Nie mają objawów COVID-19, lecz w ich wydzielinach jest więcej cząsteczek koronawirusa SARS-CoV-2

Martyna Jaros
Noszenie maseczki ochronnej zabezpiecza przed infekcją koronawirusem.
Noszenie maseczki ochronnej zabezpiecza przed infekcją koronawirusem. YAUHENI HASTSIUKHIN/123rf
COVID-19 to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który ją wywołuje dochodzi w wyniku kontaktu z wydzielinami produkowanymi przez chorego np. podczas kasłania lub kichania. Wyniki pracy tureckich naukowców sugerują, że ogromną rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 prawdopodobnie odgrywają pacjenci bezobjawowi, czyli Ci, u których nie występują typowe objawy COVID-19 jak kaszel, gorączka czy zaburzenia smaku i węchu. Dlaczego?

COVID-19 to trudna i skomplikowana choroba, która początkowo wydawała się być tylko infekcją górnych dróg oddechowych, a dopiero później ujawniła swoją ciemną stronę. Większość (ok. 40-50 proc.) osób przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 łagodnie lub bezobjawowo, lecz nadal nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Tureccy naukowcy postanowili ocenić związek między ilością wirusów obecnych w sześciu typach próbek materiału biologicznego pobranych od pacjentów z COVID-19 a przebiegiem tej choroby u osób objawowych i bezobjawowych. Wyniki pracy ukazały się na łamach czasopisma Infection.

Osoby bezobjawowe mają więcej wirusów w płynach ustrojowych niż osoby objawowe

Grupę badawczą stanowiło 60 osób (48 proc. mężczyzn i 52 proc. kobiet) z potwierdzoną laboratoryjnie infekcją nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Średnia wieku wynosiła 34 lata. W dniu przyjęcia do szpitala ten sam lekarz pobierał od każdego pacjenta po 6 próbek materiału biologicznego. Były to wymazy z jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnej, odbytu, a także próbka śliny, moczu i krwi. Od kobiet w trakcie laktacji pobrano także próbkę mleka. Zakwalifikowane do badania osoby, musiały być hospitalizowane przez co najmniej miesiąc w szpitalu w Ankarze.

Bezobjawowo infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 przechodziło 15 osób (25 proc. uczestników badania), natomiast objawy COVID-19 wystąpiły u pozostałych 45 pacjentów (75 proc. grupy). Średni wiek osób, u których nie wystąpiły symptomy zakażenia był niższy (26 lat) niż wiek pacjentów objawowych (36 lat). Najbardziej wartościowym materiałem do oceny ilości wirusów okazał wymaz pobrany z jamy nosowo-gardłowej oraz próbka śliny.

Wyniki omawianej pracy dostarczyły zaskakujących wniosków. Wykazano bowiem, że w próbkach materiału biologicznego pobranego od osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo było istotnie więcej wirusów niż w płynach ustrojowych pobranych od pacjentów objawowych.

Zaobserwowano także, że ilość wirusów w próbkach była mniejsza u osób:

  • starszych niż młodszych,
  • z ciężkim przebiegiem infekcji niż bezobjawowym,
  • z co najmniej jedną chorobą współistniejącą (tj. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą chorobą płuc, nowotworami złośliwymi) niż u pacjentów bez dolegliwości towarzyszących.

Zdaniem autorów opisanego badania istotną rolę w rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 odrywają więc osoby, które przechodzą infekcje bezobjawowo. Choć rzadziej niż osoby objawowe kaszlą i kichają, to w ich wydzielaniach obecnych jest więcej cząstek wirusa, które mogą być rozprzestrzenianie podczas mówienia, a nawet oddychania. Należy pamiętać, że są one rzadziej wykrywane i izolowane, dlatego zachowanie ostrożności w stosunku do innych jest kluczowe, aby zapobiec zakażeniu koronawirusem.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia