Profesor Marian Zembala jako pierwszy w Polsce przeszczepił równocześnie płuco i serce. Kardiochirurg i transplantolog uratował setki serc

Monika Góralska
Arkadiusz Gola/Polska Press
Znakomity polski kardiochirurg, profesor Marian Zembala zmarł w sobotę 19 marca w wieku 72 lat. Był jednym z najbliższych współpracowników profesora Zbigniewa Religi, z którym przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Miał na swoim koncie niesamowite osiągnięcia – operował serca noworodkom, wszczepił też by-passy 103-letniej pacjentce. Jego syn poszedł w ślady ojca i kontynuuje jego dzieło.

Spis treści

Świat żegna profesora Mariana Zembalę

Ciało prof. Mariana Zembali znaleziono 9 marca br. w basenie w jego domu w Zbrosławicach. Policja wszczęła śledztwo w sprawie niejasnych przyczyn śmierci lekarza.

„Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz – Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina” – napisali krewni w oświadczeniu.

We wpisie na twitterze swojego poprzednika pożegnał obecny minister zdrowia Adam Niedzielski: „Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci”:

Profesora pożegnał również prezydent Andrzej Duda: „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali – wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wybitny kardiochirurg i minister zdrowia

Jeden z najbardziej znanych, wybitnych kardiochirurgów prof. n. med. Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 r. w Krzepicach niedaleko Częstochowy na Śląsku. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, gdzie następnie był asystentem i starszym asystentem w Klinice Chirurgii Serca. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych przebywał kilka lat na stażu w Holandii. Wrócił stamtąd w 1985 r. na prośbę prof. dr hab. med. Zbigniewa Religi i rozpoczął pracę w kierowanej przez niego Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Jako uczeń i pomocnik oraz przyjaciel profesora Religi, pracował z nim aż do czerwca 1999 roku. W międzyczasie nadal odbywał zagraniczne staże naukowe, min. w w Deborah Heart und Lung Center w Nowym Jorku (USA) czy w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu RWTH w Aachen (Niemcy).

W 1993 roku Zembala został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. Po trzech latach ośrodek rozwinął się i zmienił nazwę na Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Prof. Zembala pełnił funkcję dyrektora tej placówki do końca swojego życia.

W 2012 r. otrzymał medal Benemerenti (Dobrze zasłużonym) – papieskie odznaczenie, przyznawane w uznaniu służby Bogu i ludziom. Na prośbę dzieci po przeszczepach został również odznaczony Orderem Uśmiechu. Od czerwca do listopada 2015 r. profesor był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz, a w latach 2015-2019 również posłem na sejm.

Profesor Zembala ratował życie małych i dużych posiadaczy chorych serc

Już jako stażysta w klinice Kardiochirurgii St. Antonius Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii pomagał najmłodszym pacjentom. Zainicjował projekt bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi, wrodzonymi wadami serca, w ramach którego zoperowano ponad 500 dzieci z Polski.

Profesor Zembala asystował profesorowi Relidze przy pierwszej w Polsce udanej operacji przeszczepienia serca w roku 1985. Dawcą był pacjent w stanie śpiączki, u którego stwierdzono śmierć mózgu. Do tej pory narządy przeszczepiano dopiero po ustaniu akcji serca. Bijący jeszcze narząd pobrano na sali operacyjnej i przeszczepiono bezpośrednio biorcy, którym był 62-letni rolnik z Krzepic. Operacja powiodła się, niestety pacjent żył tylko kilka dni.

Czytaj także: Kobieta po przeszczepie płuca urodziła zdrowe dziecko. To pierwszy taki poród w Polsce

Najmłodszym pacjentem profesora Zembali, któremu wykonał on udaną operację przeszczepu serca był ośmiomiesięczny chłopiec. Profesor w swojej klinice wykonał również operację na otwartym sercu u małego pacjenta już w 1. dobie jego życia. Natomiast najstarszą pacjentką, u której profesor wykonał zabieg wszczepienia by-passów (pomostowania aortalno-wieńcowego) była 103-letnia Wrocławianka. Kobieta już kilka dni po operacji oddychała samodzielnie i chodziła o lasce.

W 1998 r. prof. Zembala wykonał pierwszy w Polsce przeszczep pojedynczego płuca u kobiety z krańcową postacią samoistnego włóknienia płuc. Natomiast w 2001 r. po raz pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep równocześnie płuc i serca.

Syn poszedł w ślady ojca

Prof. Marian Zembala mieszkał w Tarnowskich Górach z żoną Hanną, był ojcem czwórki dzieci. Jest autorem ponad 130 prac naukowych publikowanych w czasopismach i książkach medycznych. W czerwcu 2018 r. przeszedł udar, od tamtej pory miał paraliż lewej części ciała i poruszał się na wózku inwalidzkim.

Jego syn Michał Zembala poszedł w ślady ojca i również jest kardiochirurgiem. W 2020 roku razem z synem profesora Religi, Grzegorzem, przeprowadził udaną operację bezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej. Dr hab. n. med. Michał Zembala jest kierownikiem oddziału kardiochirurgii i transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca. Natomiast dr n. med. Grzegorz Religa jest ordynatorem oddziału kardiochirurgii w Łodzi.

Dla Michała Zembali ojciec zawsze był mentorem i wzorem do naśladowania. Po śmierci profesora syn zamieścił niezwykle wzruszający wpis, w którym żegna się ze zmarłym tatą:

[cyt]„To jedna z Twoich ostatnich wiadomosci do mnie. Ja dzis prosze tego samego Boga o wybaczenie, ze nie dal mi tyle sil by pomoc Tobie.” – napisał na Facebooku Michał Zembala (pisownia oryginalna).[cyt]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia