W piątek, 14 stycznia br. 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Rezygnację złożyli: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.
Pozostało tylko czworo ekspertów w tym główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban. Niestety w tej formule Rada Medyczna nie ma już racji bytu, o czym na poniedziałkowej konferencji poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Równocześnie zapowiedział on powołanie nowej formuły doradców premiera w sprawie epidemii COVID-19, w której znajdą się nie tylko medycy, ale też przedstawiciele innych zawodów.
Zobacz także:
Powody rezygnacji członków Rady Medycznej
Głównym argumentem przemawiającym za rezygnacją, na który powołali się członkowie Rady Medycznej w swoim oświadczeniu był zarzut o nieuwzględnianie swoich rekomendacji m.in. w sprawie obostrzeń czy wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych. Eksperci zarzucili również rządzącym tolerancję wobec środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i sprzeciwiających się szczepieniom.
Pojawiały się rozbieżności, nie zawsze co do opinii, ale często do możliwości wdrożenia rekomendacji, które pojawiały się ze strony Rady Medycznej, bo musieliśmy uwzględniać nie tylko czynniki czysto medyczne, ale funkcjonujemy i działamy w rzeczywistości społeczno-gospodarczo-politycznej i wszystkie te wymiary również są podstawą podejmowania decyzji - wyjaśniał w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej minister Niedzielski.
Minister zdrowia bardzo pozytywnie podsumował współpracę z Radą Medyczną i podziękował m.in. za wspólne przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień, kwestii związanych z funkcjonowaniem szpitali covidowych oraz gotowość do doradzania i zaangażowanie nawet w czasie późnych godzin wieczornych. Równocześnie podkreślił, iż ma nadzieję na dalszą współpracę z byłymi już członkami Rady Medycznej.
Nowa formuła doradców premiera w sprawie COVID-19 – nie tylko medycy
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o stworzeniu nowej formuły doradców premiera do walki z koronawirusem, w której znajdą się również byli członkowie Rady Medycznej, ponieważ większość z nich jest konsultantami krajowymi i wojewódzkimi współpracującymi i doradzającymi ministrowi zdrowia.
Niedzielski zapowiedział także, że formuła grona doradczego zostanie rozszerzona i do konsultantów krajowych i wojewódzkich dołączą także przedstawiciele innych zawodów m.in. ekonomiści i socjolodzy, którzy „będą pomagali, doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale - mamy nadzieję - również proces, za kilka miesięcy, wychodzenia z pandemii i stąd jest też argument za tą szerszą formułą, która powinna uwzględniać już nie tylko aspekty medyczne, ale aspekty inne, związane z życiem gospodarczym i społecznym” – powiedział minister zdrowia.