Nowa lista leków refundowanych: 33 nowe terapie lekowe od 1 kwietnia. Ministerstwo zapowiada kolejne

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła w czwartek (14.03) nową listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. Na liście znajdują się 33 nowe terapie lekowe, w tym siedem dla chorób onkologicznych oraz 26 dla chorób nieonkologicznych.

Spis treści

Rozszerzenie listy leków refundowanych

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia, jest drugą listą wydaną w tym roku, ale „pierwszą tak bogatą”.

–  Od 1 kwietnia istotnie zwiększamy możliwości, szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach
– Od 1 kwietnia istotnie zwiększamy możliwości, szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich – podkreśliła minister zdrowia. Drazen Zigic / Freepik

– Pobiliśmy rekord – mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich – dodała Leszczyna.

Wśród chorób rzadkich, zmieniony został program terapii lekowej dla dzieci z SMA oraz m.in. pembrolizumab, stosowany w leczeniu raka szyjki macicy, który jest substancją często stosowaną w Polsce w terapiach innowacyjnych.

Wsparcie dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Minister zdrowia przedstawiła także dwie tzw. listy polskich leków. Pierwsza z nich obejmuje leki wytwarzane w Polsce lub te, do których produkcji wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w Polsce. Druga lista zawiera leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej również wyprodukowanej w Polsce.

– Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie – powiedziała Leszczyna.

Pacjenci będą mogli kupić leki z pierwszej listy 10 proc. taniej, a z drugiej listy – 15 proc. taniej. Leszczyna zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia pragnie wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział polskich produktów na rynku.

– Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów – podkreśliła.

Zmiany w terapii chorób onkologicznych i rzadkich

Podczas prezentacji nowej listy leków refundowanych, wiceszef MZ Maciej Miłkowski wskazał na rozszerzenie wskazań do stosowania olaparybu w leczeniu nawrotowego raka jajnika.

– Pacjentki powinny albo w pierwszej, albo drugiej linii dostać albo olaparyb, albo niraparib – stwierdził. Wśród refundowanych leków znalazły się także terapie na mięśniaki macicy, które były bardzo oczekiwane przez ginekologów onkologicznych.

Miłkowski zwrócił uwagę na istotne zmiany w kardiologii, gdzie rozszerzono wskazania refundacyjne dla ezetymibu oraz wprowadzono zmiany w programie lekowym dla pacjentów pediatrycznych. Odnośnie chorób rzadkich, wskazał na zmiany w programie lekowym SMA oraz rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciw RSV dla dzieci chorych na SMA i mukowiscydozę.

– Widzimy, że są jeszcze olbrzymie możliwości w zakresie onkologii, hematoonkologii, jak również leczenia aptecznego – zaznaczył Miłkowski, zapowiadając dalsze poszerzanie listy leków refundowanych.

Zdaniem ekspertów – członków zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – wśród leków stosowanych do leczenia nowotworów litych, które, póki co nie zostały objęte refundacją, a najbardziej na to zasługują, znajdują się poniższe pozycje:

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu TOP TEN ONKO 2024 zajął lek cemiplimab w leczeniu raka szyjki macicy, który jako jedyny znalazł się we wskazaniach
Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu TOP TEN ONKO 2024 zajął lek cemiplimab w leczeniu raka szyjki macicy, który jako jedyny znalazł się we wskazaniach wszystkich głosujących i zdobył 75 na 80 możliwych punktów. mat. prasowe

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia