne.
Najlepiej jest udać się na wizytę stacjonarną do lekarza ginekologa, który wykona niezbędne badania i przeprowadzi wywiad lekarski. Ważne jest, aby poinformować go o przyjmowaniu innych leków, a nawet suplementów diety, ponieważ mogą one wchodzić w reakcje ze środkami antykoncepcyjnymi. Na podstawie wywiadu i badań specjalista wypisze receptę na odpowiedni preparat.
Ile kosztuje tabletka „dzień po”?
Cena tabletki „dzień po” jest dość wysoka i waha się od 35 zł do 120 zł. W opakowaniu znajduje się tylko jedna pigułka, którą należy przyjąć według zaleceń lekarza. Na czas jej zastosowania nie ma wpływu dzień cyklu. Po jej przyjęciu najlepiej jest zostać w domu i obserwować swoją reakcję, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów skonsultować się z lekarzem. Natomiast jeśli do 3 godzin po jej zastosowaniu nastąpią wymioty konieczne jest przyjęcie drugiej dawki.
ZOBACZ: Skala Pearla, czyli wskaźnik skuteczności antykoncepcji
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?