W piątek, 14 stycznia br. 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Rezygnację złożyli: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.
Pozostało tylko czworo ekspertów w tym główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban. Niestety w tej formule Rada Medyczna nie ma już racji bytu, o czym na poniedziałkowej konferencji poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Równocześnie zapowiedział on powołanie nowej formuły doradców premiera w sprawie epidemii COVID-19, w której znajdą się nie tylko medycy, ale też przedstawiciele innych zawodów.
Zobacz także:
Powody rezygnacji członków Rady Medycznej
Głównym argumentem przemawiającym za rezygnacją, na który powołali się członkowie Rady Medycznej w swoim oświadczeniu był zarzut o nieuwzględnianie swoich rekomendacji m.in. w sprawie obostrzeń czy wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych. Eksperci zarzucili również rządzącym tolerancję wobec środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i sprzeciwiających się szczepieniom.