Szczepionki na raka i choroby serca będą dostępne do końca dekady zapowiadają szefowie jednej z wiodących firm farmaceutycznych. Zdaniem ekspertów, pozwoli to uratować miliony ludzi na całym świecie.
Pokonanie chorób w zasięgu ręki
Zdaniem dr Paula Burtona, dyrektora medycznego firmy Moderna, szczepionki przeciwko rakowi, chorobom sercowo-naczyniowym i autoimmunologicznym oraz innym schorzeniom, będą gotowe do 2030 roku.
Badania nad tymi preparatami wykazały również jak ogromny postęp uzyskano dzięki sukcesowi szczepionek przeciwko Covid-19. Koronawirus zapoczątkował złotą erę szczepionek, twierdzą badacze.
Specjaliści z Moderny, którzy stworzyli wiodącą szczepionkę przeciwko Covid, pracują teraz nad preparatami przeciwrakowymi, które są ukierunkowane na różne typy nowotworów.
Ratunek dla milionów ludzi
Według Burtona, taka spersonalizowana szczepionka przeciwko wielu różnym typom nowotworów będzie bardzo skuteczna i uratuje wiele setek tysięcy, jeśli nie miliony istnień ludzkich.
To jeszcze nie wszystko, Burton przekonuje, że wiele infekcji dróg oddechowych można będzie leczyć jednym zastrzykiem – umożliwiając osobom wrażliwym ochronę przed Covid, grypą i wirusem RSV – podczas gdy terapie mRNA mogą być dostępne dla rzadkich chorób, na które obecnie nie ma leków.
"Nauczyć" komórki walczyć
Terapie oparte na mRNA działają w największym skrócie na zasadzie „uczenia się” komórek, jak wytwarzać białko, które uruchamia odpowiedź immunologiczną organizmu na daną chorobę.
Burton ocenia, że terapie oparte na mRNA dla rzadkich chorób, których wcześniej nie można było uleczyć, będą gotowe w ciągu dekady.
Nie zmarnować szansy
Naukowcy ostrzegają jednak, że przyspieszony postęp, który wzrósł w ostatnim czasie, zostanie zmarnowany, jeśli wysoki poziom nakładów w badania nie zostanie utrzymany.
Burton: W ostatnich miesiącach nauczyliśmy się, że mRNA służy nie tylko do chorób zakaźnych lub tylko do Covid.
Ta technologia może być stosowana do wszystkich rodzajów obszarów chorobowych; raka, chorób zakaźnych, układu krążenia, autoimmunologicznych i chorób rzadkich. Badania we wszystkich tych obszarach są bardzo zachęcające.
Mowa między innymi o spersonalizowanej szczepionce przeciwnowotworowej mRNA Moderny i Mercka oraz eksperymentalnej szczepionce Moderny, opartej na mRNA przeciwko RSV.
TeD