Spis treści
Znane osoby, u których zdiagnozowano epilepsję
Epilepsja, znana też jako padaczka, to powszechny zespół zaburzeń neurologicznych, które charakteryzują się napadami padaczkowymi.
Około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na padaczkę, co czyni ją jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia.
Wśród chorych na epilepsję jest wiele znanych osób: muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Na padaczkę mieli chorować m.in. Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar, Kaligula, Aleksander Wielki czy Włodzimierz Lenin. Epilepsja dotknęła też pisarzy Trumana Capote i Fiodora Dostojewskiego oraz malarza Vincenta Van Gogha.
Zobacz najbardziej znanych epileptyków. To osoby, które chorowały na padaczkę od dziecka lub choroba została zdiagnozowana już w dorosłości, często przez nadużywanie narkotyków i alkoholu.
Lekarze nie dawali mu szans. Krzysztof Globisz udowadnia, że istnieje życie po udarze
Wybitny polski aktor, mistrz słowa, podziwiany przez widzów i ceniony w środowisku. Film, teatr, Akademia Sztuk Teatralnych, nagrania w radio – ciągle pędził. Ten artystyczny maraton został przerwany ...
Czy epilepsja i padaczka to to samo?
Czym się różni epilepsja od padaczki? Choć może się wydawać, że te dwie nazwy wskazują na dwie różne dolegliwości, to epilepsja i padaczka dotyczą tego samego schorzenia. Epilepsja to termin specjalistyczny, a padaczka to potoczne określenie choroby, które są stosowane zamiennie.
Epilepsja (lub padaczka) to przewlekła, niezakaźna choroba mózgu, która dotyka około 50 milionów ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się nawracającymi napadami, które są krótkimi epizodami mimowolnych ruchów, które mogą obejmować część ciała (częściowe) lub całe ciało (uogólnione). Czasami towarzyszy im utrata przytomności i kontrola czynności jelit lub pęcherza.
Warto podkreślić, że jeden napad nie oznacza padaczki (nawet 10 proc. ludzi na całym świecie może doświadczyć jednego napadu w ciągu swojego życia). Epilepsję definiuje się jako występowanie dwóch lub więcej niesprowokowanych napadów. Obecnie nie ma lekarstwa na padaczkę, a leki mogą być stosowane w leczeniu objawów. W ciężkich przypadkach nawet leczenie nie może powstrzymać napadów.
Znane osoby po udarze. Niektóre przeszły go w bardzo młodym wieku
To jedna z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Udar mózgu może pojawić się bez ostrzeżenia, powodując paraliż, osłabienie lub opadnięcie mięśni twarzy oraz niewyraźną mowę. Udar to nie zawsze w...
Co może wywołać atak epilepsji?
U około połowy osób chorych na padaczkę nie można ustalić przyczyny napadów – podaje WHO. Czynnikiem wyzwalającym, czyli sytuacją lub zdarzeniem, które mogą wywołać napad, mogą być określone czynności lub zdarzenia, podczas gdy inne nie mają żadnych czynników wyzwalających napady.
Niektóre czynniki wyzwalające napady padaczki to:
- pominięte leki,
- brak snu (przemęczenie, niewystarczająca ilość snu),
- stres,
- infekcja lub choroba,
- zmiany hormonalne (dojrzewanie, miesiączka, menopauza),
- odwodnienie,
- niski poziom cukru we krwi,
- spożywanie alkoholu lub narkotyków,
- stosowanie niektórych leków,
- jasne, migające lub migoczące światła.
Myślała, że to objawy menopauzy. Gwiazda „Słonecznego patrolu” ma raka piersi
Nagłe przytycie, straszny ból z lewej strony, liczne badania i diagnoza, która potwierdziła najgorsze: rak piersi. Gwiazda „Słonecznego patrolu” początkowo myślała, że to kolejne objawy menopauzy. Oka...
Źródła:
- Epilepsy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
- Epilepsy Data and Statistics Centers for Disease Control and Prevention