Popularny lek na depresję znika z aptek. Czy pacjenci będą mieli dostęp do terapii? Przerwanie leczenia może mieć opłakane skutki

Monika Góralska
Terapia lekiem Welbox powinna trwać minimum 6 miesięcy. Przerwanie jej grozi nawrotem choroby.
Terapia lekiem Welbox powinna trwać minimum 6 miesięcy. Przerwanie jej grozi nawrotem choroby. fabianaponzi/123rf.com
Lek stosowany w leczeniu ciężkiej depresji znika z aptek w całej Polsce. Nie można go kupić już w większości z nich. Producent informuje, że nowe dostawy pojawią się dopiero za kilka miesięcy. Dla pacjentów z depresją brak leku oznacza przerwanie terapii lub utrudnienie leczenia, co jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia chorych i grozi nawrotem poważnych objawów depresji.

Popularny lek na depresję znika z aptek. Kiedy będzie dostępny?

Lek przeciwdepresyjny Welbox (150 mg w opakowaniu 30 tabletek) jest niedostępny w większości aptek w naszym kraju. Jak podaje portal gdziepolek.pl można go dostać tylko w 11 proc. aptek w Polsce. W Warszawie i Łodzi lek dostępny jest tylko w jednej aptece, w Krakowie w dwóch, a w Poznaniu i Wrocławiu nie ma go już w żadnym punkcie. Problemy z dostępnością notuje się już od początku maja.

Producent leku zapowiada nowe dostawy, ale dopiero za kilka miesięcy, dlatego pacjenci powinni, jeśli to tylko możliwe, postarać się o zapas leku lub porozmawiać o problemie z dostępnością leku z lekarzem.

Z biura firmy +pharma Polska sp. z o.o. napłynęła informacja, iż nowe dostawy leku Welbox mają być najprawdopodobniej realizowane w lipcu br. – informuje portal gdziepolek.pl.

Czym jest Welbox? Co to za lek i jak działa?

Welbox to lek przeciwdepresyjny przepisywany przez lekarza i wydawany jedynie na receptę. Ma postać tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Lek ten zawiera bupropion, który jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy. Hormony te produkowane są w mózgu, a ich działanie jest najprawdopodobniej powiązane z depresją, choć mechanizm ten nie jest do końca poznany.

Welbox wskazany jest do stosowania u osób dorosłych w leczeniu dużych epizodów depresyjnych. Ze względu na zawartość bupropionu w leku, który wykazuje działanie antagonistyczne na receptory nikotynowe, może on być również stosowany w leczeniu nikotynizmu i pomocny w rzuceniu palenia.

Terapia depresji tym lekiem powinna trwać minimum 6 miesięcy, aby zapobiec nawrotowi choroby. Jego niedostępność, nawet czasowa, wiąże się z przerwaniem leczenia i ryzykiem nawrotu ciężkich objawów depresyjnych takich jak apatia, zmęczenie, zaburzenia snu i apetytu, odczuwanie ciągłego niepokoju, lęku, a nawet myśli i próby samobójcze.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia