Spis treści
Rozszerzenie listy leków refundowanych
Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia, jest drugą listą wydaną w tym roku, ale „pierwszą tak bogatą”.
– Pobiliśmy rekord – mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich – dodała Leszczyna.
Wśród chorób rzadkich, zmieniony został program terapii lekowej dla dzieci z SMA oraz m.in. pembrolizumab, stosowany w leczeniu raka szyjki macicy, który jest substancją często stosowaną w Polsce w terapiach innowacyjnych.
Te leki na raki piersi będą refundowane! Nowoczesne leczenie zostanie rozszerzone
Refundacja leczenia raka piersi została rozszerzona. Od listopada lepszy dostęp do terapii dotyczy dwóch leków, które będą dostępne w ramach programu lekowego B.9.FM. Wcześniej, bo już we wrześniu, pa...
Wsparcie dla polskiego przemysłu farmaceutycznego
Minister zdrowia przedstawiła także dwie tzw. listy polskich leków. Pierwsza z nich obejmuje leki wytwarzane w Polsce lub te, do których produkcji wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w Polsce. Druga lista zawiera leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej również wyprodukowanej w Polsce.
– Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie – powiedziała Leszczyna.
Pacjenci będą mogli kupić leki z pierwszej listy 10 proc. taniej, a z drugiej listy – 15 proc. taniej. Leszczyna zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia pragnie wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział polskich produktów na rynku.
– Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów – podkreśliła.
Zmiany w terapii chorób onkologicznych i rzadkich
Podczas prezentacji nowej listy leków refundowanych, wiceszef MZ Maciej Miłkowski wskazał na rozszerzenie wskazań do stosowania olaparybu w leczeniu nawrotowego raka jajnika.
– Pacjentki powinny albo w pierwszej, albo drugiej linii dostać albo olaparyb, albo niraparib – stwierdził. Wśród refundowanych leków znalazły się także terapie na mięśniaki macicy, które były bardzo oczekiwane przez ginekologów onkologicznych.
Miłkowski zwrócił uwagę na istotne zmiany w kardiologii, gdzie rozszerzono wskazania refundacyjne dla ezetymibu oraz wprowadzono zmiany w programie lekowym dla pacjentów pediatrycznych. Odnośnie chorób rzadkich, wskazał na zmiany w programie lekowym SMA oraz rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciw RSV dla dzieci chorych na SMA i mukowiscydozę.
– Widzimy, że są jeszcze olbrzymie możliwości w zakresie onkologii, hematoonkologii, jak również leczenia aptecznego – zaznaczył Miłkowski, zapowiadając dalsze poszerzanie listy leków refundowanych.
Zdaniem ekspertów – członków zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej – wśród leków stosowanych do leczenia nowotworów litych, które, póki co nie zostały objęte refundacją, a najbardziej na to zasługują, znajdują się poniższe pozycje:
Źródło: